REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie błędy popełniamy przy składaniu reklamacji?

Redakcja
Przeczytaj jakie błędy popełniają konsumenci przy składaniu reklamacji.
Przeczytaj jakie błędy popełniają konsumenci przy składaniu reklamacji.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Składając reklamację do sprzedawcy powinniśmy pamiętać o kilku niezbędnych czynnościach. Wskazanie żądania, a także podstawy prawnej może nam oszczędzić pewnych niedogodności.

Prawo do reklamacji produktu jest częstym narzędziem konsumentów. Niestety nie zawsze narzędzie to jest wykorzystywane we właściwy sposób, o czym przekonało się już wielu z nas. Zbierając historie z naszego forum podsumowaliśmy jakie błędy najczęściej popełniają konsumenci przy składaniu reklamacji.

REKLAMA

POBIERZ WZÓR: Reklamacja

Czym jest reklamacja?

Żeby jednak dowiedzieć się jakie błędy można popełnić i jak ich uniknąć, trzeba najpierw dowiedzieć się czym jest reklamacja. A przede wszystkim rozróżnić reklamację od gwarancji. Dla jasności trzeba powiedzieć, iż konsumenci najczęściej mają dwie podstawy roszczeń w przypadku wadliwego produktu. Jednym jest prawo do reklamacji, które wynika z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Drugim, dodatkowym, źródłem uprawnień jest gwarancja. Jest ona zobowiązaniem umownym gwaranta, w którym gwarantuje on określone właściwości sprzedawanego produktu. W pierwszym przypadku (reklamacja z ustawy) adresatem naszych roszczeń, czyli podmiotem odpowiadającym, jest zawsze sprzedawca. W tym drugim przypadku (gwarancja) adresatem roszczeń jest gwarant. Może nim być zarówno sprzedawca (co zdarza się jednak rzadko), jak i producent, a nawet osoba trzecia. Tym samym jeżeli podstawą naszej reklamacji jest ustawa adresatem, czyli podmiotem do którego kierujemy roszczenia jest sprzedawca. W przypadku gwarancji jest to gwarant, czyli najczęściej producent.

Zobacz: "Reklamacja tylko na podstawie gwarancji?"

Gwarancja a reklamacja

Istnienie dwóch źródeł uprawnień (gwarancja oraz reklamacja z ustawy) oznacza, że w przypadku wady produktu znajdującego się na gwarancji konsument będzie miał możliwość wyboru wskazania podstawy roszczeń. Bardzo częstą praktyką konsumentów jest pomijanie w treści reklamacji zdania, które precyzowałoby naszą podstawę prawną. Niekiedy może to powodować niekorzystne konsekwencje, zwłaszcza wtedy, gdy sprzedawca próbuje nas odesłać do producenta, który wystawił gwarancję.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Czy gwarancja rzeczywiście opłaca się konsumentowi?

REKLAMA

Różnica między ustawą a gwarancją nie polega jedynie tylko na kwestii adresata roszczeń (o czym przeczytać powyżej). O ile bowiem uprawnień z ustawy nie można modyfikować, o tyle gwarancja uprawnienia te może kształtować z dużą swobodą. Tym samym może je znacząco ograniczyć w porównaniu z tym, co proponuje ustawa. W takich wypadkach skorzystanie z gwarancji nie jest zalecane.

Pisząc reklamację warto wskazać podstawę naszych roszczeń, gdyż uprawnienia z ustawy i gwarancji mogą się mocno różnić od siebie.  Jeżeli dokonujemy zgłoszenia na podstawie gwarancji pamiętajmy, że może ona w sposób swobodny kształtować nasze uprawnienia. Niekiedy będą one mniej korzystne od tych ustawowych. Zanim wniesiesz reklamację przeczytaj gwarancję.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

REKLAMA