REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kredyt hipoteczny, Prawa konsumenta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Które banki specjalizują się w bankowości internetowej?

Pierwsze konto internetowe w Polsce powstało 11 lat temu. Od tamtej pory dostęp do konta osobistego przez Internet stał się czymś naturalnym. Jednak rachunek internetowy to specjalność nielicznych.

Rynek wtórny traci na popularności

Przeciwwagą dla problemów rynku wtórnego z dopasowaniem się do oczekiwań klienta może stać się rynek pierwotny. Z rynkiem wtórnym wiąże się większa trudność w sprzedaży mieszkania.

Rynek kredytów hipotecznych po zmianach

Wskutek wprowadzenia Rekomendacji SII łatwiej będzie dowiedzieć się wszystkiego o kredycie hipotecznym przed zaciągnięciem zobowiązania. Kto nie powinien zwlekać z wzięciem kredytu hipotecznego? Komu nowe zapisy mogą pokrzyżować plany, związane z kredytem hipotecznym?

Ile wyniesie twoja zdolność kredytowa w 2012 roku?

Nowe zapisy Rekomendacji S mogą stać się przyczyną problemów Polaków ze zdolnością kredytową. Czy warto porównać swoje potencjalne zdolności kredytowe w różnych bankach? Jak duże są różnice między poszczególnymi zdolnościami kredytowymi?

REKLAMA

Nowa ustawa o kredycie konsumenckim - cz. 2

W poniższej publikacji przedstawimy II część uwag dotyczących ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, która weszła w życie w dniu 18 grudnia 2011 r. Poniższe uwagi dotyczą obowiązków kredytodawców związanych z reklamą kredytu konsumenckiego oraz oceną ryzyka kredytowego konsumenta, a także likwidacji przepisu określającego maksymalną wysokość wszystkich kosztów związanych z zawarciem umowy kredytowej.

Nowa ustawa o kredycie konsumenckim - cz. 1

W dniu 18 grudnia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, która zastąpi dotychczas obowiązującą ustawę pod tym samym tytułem. Nowa ustawa wprowadzi bardzo istotne, w porównaniu do dotychczasowego stanu prawnego, zmiany w zasadach udzielania kredytów konsumenckich. Jednocześnie dostosuje ona polskie przepisy prawne do założeń prawa unijnego obowiązujących w tym zakresie.

Gdzie kupić mieszkanie: na rynku pierwotnym czy wtórnym?

Kredyty hipoteczne prawie nigdy nie są przyporządkowywane wyłącznie rynkowi pierwotnemu albo rynkowi wtórnemu. Jednak warto wiedzieć, jakie procedury w banku łączą się z rynkiem pierwotnym, a jakie z rynkiem wtórnym. Eskperci finansowi wyjaśniają różnice między rynkami pierwotnym i wtórnym.

Zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim

18 grudnia zmienił się sposób udzielania kredytu konsumenckiego. Oferty kredytów konsumenckich powinny uwzględniać wszystkie koszty, a banki mają możliwość pobierania opłat, przekraczających 5 proc. wartości kredytu konsumenckiego.

REKLAMA

Dlaczego zmniejszą się raty kredytów w euro?

W przyszłym roku będzie można zaoszczędzić na kredycie, zaciągniętym w europejskiej walucie. Z tańszymi kredytami będziemy mieć do czynienia dzięki decyzji Rady Europejskiego Banku Centralnego. Rada EBC obniżyła stopy procentowe o 25 p.b., do 1,00 procent., co spowoduje, że kredyt w euro będzie miał niższe oprocentowanie.

Kredyty w euro a kryzys

Czy warto w tej chwili poważnie myśleć o kredycie w euro? Wydawać by się mogło, że wysoki kurs wspólnej waluty w połączeniu z niskim oprocentowaniem sprzyjają kredytom w euro. Eksperci są jednak zdania, że dysproporcje między kredytami złotowymi i walutowymi będą maleć.

Czym są agresywne praktyki rynkowe?

Niedozwolonym działaniem jest jakakolwiek forma nacisku, czy to psychicznego, czy też fizycznego na konsumenta. Dotyczy to każdego etapu zawierania transakcji.

Informacje na etykiecie produktu

Do informacji, jakie muszą znaleźć się na produkcie lub etykiecie należy cena. Oprócz niej konsument powinien otrzymać jeszcze kilka innych wiadomości

Agresywne praktyki rynkowe ("czarna lista")

Katalog nieuczciwych praktyk rynkowych zawiera ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Poniżej przedstawiamy listę agresywnych praktyk rynkowych ("czarna lista").

Praktyki rynkowe wprowadzające w błąd - "czarna lista"

Poniżej przedstawiamy wykaz praktyk rynkowych, które w każdych okolicznościach będą uznane za wprowadzające w błąd („czarna lista”).

Przepisy konsumenckie dla przedsiębiorców - ważne akty prawne

Przepisy konsumenckie dotyczą tylko i wyłącznie relacji między przedsiębiorcą a konsumentem. Polska, podobnie jak inne państwa Unii Europejskiej, przyjęła zwarty system aktów prawnych, które zabezpieczają interesy zdrowotne i ekonomiczne konsumentów.

Odpowiedzialność przedsiębiorcy za naruszanie praw konsumentów

Co grozi, czyli kto chroni konsumentów i jaka odpowiedzialność wiąże się z nieprzestrzeganiem ich praw? Z przepisów prawa wynikają nie tylko obowiązki przedsiębiorcy względem konsumenta, lecz również konsekwencje ich niedotrzymywania. W przypadku naruszenia ekonomicznych interesów słabszych uczestników rynku należy się liczyć z odpowiedzialnością administracyjną, cywilną oraz karną.

Polubowne rozwiązywanie sporów między sprzedawcą i klientem

Jeżeli strony nie mogą się porozumieć, sprawa na ogół trafia do sądu powszechnego, co wiąże się z dużymi kosztami i stratą czasu. W przypadku relacji przedsiębiorca – konsument, alternatywę stanowi mediacja Inspekcji Handlowej (IH) lub polubowny sąd konsumencki.

Gwarancja a odpowiedzialność przedsiębiorcy z tytułu niezgodności towaru z umową

Przedsiębiorca może udzielić gwarancji na swój towar lub usługę. Nie ma jednak takiego obowiązku.

Reklamacja - odpowiedzialność przedsiębiorcy wobec konsumenta

W momencie zawarcia z konsumentem umowy, przedsiębiorca przyjmuje odpowiedzialność za towar bądź usługę. Konsument ma prawo reklamować każdą rzecz ruchomą, którą przedsiębiorca mu sprzedał (w ramach sprzedaży konsumenckiej) bądź wykonał (w ramach umowy o dzieło) – o ile jest ona niezgodna z umową.

Umowy z użyciem gotowych wzorców

Stosunkowo często w obrocie z udziałem konsumentów są stosowane gotowe wzorce umowne. Klient, podpisując umowę, jednocześnie akceptuje postanowienia zawarte w dodatkowym dokumencie, którego treści nie negocjuje.

Umowa zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa

Przedsiębiorca powinien przed zawarciem umowy pokazać konsumentowi dowód tożsamości, a także dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej. Niedopuszczalne jest zastrzeżenie ze strony dostawcy towaru bądź usługi, że konsumentowi wolno odstąpić od umowy dopiero po zapłaceniu określonej sumy.

Umowa na odległość

Umowy na odległość dotyczą najczęściej sprzedaży wysyłkowej (za pośrednictwem katalogów, ogłoszeń prasowych z wydrukowanym formularzem zakupu, telewizji, itp.) bądź za pośrednictwem kanałów elektronicznych (sklepy internetowe, sprzedaż przez telefon itp.). Konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn.

Umowa o dzieło i umowa zlecenie

Czym różnią się te umowy? Czy w odniesieniu do nich możemy stosować przepisy o sprzedaży konsumenckiej?

Kiedy mamy do czynienia z umową sprzedaży konsumenckiej?

Umowa sprzedaży konsumenckiej dotyczy rzeczy ruchomych. W niektórych przypadkach warunki umowy powinny zostać potwierdzone na piśmie.

Obowiązki przedsiębiorcy przy zawieraniu umów z konsumentami

W każdym obszarze obrotu gospodarczego z udziałem konsumentów, mamy do czynienia z umowami – niezależnie od przedmiotu transakcji i jej formy. Umowa konsumencka - jak każda inna - powinna zawierać pewne podstawowe informacje.

Zakaz praktyk handlowych wprowadzających w błąd

Na przedsiębiorcy ciążą przede wszystkim obowiązki związane z informowaniem oraz prawidłowym oznakowaniem produktów. Działania te nie mogą wprowadzać w błąd.

Kogo dotyczą przepisy konsumenckie?

Przepisy konsumenckie dotyczą zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorcy. Kto i kiedy jest konsumentem, a kiedy mamy do czynienia z przedsiębiorcą?

Przepisy konsumenckie w Polsce

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest znajomość praw, przysługujących konsumentom. Obok Konstytucji i przepisów Kodeksu cywilnego warto zapoznać się z jeszcze kilkoma najważniejszymi ustawami.

Dlaczego warto przestrzegać prawa konsumenckiego?

Konsument jest z reguły słabszą stroną w relacji z przedsiębiorcą. Nie oznacza to jednak, iż handlowcom opłaca się wykorzystywać tę sytuację. Przedstawiamy cztery powody, dla których warto przestrzegać prawa konsumenckiego.

Jaki wpływ na zdolność kredytową ma koszt utrzymania?

Zajmując się zdolnościami kredytowymi, banki przyjmują do obliczeń samodzielnie ustalone koszty, których przeważnie nie podają do wiadomości publicznej. Przyglądając się zdolnościom kredytowym, eksperci doszli do wniosku, że koszt utrzymania maleje wraz ze wzrostem liczby domowników. O wyższych kosztach utrzymania i niższych zdolnościach kredytowych możemy mówić w przypadku Warszawy.

Oszczędzanie sposobem na podniesienie zdolności kredytowej

Od stycznia na naszą zdolność kredytową wpłynie spadek dochodów osób w wieku emerytalnym. Ponieważ nasze emerytury nie będą wysokie, można również spodziewać się, że pogorszy się nasza zdolność kredytowa. Jakie rozwiązanie zastosują banki, aby poradzić sobie z niską zdolnością kredytową potencjalnych klientów?

Najtańsze kredyty hipoteczne – ranking z listopada 2011

Zanim podpiszemy umowę z instytucją kredytującą, powinniśmy dowiedzieć się czegoś więcej o kredytach hipotecznych, proponowanych przez konkurencję. Wiedza o kredycie hipotecznym jest równie ważna co wybór mieszkania. Czym różnią się między sobą oferty najlepszych kredytów hipotecznych?

Polubowne sądy konsumenckie

Stałe polubowne sądy konsumenckie przy Prezesie Urzędu Komunikacji Elektronicznej, tworzone są na podstawie umów o zorganizowaniu takich sądów, zawartych przez Prezesa UKE z organizacjami pozarządowymi reprezentującymi konsumentów, przedsiębiorców telekomunikacyjnych lub operatorów pocztowych. Koszty administracyjne funkcjonowania sądów polubownych pokrywa Prezes UKE.

Co warto wiedzieć o Rodzinie na Swoim?

Tylko do końca 2012 r. można dostać kredyt z Rodziną na Swoim. Kto ma szansę na dopłatę w ramach Rodziny na Swoim?

Jakie błędy popełniamy przy składaniu reklamacji? – cz. 2

Składając reklamację do sprzedawcy powinniśmy pamiętać o kilku niezbędnych czynnościach. Wskazanie żądania, a także podstawy prawnej może nam oszczędzić pewnych niedogodności.

Jakie błędy popełniamy przy składaniu reklamacji?

Składając reklamację do sprzedawcy powinniśmy pamiętać o kilku niezbędnych czynnościach. Wskazanie żądania, a także podstawy prawnej może nam oszczędzić pewnych niedogodności.

Kiedy przeznaczyć nadmiar gotówki na spłatę kredytu hipotecznego?

Co w zrobić z kredytem hipotecznym, kiedy pojawi się niespodziewany dopływ gotówki? Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny? W przypadku przedwczesnych spłat kredytów hipotecznych niezwykle ważna jest kalkulacja kosztów.

Do czego zobowiązuje nas umowa kredytowa?

Ważnym składnikiem umów kredytowych są zapisy, dotyczące warunków, jakie kredytobiorca musi spełnić już po wypłacie kredytu. Często po opadnięciu emocji, związanych z zakupem mieszkania i uzyskaniem kredytu, zdarza się nam zapomnieć o okresowych obowiązkach wobec banku. A przecież ich niedopełnienie może skutkować nawet wypowiedzeniem umowy kredytowej.

Zdolność kredytowa a wielkość gospodarstwa domowego

Większa liczba potencjalnych kredytobiorców, wchodzących w skład gospodarstwa domowego, nie zawsze wiąże się z wyższą zdolnością kredytową. Ubiegając się o kredyt z osobami o niskich zdolnościach kredytowych możemy nawet zmniejszyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego.

Co warto wiedzieć o książeczce mieszkaniowej?

W Polsce blisko milion osób należy do „szczęśliwych” posiadaczy książeczek mieszkaniowych. Za co można zapłacić, posługując się książeczką mieszkaniową? Eksperci tłumaczą, dlaczego zakupy z książeczkami mieszkaniowymi nie należą do najłatwiejszych.

Jak zdobyć środki na remont mieszkania z Rodziną na Swoim?

Kupując własne mieszkanie, powinniśmy pamiętać o konieczności jego remontu lub wykończenia. Biorąc pod uwagę obecne ceny materiałów i robocizny, remonty mieszkań są bardzo kosztowne. Jeżeli brakuje nam pieniędzy na ten cel lub przeznaczyliśmy je na wkład własny, pozostaje nam zwiększyć kwotę kredytu o środki, które pozwolą cieszyć się wykończonym mieszkaniem.

Jak rozwiązać spór z bankiem?

Jeżeli bank nie dotrzyma warunków umowy lub naliczy dodatkowe koszty usługi, można złożyć reklamację. Co jednak zrobić, gdy nie uda nam się wyperswadować bankowi swoich racji? Pozew sądowy nie jest jedynym sposobem na walkę z bankami.

Co zrobić, kiedy kredyt hipoteczny jest zbyt niski?

Eksperci szacują, że ok. 40 tys. Polaków będzie miało problem z otrzymaniem wnioskowanej kwoty kredytu hipotecznego. Najbardziej spadnie zdolność kredytowa osób zamożnych – w niektórych przypadkach kredyty hipoteczne skurczą się nawet o 20 proc. Prawdopodobnie wkład własny będzie miał większych udział w kredycie hipotecznym.

Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego

W określonych sytuacjach konsument będzie miał możliwość odstąpić od umowy kredytowej z bankiem. Co jednak dzieje się z umową sprzedaży ratalnej dla której kredyt został zaciągnięty?

UOKiK karze Lasy Państwowe

Praktyki ograniczające konkurencję przy sprzedaży drewna zarzucił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Lasom Państwowym. Decyzję Urzędu potwierdził ostatecznie Sąd Apelacyjny. Jednostka ma zapłacić karę w wysokości 1,5 mln zł.

Gwarancja, reklamacja i gwarancja europejska

Konsumenci powinni mieć świadomość jakie prawa i w jakich okolicznościach im przysługują. Znajomość tych uprawnień wymaga rozróżnienia uprawnień z gwarancji i reklamacji. Czym z kolei jest gwarancja europejska?

Po czym poznać nieuczciwego sprzedawcę kredytów?

Osoby starsze często zawierają umowy kredytowe bez zapoznania się z ich treścią. Kredytobiorcy wielokrotnie padają też ofiarami parabanków, które wyłudzają pieniądze pod pozorem pobierania opłaty przygotowawczej i zanim wypłacą kredyt, żądają wysokich sum pieniędzy. Dlatego lepiej zapomnieć o kredycie w sanatorium czy podczas pielgrzymki.

Ilu Polaków ma własne mieszkania?

Z danych Eurostatu wynika, że stosunkowo niewielu Polaków może pochwalić się własnym mieszkaniem. Zaledwie co trzeci Polak żyje we własnym mieszkaniu. Eurostat nie uwzględnia jednak w swoich statystykach spółdzielczych lokali mieszkaniowych.

Operator nie przesłał faktury

Spora liczba abonentów ma problem z terminowym otrzymywaniem faktur od operatora. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy operator ma prawo naliczyć karne odsetki za opóźnienie w zapłacie rachunku?

W jakich sytuacjach klauzula umowna będzie niedozwolona?

Niedozwolone są te klauzule umowne, które w kształtują prawa i obowiązki sprzecznie z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają jego interesy. Niedozwolone klauzule umowne dotyczą tylko obrotu konsumenckiego.

REKLAMA