reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta socjalna > Niedługo przed rentą zapisałam się do OFE

Niedługo przed rentą zapisałam się do OFE

Urodziłam się w 1958 roku. Wybrałam OFE, ale nie wiedziałam, że zachoruje. Jestem na rencie. W OFE mam uzbieraną pewną kwotę. Do emerytury jeszcze 10 lat, a nie wydaje mi się żebym wyzdrowiała. Jaką będę mieć emeryturę? 

Będzie Pani mogła otrzymać emeryturę z I filaru ustaloną przez ZUS wyłącznie według nowych zasad. Nowa emerytura przysługuje ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego dla kobiet co najmniej 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Prawo do tej emerytury, nie jest uzależnione od udowodnienia określonego minimalnego okresu składkowego i nieskładkowego.

Nowa emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy jej obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danej osoby.

Podstawę obliczenia emerytury stanowi natomiast suma zwaloryzowanych składek, zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego.

Wiek emerytalny danego ubezpieczonego ustala się w dniu przejścia na emeryturę. Natomiast tzw. średnie dalsze trwanie życia ustala się wspólnie dla kobiet i mężczyzn oraz wyraża się w miesiącach i jest ogłaszane corocznie przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Jeżeli prawo do renty będzie Pani przysługiwało do osiągnięcia wieku 60 lat – wówczas ZUS zamiast pobieranej renty z urzędu przyzna Pani emeryturę – co będzie oznaczało utratę prawa do renty. Przepis jednak stanowią, że przyznana emerytura nie może być niższa niż pobierana dotychczas renta.

Natomiast ze środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym powinna Pani otrzymać emeryturę kapitałową z II filaru

Projekt ustawy o emeryturach kapitałowych zakłada, że prawo do emerytury kapitałowej i jej wysokość będzie ustalał ZUS i przewiduje wypłatę okresowej emerytury kapitałowej i dożywotniej emerytury kapitałowej. Nabycie prawa do okresowej emerytury kapitałowej będzie uzależnione:

  • od ukończenia wieku 60 lat;
  • kwota środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu, ustalona na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o ustalenie prawa do emerytury, powinna być równa lub wyższa od dwudziestokrotności kwoty dodatku pielęgnacyjnego.

Okresowa emerytura kapitałowa będzie przysługiwała członkowi otwartego funduszu emerytalnego do ukończenia 65 roku życia. Natomiast wysokość okresowej emerytury kapitałowej będzie stanowiła równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia kwoty środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o emeryturę przez średnie trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danej osoby.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert z zakresu emerytur i rent

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama