| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Wysokość renty > Odsetki ustawowe po wstrzymanej rencie

Odsetki ustawowe po wstrzymanej rencie

ZUS wstrzymał mi wypłatę renty. Po ośmiu miesiącach walki w sądzie oddali mi świadczenie za te miesiące, ale bez odsetek. Chcę napisać pismo do ZUS o wypłacenie odsetek, ale nie wiem czy to w ogóle ma sens. Jaka to była by kwota? Renta wynosi 800zł/mc. Proszę też o podanie przepisu prawnego, ustawy na który mam się powołać.

Zgodnie z przepisami art. 118 ust. 1a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – organ rentowy zobowiązany jest do wydania decyzji w sprawie prawa do renty i dokonania wypłaty świadczenia w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Za dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji, w razie ustalenia prawa do świadczenia lub jego wysokości orzeczeniem organu odwoławczego, uważa się dzień wpływu prawomocnego orzeczenia organu odwoławczego.

Jeżeli zatem prawo do renty zostało przyznane na mocy wyroku sądu - podstawa do wypłaty odsetek istniałaby wówczas, gdyby organ rentowy wydał decyzję i dokonał wypłaty świadczenia po upływie 30 dni - od dnia wpływu prawomocnego wyroku sądu.

W świetle natomiast wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 września 2007r sygn. akt P 11/07, który uznał, iż wyżej wymieniony art. 118 ust. 1a jest zgodny z Konstytucją, jeżeli jest rozumiany w ten sposób, że za dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji uznaje się dzień wpływu prawomocnego orzeczenia sadu, tylko w sytuacji, gdy organ rentowy nie ponosi odpowiedzialności za brak ustalenia tych okoliczności. Oznacza to, że odsetki zostałyby wypłacone przez ZUS, jeżeli sąd w sentencji wyroku orzekłby również o odpowiedzialności organu rentowego za opóźnienie w ustalaniu prawa do świadczeń lub w ustaleniu jego wysokości.

Podstawa prawna: Art. 118 ust 2a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »