REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawny pracownik, Niepełnosprawność

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dofinansowanie za zatrudnienie niepełnosprawnego pracownika

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą liczyć na dofinansowania ze środków PFRON. Jeśli spełnią warunki określone w przepisach i złożą odpowiednie wnioski otrzymają m.in. zwrot kosztów przystosowania stanowisk pracy dla niepełnosprawnych oraz miesięczne dofinansowanie do ich wynagrodzeń.

Komu przysługuje świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego?

W przypadku nie możności wyegzekwowania alimentów na dziecko, rodzic może ubiegać się o przyznanie świadczenia z Funduszu alimentacyjnego. Kiedy takie świadczenie zostanie przyznane?

Kto może otrzymać świadczenie opiekuńcze?

Świadczenie pielęgnacyjne jest formą wsparcia dla osoby opiekującej się na stałe osobą niepełnosprawną. Jakie są warunki otrzymania świadczenia opiekuńczego?

Dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych

Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne może liczyć na dofinansowanie co wynagrodzenia tych osób.

REKLAMA

Zmiany w czasie pracy niepełnosprawnych pracowników w 2012 roku

Od stycznia 2012 roku wprowadzono zmiany dotyczące zatrudniania niepełnosprawnych pracowników. Jedną z najważniejszych zmian jest zmiana w zakresie czasu pracy niepełnosprawnych pracowników.

Co jest imprezą masową?

Wielkimi krokami zbliżają się mistrzostwa europy w piłce nożnej. W listopadzie mieliśmy do czynienia z licznymi demonstracjami w dniu Święta Niepodległości. Wtedy pojawiły się również dyskusje odnośnie zwiększenia bezpieczeństwa takich imprez. Co jest imprezą masową, a co nią nie jest?

Jakie zmiany zajdą w zatrudnianiu niepełnosprawnych w 2012 roku

Od dnia 1 stycznia 2012 roku weszły w życie zmiany dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych. Zmiany będą dotyczyć między innymi czasu pracy osób niepełnosprawnych.

Wynagrodzenie niepełnosprawnych pracowników

W Polsce niepełnosprawni nadal napotykają trudności na rynku pracy. Trudno jest im znaleźć stałą, dobrze płatną pracę. Należy jednak pamiętać, że pracodawca decydujący się na zatrudnianie osób niepełnosprawnych może liczyć na pomoc ze strony państwa. Jaka to pomoc i jakie warunki należy spełnić aby z niej skorzystać?

REKLAMA

Naliczanie dodatkowego urlopu wypoczynkowego pracownikom niepełnosprawnym

Pracodawcy mają często problem, jak obliczać należny urlop pracownikowi z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zatrudnionemu na pełny etat (pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego podstawowego i 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego na cały rok), za okres np. 5 miesięcy?

Przemoc wobec głuchych dzieci

Na przeżycia dziecka niesłyszącego doświadczającego przemocy nakładają się trudności komunikacyjne, które wynikają z braku skutecznego sposobu porozumiewania się z najbliższym otoczeniem - osobami słyszącymi. Z tego powodu dziecko nie może znaleźć wsparcia wśród innych osób poza domem, powiedzieć komuś o swojej sytuacji. Otoczenie nie zna języka migowego lub dziecko nie ma na tyle wykształconej mowy, aby mogło zwerbalizować swoją sytuację, poprosić o pomoc.

Kto nie ma prawa do zasiłku pielęgnacyjnego

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przysługuje w ściśle określonych przez prawo sytuacjach. Jednakże, pomimo spełnienia wymagań, nie każdy uprawniony otrzyma zasiłek pielęgnacyjny.

Kontynuowanie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego

Zasadą jest, że prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przyznawane jest na czas nieokreślony. Jednak w określonych sytuacjach uprawniony otrzyma zasiłek przyznany mu na określony czas.

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny jest jednym ze świadczeń opiekuńczych. Przysługuje on osobom, które nie są w stanie samodzielnie egzystować i potrzebują opieki innych osób. Zasiłek ma pokryć wydatki niezbędne na opiekę.

Kiedy można ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie, która zrezygnowała z pracy, aby zaopiekować się chorym członkiem swojej rodziny. Do jego przyznania potrzebne jest spełnienie pewnych warunków. Jakie to warunki?

Karta parkingowa dla niepełnosprawnego

Karta parkingowa uprawnia niepełnosprawnego kierowcę do zajmowania miejsc parkingowych oznaczonych kopertą. Jakie są warunki jej przyznania oraz jakie inne uprawnienia przyznaje?

Urlop wychowawczy a niepełnosprawność dziecka

Pracownik sprawujący opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnych może skorzystać z dodatkowego urlopu wychowawczego w wymiarze do lat 3, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 lat. Podstawą udzielenia tego dodatkowego urlopu jest orzeczenie lekarskie o niepełnosprawności dziecka.

Komu nie wolno zlecić pracy w nadgodzinach?

Pracodawca nie może zlecić pracy w nadgodzinach m.in. kobietom w ciąży, pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia oraz młodocianym. Za złamanie tego zakazu pracodawcy grozi kara grzywny.

Nowe zasady dofinansowania zatrudnienia niepełnosprawnych

1 stycznia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o niepełnosprawnych. Zmniejsza ona kwoty dofinansowania zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym, zwiększa zaś dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu znacznym. Zmiany zaczną obowiązywać od lipca.

Zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu

Pracodawca, który zatrudnia pracownika niepełnosprawnego, może otrzymać ze środków Funduszu zwrot miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy.

Kiedy pracodawca otrzyma zwrot kosztów za wyposażenie stanowiska pracy

Zgodnie z art. 26e.1 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych pracodawca, który przez okres co najmniej 36 miesięcy zatrudni osobę niepełnosprawną zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostającą w zatrudnieniu, może otrzymać, na wniosek, ze środków Funduszu zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

Co obejmuje zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy

Pracodawca, który przez okres co najmniej 36 miesięcy zatrudni osoby niepełnosprawne spełniające warunki określone poniżej może otrzymać, na wniosek, ze środków Funduszu zwrot poniesionych kosztów w związku z przystosowaniem stanowiska pracy dla pracowników niepełnosprawnych.

Szkolenie osób niepełnosprawnych

Szkolenie osób niepełnosprawnych odbywa się w formach pozaszkolnych w celu nauki zawodu, przekwalifikowania lub podwyższenia kwalifikacji.

Jak wygląda procedura uzyskania dofinansowania do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych

Pracodawcy przysługuje ze środków Funduszu miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, który nie ma ustalonego prawa do emerytury oraz został ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych prowadzonej przez Fundusz.

Czym jest Krajowa Rada Konsultacyjna do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Rada jest organem doradczym Pełnomocnika stanowiącym forum współdziałania, na rzecz osób niepełnosprawnych, organów administracji rządowej, samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych.

Czym są Społeczne Rady Do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Przepisy Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych szczegółowo określają sposób powołania, zadania oraz finansowanie wojewódzkich oraz powiatowych społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych.

Czym jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)

PRFON jest państwowym funduszem celowym, (w rozumieniu przepisów o finansach publicznych) ma osobowość prawną. Zakres jego działania oraz sposób organizacji określają przepisy Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Na jakie uprawnienia może liczyć pracodawca zatrudniający pracownika niepełnosprawnego?

Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne może liczyć na dodatkowe przywileje które szczegółowo określają przepisy Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Kto może otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych?

Miesięczne dofinansowanie przysługuje na osoby niepełnosprawne z tytułu zatrudnienia, ujęte w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych, którą prowadzi PFRON.

Kiedy pracodawca uzyskuje status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej?

Pracodawca prowadzący działalność gospodarczą przez okres co najmniej 12 miesięcy, zatrudniający nie mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągający wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 6 miesięcy, uzyskuje status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej.

Jakie dodatkowe uprawnienia przysługują pracownikom niepełnosprawnym?

Poza uprawnieniami wynikającymi z przepisów Kodeksu pracy pracownikowi niepełnoprawnemu przysługują dodatkowe uprawnienia, które zostały uregulowane w Ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Obliczenie urlopu pracownika niepełnosprawnego - porada

W jaki sposób należy wyliczyć wymiar urlopu za 2009 rok w przypadku, gdy pracownik z 35-letnim stażem pracy zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności być zatrudniony w wymiarze ¾ etatu i świadczył pracę przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku, a jego dobowy wymiar czasu pracy wynosił 5 godz. 15 min.?  31 lipca 2009 r. została rozwiązana umowa o pracę z tym pracownikiem.

Jak uzyskać miejsce w domu pomocy społecznej?

Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej. Osoba, która chce otrzymać miejsce w domu pomocy społecznej musi spełnić określone warunki.

Czas pracy osób niepełnosprawnych

Pracownicy niepełnosprawni objęci są szczególnym uregulowaniem czasu pracy, odmiennym od pozostałych pracowników. Ma to na celu zachęcenie tych osób do podjęcia aktywności zawodowej. Również pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne może liczyć na wiele korzyści.

Kto może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom, które rezygnują z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną.

Komu przysługuje prawo do krótszego czasu pracy

Zgodnie z art. 129 § 1 Kodeksu pracy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Przepisy prawa przewidują jednak sytuację, kiedy pracownikowi przysługuje prawo do krótszego czasu pracy.

Z jakich płatnych zwolnień z pracy może skorzystać pracownik niepełnosprawny

Przepisy Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewidują dwie sytuację kiedy pracownikowi przysługują zwolnienia z pracy za zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Komu przysługuje dodatkowa przerwa w pracy

Kiedy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowa 15 minutowa przerwa w pracy?

Czy pracownik niepełnosprawny może pracować w porze nocnej

Jestem pracownikiem niepełnosprawnym. Czy mogę pracować w porze nocnej?

Kiedy pracownik niepełnosprawny może pracować w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej

Co do zasady osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Należy jednak podkreślić, że zakaz ten jest zakazem względnym, co oznacza, że ustawodawca przewidział sytuację, kiedy pracownik niepełnosprawny może pracować w godzinach nadliczbowych jak i w porze nocnej.

Czy pracownik niepełnosprawny może pracować w godzinach nadliczbowych

Zatrudniam pracowników niepełnosprawnych. Czy mogą oni świadczyć pracę w godzinach nadliczbowych?

Dla kogo dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, w wymiarze 20 lub 26 dni. Ponadto przepisy Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewidują 10 dodatkowych dni roboczych w roku kalendarzowych w ramach urlopu wypoczynkowego.

Udział w turnusie rehabilitacyjnym a urlop wypoczynkowy

Wybieram się na turnus rehabilitacyjny. Czy mimo wszystko będzie mi później przysługiwał dodatkowy urlop wypoczynkowy?

Niewykorzystany dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pracownika niepełnosprawnego

W roku 2009 nie wykorzystałem 10 dni dodatkowego urlopu przysługującego osobie niepełnosprawnej. Czy przechodzą one na następny rok?

Uprawnienia i przywileje osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności posiadają szereg uprawnień i przywilejów. Mają one na celu ułatwienie funkcjonowania osobom niepełnosprawnym w ich codziennym życiu i pracy.

Stopnie niepełnosprawności

Możemy wyróżnić kilka stopni niepełnosprawności: Są one uzależnione od stanu naruszenia sprawności fizycznej organizmu.

Mniej pieniędzy dla niepełnosprawnych pracowników

Z roku na rok w kasie PFRON-u jest coraz mniej pieniędzy do podziału dla organizacji pozarządowych. W związku z tym organizacje te mają poważne trudności z wykonywaniem swoich zadań statutowych.

Dodatkowa przerwa w pracy dla pracownika niepełnosprawnego

Przerwa w pracy dla niepełnosprawnego pracownika

Osobom niepełnosprawnym przysługuje dodatkowa przerwa podczas wykonywania pracy. Ich czas pracy w przeciągu doby jest krótszy od pozostałych pracowników.

Zaliczki na PIT w zakładzie pracy chronionej są kosztem uzyskania przychodu

Kosztem podatkowym jest cała kwota wynagrodzenia, od którego obliczana i odprowadzana jest przez płatnika zaliczka na podatek dochodowy. Dla uznania za koszt podatkowy zaliczki na PIT bez znaczenia jest, czy zaliczka ta zostanie odprowadzona do budżetu, czy też pozostanie w zakładzie pracy chronionej (na ZFRON) lub zakładzie aktywności zawodowej (na ZFA), bądź zostanie przekazana (w części) na PFRON.
Kosztem podatkowym zaliczka ta staje się już z chwilą zaliczenia wynagrodzenia (brutto) do kosztów uzyskania przychodów.  Tak stwierdził Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 5 marca 2010 r. (nr DD6/8213/165/KWW/09/BMI9/11871).

Koszty podatkowe w zakładach pracy chronionej, a zwolnienie z podatku od nieruchomości

Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 5 marca 2010 r. (nr DD6/8213/165/KWW/09/BMI9/11871) uznał, że u podatnika prowadzącego zakład pracy chronionej kosztem uzyskania przychodów jest także poniesiona wpłata na PFRON (w wysokości 10% środków pochodzących ze zwolnienia od podatku od nieruchomości).

REKLAMA