REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Policja, Prawo do renty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Spadek jakości przeprowadzanych szkoleń w Policji

Brak funduszy w polskiej policji powoduje, że skracane bądź też zupełnie odwoływane są kursy dla policjantów. Oznacza to, nie tylko, że kandydat na policjanta będzie gorzej przygotowany do odpowiedniego pełnienia swojej służby. To także pytanie czy wydatki poniesione przed rokiem na nowe motocykle i psy policyjne nie okazały się bezcelowe?

Rozszerzenie uprawnień Straży Miejskiej a uprawnienia Policji

Z dniem 24 grudnia 2009 roku weszła w życie znowelizowana Ustawa o strażach gminnych z dnia 29 sierpnia 1997 roku. Nowelizacja ustawy zakłada między innymi rozszerzenie dotychczasowych uprawnień strażników, którzy obecnie mogą między innymi dokonywać kontroli osobistej i przeglądania bagaży osoby, korzystać z konia służbowego i paralizatora.

Jak uzyskać pozwolenie na broń?

Kwestie związane z zasadami udzielania i cofania pozwolenia na broń, nabywania, zbywania oraz przechowywania i deponowania broni i amunicji, przewozu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przywozu z zagranicy oraz wywozu za granicę jak też zasady posiadania broni przez cudzoziemców i zasady funkcjonowania strzelnic reguluje ustawa z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji.

Kontrola ruchu drogowego przez Policję

Ze względu na stale zwiększająca się liczbę osób nabywających uprawnienia do kierowania pojazdami oraz coraz większa ilość pojazdów wzrasta możliwość mimowolnego uczestniczenia w kontroli drogowej przeprowadzonej przez Policję bądź inne uprawnione do tego służby. Szczegółowy tryb postępowania podczas dokonywania kontroli oraz rodzaj służb uprawnionych do jej przeprowadzania, reguluje rozporządzenie MSWIA w sprawie kontroli ruchu drogowego. Jak zachować się podczas kontroli, jak ona powinna przebiegać oraz jakie osoba kontrolowana ma obowiązki – o tym przeczytacie w tym artykule.

REKLAMA

Legitymowanie osób celem ustalenia tożsamości

Jednym z wielu uprawnień policji podczas wykonywania ustawowych zadań jest prawo legitymowania osób w celu ustalenia tożsamości. Legitymowania osób w tym celu dokonuje się w celu wykrywania, zapobiegania i rozpoznawania przestępstw lub wykroczeń.

Środki przymusu bezpośredniego stosowane przez Policję

W jakich przypadkach oraz w jakim zakresie policjanci wykonując swoje ustawowe uprawnienia mogą używać wobec osoby środków przymusu bezpośredniego, jakie to mogą być środki przymusu i czy mogą być używane wobec każdej osoby? Na takie pytania odpowiedzi poszukiwać można w obowiązujących przepisach.

Jak przebiega przeszukanie?

W celu zapobiegania, wykrywania i rozpoznawania przestępstw Policja ma prawo między innymi do przeszukiwania osób i pomieszczeń. Uprawnienia takie wynikają z treści art. 15 ust. 1 Ustawy o Policji. Ponieważ czynność ta zdecydowanie wkracza w podstawowe prawa i wolności osobiste obywateli a jednocześnie jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, wymaga ona precyzyjnego omówienia.

Policja powinna zapobiegać przemocy w rodzinie

Każdy, kto jest świadkiem lub biernym uczestnikiem przemocy w rodzinie ma obywatelski i moralny obowiązek zawiadomienia Policji. Nie reagowania na zachowania tego typu może spowodować, że będziemy współwinni przyszłej tragedii. Funkcjonariusze Policji mają obowiązek podjęcia takich działań, aby nie dochodziło do popełniania przestępstw, a w przypadku gdy zostało ono popełnione Policja powinna zatrzymać sprawcę.

REKLAMA

Kiedy może być udzielona komornikowi asysta a kiedy pomoc przy przeprowadzaniu czynności?

Zarówno zagadnienie pomocy jak i asysty przy przeprowadzaniu czynności reguluje rozporządzenie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji  w sprawie udzielania pomocy lub asystowania komornikowi przez Policję lub Straż Graniczną przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.

Nie zarejestrujesz auta z kierownicą po prawej stronie

Od dawna toczy się spór czy przysłowiowego "anglika” czyli samochodu z kierownica po prawej stronie, będzie można zarejestrować czy też nie. Spekulacje ucina jednak Naczelny Sąd Administracyjny zakazując rejestracji auta z kierownicą położonej po prawej stronie.

Koniec tolerowania sprawców przemocy w domu

Sprawca przemocy w domu spędza sen z powiek nie jednej rodzinie. Wkrótce sejm przyjmie nowelizację ustawy o przemocy w rodzinie w wyniku której osoba dopuszczająca się aktów przemocy w rodzinie będzie przymusowo usuwana z własnego mieszkania.

Dopuszczalne prędkości w Polsce

Przepisy kodeksu drogowego wyraźnie wskazują, z jaką prędkością mogą poruszać się pojazdy w danych godzinach na danej drodze. Jaka jest dopuszczalna prędkość na polskich drogach? Jaka kara grozi za jej przekroczenie?

Zmiany w kodeksie karnym

Do Marszałka Sejmu wpłynął rządowy projekt zmian w kodeksie karnym. Prace nad nimi trwają już w Sejmie.

Strażnicy gminni uzyskają nowe uprawnienia

O utworzeniu lub likwidacji straży gminnej będzie decydować rada gminy, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego komendanta Policji i powiadomieniu wojewody. Jeżeli opinia z Policji nie dotrze w ciągu 14 dni, radni będą mogli rozstrzygać sami.

Udostępnianie notatki policyjnej z wypadku komunikacyjnego

Uzyskanie przez uczestników wypadków komunikacyjnych danych osobowych sprawców oraz informacji o zakładach ubezpieczeń, z którymi zawarli umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej często okazuje się trudne.

Organizacja i przeprowadzanie imprez masowych - nowe regulacje

Organem wydającym zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce przeprowadzenia takiej imprezy.

Zgubienie dowodu osobistego

Zagubienie dowodu osobistego to niemały problem. Jak wiadomo jest on dokumentem niezbędnym do załatwienia podstawowych spraw w urzędach czy bankach, dla złodzieja jest też szansą na wzięcie kredytu czy towarów na raty, za które oczywiście będziemy płacić my.

Nietrzeźwy poranek

Jeden na trzech kierowców prowadzi samochód rano, po kilku godzinach snu poprzedzonych spożywaniem alkoholu. Większość nie zdaje sobie sprawy, że aby w pełni wytrzeźwieć po wypiciu 4 piw musi upłynąć do 12 godzin.

Poruszanie się na rondzie

Rondo jest specyficznym rodzajem skrzyżowania. Zasady zachowania się podczas jazdy na rondzie budzą jednak wątpliwości nawet wśród doświadczonych kierowców i powodują przerażenie wśród osób stojących przed egzaminem na prawo jazdy.

Czy wyprzedzając inny samochód można przekroczyć dopuszczalną prędkość?

Czy jeśli chcąc wyprzedzić samochód poruszający się przede mną, muszę przekroczyć dopuszczalną prędkość naruszam przepisy kodeksu drogowego?

Zasady włączania się do ruchu

Włączanie się do ruchu wymaga od kierowcy zachowania określonych zasad bezpieczeństwa- zazwyczaj wiąże się również z koniecznością ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu.

Dopuszczalna prędkość na drogach

O ile dopuszczalna maksymalna prędkość nie jest ograniczona znakami drogowymi- kierowców obowiązują limity prędkości uzależnione od rodzaju drogi i miejsca, a nawet pory dnia.

Co grozi za wyprzedzanie niezgodne z prawem?

Wyprzedzanie jest jednym z najniebezpieczniejszych manewrów – zwłaszcza jeśli dochodzi do niego na drodze jednojezdniowej – dwukierunkowej- stąd ustawodawca za błędne wykonanie przewidział stosunkowo wysokie kary.

Używanie świateł zewnętrznych

Użycie świateł samochodowych podlega regulacjom – to kiedy i jakich świateł należy używać zależy zazwyczaj od warunków pogodowych.

Przeciętne zarobki policjantów na wybranych stanowiskach służbowych

W tabeli przedstawiono średnie uposażenie policjanta netto - stan na czerwiec 2009 r.

Jakie są korzyści z wezwania Policji na miejsce stłuczki?

Co prawda w sytuacji, w której nikt nie został ranny w wypadku – Policji nie trzeba wzywać- często jest to jednak korzystne.

Co to jest oświadczenie sprawcy wypadku?

W przypadku stłuczki nie jest konieczne wzywanie Policji. Jak w takim wypadku zabezpieczyć swoje roszczenie odszkodowawcze.

Postępowanie po wypadku

Zabezpieczenie miejsca wypadku powinno umożliwić zachowanie możliwości ruchu innych pojazdów a przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników wypadku.

Wypadki spowodowane przez pieszych

Wina nie zawsze leży po stronie kierowcy. W wielu sytuacjach część lub zupełną winę za wypadek ponosi pieszy. Trudno to jednak wykazać.

Ofiary wypadków drogowych

Dużą grupę ofiar wypadków drogowych stanowią piesi – jako osoby nie chronione przed skutkami kolizji. Największa liczbę ofiar stanowią jednak kierowcy i pasażerowie samochodów.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków?

Statystyki Policji wskazują, iż najczęstszą przyczyną wypadków jest (niestety standardowo) – niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Jakie drogi są najbardziej niebezpieczne

 Statystyka wskazuje, iż najgorszymi drogami są drogi dwukierunkowe- jedno jezdniowe. Przypada na nie 88 % wszystkich wypadków.

Przestępstwo czy wykroczenie?

Mam sprawę na Policji o kradzież. Ukradłem bilet miesięczny. Taki bilet kosztuje ok. 50 zł. Kolega powiedział mi, że to nie jest przestępstwo bo wartość biletu jest mała. Czy to prawda?  

Dla kogo okresowa renta rodzinna?

W wyjątkowych przypadkach wdowa ma prawo do renty rodzinnej, nawet jeśli nie spełnia warunków jej otrzymania. Jakie to przypadki?

Skarga na pracownika ochrony

W zeszłym tygodniu spotkała mnie niemiła przygoda podczas zakupów. Wychodząc ze sklepu i jednocześnie przechodząc przez bramkę usłyszałam pisk. Od razu podeszła ochrona. Byli bardzo niegrzeczni w stosunku do mnie, traktowali mnie jak potencjalnego złodzieja. Na nic zdały się zapewnienia, że niczego nie ukradłam. Na dodatek zostałam zabrana do specjalnego pomieszczenia w celu przeszukania. Czy mieli do tego prawo?

Czy mam szansę na rentę socjalną

Moja mama ma przepracowane tylko 10 lat, właśnie ukończyła 60 lat. Czy jest szansa na otrzymanie jakichkolwiek pieniędzy z ZUS lub renty socjalnej?  

Renta z powodu choroby

Mam 44 lata. Przepracowałam w Polsce 10 lat. Od 14 lat pozostaję bez pracy. Trzy lata temu zachorowałam na reumatiodalne zapalenie stawów. Czy w mojej sytuacji mam prawo ubiegać się o przyznanie renty z tytułu mojej choroby? Jeżeli tak to, jakie dokumenty powinnam przedstawić?

Czy wdowie przysługuje renta rodzinna

Po moim zmarłym mężu nasze dzieci pobierają rentę rodzinną. Córka ma 25 lat/skończyła studia/, syn ma 23 lata i nadal studiuje. Ja /wdowa/ 14 sierpnia tego roku skończyłam 49 lat. Czy będę miała prawo pobierać rentę rodzinną, kiedy syn skończy się uczyć? Czy należałoby składać dokumenty teraz? Nadmieniam, że ja nie pracuję.

Czy przysługuje mi górnicza renta rodzinna

Od 1990r. pobieram górniczą rentę bez względu na wiek, pracuję zawodowo. Czy ZUS słusznie zmniejsza moją rentę miesięcznie skoro wypłatę świadczeń wypadkowych regulują odrębne przepisy, które w przypadku śmierci gwarantują zachowanie prawa do świadczeń określonych w ustawie o ubezpieczeniach społecznych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Nadmieniam, że mąż był inwalidą I grupy. 2. Czy po przejściu na męża rentę po zakończeniu pracy zawodowej mogę przeliczyć górniczą rentę inwalidzką na emeryturę z nową kwotą bazową.

Renta rodzinna a nauka w wielu szkołach

Dostaje rentę rodzinną i mam ją przyznaną do 30.09. br. Obecnie uczę się w szkole policealnej. Podczas roku szkolnego uczyłam się również w dwóch innych szkołach i nie zostało to zgłoszone do ZUS. Wypisując się ze szkoły jednej w tym samym dniu zapisałam się do drugiej szkoły i jeśli nie zgłosiłam tego a uczę się nadal to czy poniosę jakieś konsekwencję? Ile razy można dokonywać zmiany szkół?

Renta rodzinna po mężu

Czy należy się renta rodzinna po zmarłym mężu z chwilą zawarcia drugiego małżeństwa? Czy zostaje ona zabrana po zawarciu drugiego małżeństwa? 

Renta rodzinna dla wnuka

Mam 21 lat. Uczę się. Moimi prawnymi opiekunami są dziadkowie. czy po śmierci dziadka i przyznaniu renty będzie mi ona wypłacona również w okresie wakacyjnym – jeśli nie to dlaczego?  

Odsetki ustawowe po wstrzymanej rencie

ZUS wstrzymał mi wypłatę renty. Po ośmiu miesiącach walki w sądzie oddali mi świadczenie za te miesiące, ale bez odsetek. Chcę napisać pismo do ZUS o wypłacenie odsetek, ale nie wiem czy to w ogóle ma sens. Jaka to była by kwota? Renta wynosi 800zł/mc. Proszę też o podanie przepisu prawnego, ustawy na który mam się powołać.

Czy mam prawo do renty socjalnej

Mam przepracowane 20 lat. Od 12 lat nie pracuje i nie pobieram zasiłku dla bezrobotnych. W ostatnim czasie zachorowałam (obstrukcyjna choroba płuc i przepuklina trzech kręgów lędźwiowych z pęknięciem oraz krwioplucie). Mam pytanie, czy mi się należy renta socjalna, lub z ZUS-u, ponieważ lekarz stwierdził że nie nadaje się do pracy. Mam 49 lat i samotnie wychowuje syna.  

Czy syn otrzyma rentę socjalną

Mam przyznaną Rentę rodzinną w kwocie 784zł ,na siebie i 2 dzieci. Starszy syn jest niepełnosprawny, leczony od dzieciństwa. Z chwilą ukończenia 16 roku życia, stawał przed Powiatowym Zespołem ds.Orzekania o Niepełnosprawności; który postanowił: I. Zaliczyć do stopnia niepełnosprawności znacznego. Orzeczenie wydaje się na stałe. Niepełnosprawność istnieje od-dzieciństwa. Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od-16.06.2007r 7) konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji-wymaga. Czy syn, gdy skończy 18 lat, musi jeszcze stawać na Komisji Lekarskiej w ZUS? Czy syn nadal będzie miał prawo do renty rodzinnej po ojcu, jeżeli uzyska świadczenie w ZUS?  

Czy przysługuje mi renta inwalidzka z powodu gruźlicy

Pracując jako żołnierz zawodowy zachorowałem na gruźlicę leczenie nie przyniosło rezultatu zakończyło się zabiegiem operacyjnym i usunięciem połowy płuca czy z tytułu choroby oraz częściowego braku oraz niewydolności płuc przysługuje mi renta wojskowa.

Niedługo przed rentą zapisałam się do OFE

Urodziłam się w 1958 roku. Wybrałam OFE, ale nie wiedziałam, że zachoruje. Jestem na rencie. W OFE mam uzbieraną pewną kwotę. Do emerytury jeszcze 10 lat, a nie wydaje mi się żebym wyzdrowiała. Jaką będę mieć emeryturę? 

Po utracie renty można przejść na świadczenie przedemerytalne


Utraciłam prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, chce starać się o świadczenie przedemerytalne. Jakie warunki muszę spełniać, aby móc ubiegać się o takie świadczenie.

Najczęściej kradzione samochody w 2008r.

Komenda Główna Policji opublikowała raport dotyczący najpopularniejszych wśród złodziei marek samochodów. Niechlubnym zwycięzcą jest Volkswagen Passat.

Nie płacisz alimentów – stracisz prawo jazdy

Osoba, która uporczywie unika spełniania obowiązku alimentacyjnego może stracić prawo jazdy. Odzyska je- jeśli spełni określone warunki np. podejmie pracę.

REKLAMA