| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Reklamacje > Jak sporządzić reklamację > Jakie błędy popełniamy przy składaniu reklamacji?

Jakie błędy popełniamy przy składaniu reklamacji?

Składając reklamację do sprzedawcy powinniśmy pamiętać o kilku niezbędnych czynnościach. Wskazanie żądania, a także podstawy prawnej może nam oszczędzić pewnych niedogodności.

Prawo do reklamacji produktu jest częstym narzędziem konsumentów. Niestety nie zawsze narzędzie to jest wykorzystywane we właściwy sposób, o czym przekonało się już wielu z nas. Zbierając historie z naszego forum podsumowaliśmy jakie błędy najczęściej popełniają konsumenci przy składaniu reklamacji.

POBIERZ WZÓR: Reklamacja

Czym jest reklamacja?

Żeby jednak dowiedzieć się jakie błędy można popełnić i jak ich uniknąć, trzeba najpierw dowiedzieć się czym jest reklamacja. A przede wszystkim rozróżnić reklamację od gwarancji. Dla jasności trzeba powiedzieć, iż konsumenci najczęściej mają dwie podstawy roszczeń w przypadku wadliwego produktu. Jednym jest prawo do reklamacji, które wynika z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Drugim, dodatkowym, źródłem uprawnień jest gwarancja. Jest ona zobowiązaniem umownym gwaranta, w którym gwarantuje on określone właściwości sprzedawanego produktu. W pierwszym przypadku (reklamacja z ustawy) adresatem naszych roszczeń, czyli podmiotem odpowiadającym, jest zawsze sprzedawca. W tym drugim przypadku (gwarancja) adresatem roszczeń jest gwarant. Może nim być zarówno sprzedawca (co zdarza się jednak rzadko), jak i producent, a nawet osoba trzecia. Tym samym jeżeli podstawą naszej reklamacji jest ustawa adresatem, czyli podmiotem do którego kierujemy roszczenia jest sprzedawca. W przypadku gwarancji jest to gwarant, czyli najczęściej producent.

Zobacz: "Reklamacja tylko na podstawie gwarancji?"

Gwarancja a reklamacja

Istnienie dwóch źródeł uprawnień (gwarancja oraz reklamacja z ustawy) oznacza, że w przypadku wady produktu znajdującego się na gwarancji konsument będzie miał możliwość wyboru wskazania podstawy roszczeń. Bardzo częstą praktyką konsumentów jest pomijanie w treści reklamacji zdania, które precyzowałoby naszą podstawę prawną. Niekiedy może to powodować niekorzystne konsekwencje, zwłaszcza wtedy, gdy sprzedawca próbuje nas odesłać do producenta, który wystawił gwarancję.

Zobacz: Czy gwarancja rzeczywiście opłaca się konsumentowi?

Różnica między ustawą a gwarancją nie polega jedynie tylko na kwestii adresata roszczeń (o czym przeczytać powyżej). O ile bowiem uprawnień z ustawy nie można modyfikować, o tyle gwarancja uprawnienia te może kształtować z dużą swobodą. Tym samym może je znacząco ograniczyć w porównaniu z tym, co proponuje ustawa. W takich wypadkach skorzystanie z gwarancji nie jest zalecane.

Pisząc reklamację warto wskazać podstawę naszych roszczeń, gdyż uprawnienia z ustawy i gwarancji mogą się mocno różnić od siebie.  Jeżeli dokonujemy zgłoszenia na podstawie gwarancji pamiętajmy, że może ona w sposób swobodny kształtować nasze uprawnienia. Niekiedy będą one mniej korzystne od tych ustawowych. Zanim wniesiesz reklamację przeczytaj gwarancję.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK)

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców to nowoczesna firma outsourcingowa, która świadczy kompleksowe usługi dla firm z branży TSL.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »