REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

świadczenie, Renta rodzinna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak uzyskać uprawnienia wdowy lub wdowca pozostałym po kombatancie?

Decyzje o przyznaniu uprawnień przysługujących wdowom lub wdowcom pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych wydaje Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Czym jest opłata adiacencka?

Przez opłatę adiacencką należy rozumieć opłatę, ustaloną w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, albo opłatę ustaloną w związku ze scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości.

Uprawnienia rodzin zmarłych żołnierzy i inwalidów wojskowych

Członkami rodziny uprawnionymi do świadczeń są: dzieci, wnuki, rodzeństwo, małżonek i rodzice, jeżeli spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Uprawnienia rodzin poległych żołnierzy i zmarłych inwalidów wojennych

Jednym z uprawnień przysługującym rodzinie poległych żołnierzy i zmarłych inwalidów wojennym jest prawo do renty rodzinnej.

REKLAMA

Renta rodzinna i praca na etacie

Członkowie rodziny zmarłego, którym została przyznana renta rodzinna powinni wiedzieć, że jeśli zdecydują się na podjęcie pracy, osiągane przez nich zarobki mogą mieć wpływ na zawieszenie prawa do renty lub na zmniejszenie jej wysokości.

Czym jest pokwitowanie spełnionego świadczenia?

Przy spełnieniu świadczenia dłużnik ma prawo zażądać od wierzyciela pokwitowania. Co powinno znaleźć się w pokwitowaniu? Czy pokwitowanie ma wartość przed sądem?

Zasiłek pielęgnacyjny 2010/2011 – jak otrzymać świadczenie

Przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego nie jest uzależnione od osiąganych dochodów. Kwota pomocy to 153 złote miesięcznie. Zasiłek przyznaje się na czas nieokreślony, chyba że na czas określony zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności.

Okres składkowy i nieskładkowy przyznania renty

Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby w jakim powstała niezdolność do pracy.

REKLAMA

Jakie okresy uwzględnia się przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty?

Jeżeli okresy przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty zbiegają się w czasie, uwzględnia się tylko jeden okres, ten najbardziej korzystny

Niestawiennictwo osoby a wydanie orzeczenie o przyznaniu renty

Niestawiennictwo osoby na badaniu lub obserwacji (bez usprawiedliwionej przyczyny) powoduje wyznaczenie nowego terminu. Kolejne niestawiennictwo skutkuje odstąpieniem od postępowania w sprawie przyznania renty.

Okresy nieskładkowe

Okresy nieskładkowe są uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury i renty. Wyszczególnia je Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Okresy składkowe

Przy ustalaniu prawa do emerytury i renty, i obliczaniu ich wysokości, uwzględnia się m.in. okresy składkowe i nieskładkowe, o którym mowa w przepisach Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek o wydanie orzeczenia przez lekarza orzecznika

Lekarz orzecznik wydaje orzeczenie o niezdolności do pracy, na wniosek właściwej komórki organizacyjnej oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w sprawach świadczeń wypłacanych przez Zakład oraz innych podmiotów w sprawach należących do ich właściwości.

Czy od orzeczenia lekarza orzecznika można się odwołać?

Postępowanie orzecznicze jest dwuinstancyjne. Organem orzekającym w I instancji jest lekarz orzecznik ZUS, zaś w II instancji orzekają komisje lekarskie Zakładu.

Czym jest niezdolność do pracy?

Pojęcie niezdolności do pracy zostało uregulowane w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nadzór nad wykonywaniem orzecznictwa o niezdolności do pracy sprawuje Prezes Zakładu.

Jakie są warunki uzyskania emerytury mieszanej?

Emeryturę mieszaną ustala się częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad. Otrzymać ją mogą osoby urodzone po 1948 roku, które wiek emerytalny osiągną w latach 2009–2013.

Wysokość renty

Jeżeli niezdolność do pracy jest trwała, osobie przysługuje renta stała, zaś w przypadku gdy niezdolność do pracy jest określona ubezpieczonemu przysługuje renta okresowa.

Dobrowolne ubezpieczenie emerytalne i rentowe

O dobrowolnych ubezpieczeniach emerytalnym i rentowych możemy powiedzieć w sytuacji gdy, dana osoba spełnia warunki do podlegania ubezpieczeniom społecznym z kilku tytułów i z jednego z nich ubezpieczenia mają charakter obowiązkowy, a z pozostałych tytułów dobrowolny, oraz w przypadkach wymienionych w art. 7 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Ubezpieczenia społeczne w Polsce obejmują ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenia rentowe, ubezpieczenie w razie choroby i macierzyństwa, zwane ubezpieczeniem chorobowym, oraz ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwane ubezpieczeniem wypadkowym. Kto podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu?

Kiedy przysługuje prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy?

Za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu.

Rekompensata za utratę prawa do emerytury pomostowej

Rekompensata za utratę prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom, które od stycznia 2009 r. utraciły szansę na wcześniejszą emeryturę w związku z wejściem w życie Ustawy o emeryturach pomostowych.

Emerytura górnicza na starych zasadach

Możliwość przejścia na emeryturę górniczą zagwarantowano na zasadach określonych w Ustawie o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w brzmieniu obowiązującym 31 grudnia 2006 r., jeżeli wymagane warunki zostaną spełnione nie później niż do 31 grudnia 2008 r.

Na jakie wydatki przyznawany jest zasiłek celowy

Zasiłek celowy przyznawany jest tym, którzy chcą zaspokoić niezbędną potrzebę bytową, ale nie mają na to środków finansowych. Pieniądze można więc otrzymać na zakup leków czy żywności. Pomocy finansowej nie otrzyma jednak ten, kto chce kupić bilet do kina czy gazetę.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego 2010/2011 r.

Od 1 sierpnia można składać wnioski o ustalenie prawa do alimentów z Funduszu Alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy tj. od 1 października do 30 września 2011 r. Podpowiadamy, kto może ubiegać się o świadczenia i jakie dokumenty należy złożyć.

Świadczenia przysługujące policjantom

Jeżeli policjant na emeryturze dodatkowo pracuje, a jego zarobki przekraczają 130% przeciętnej płacy, to jego świadczenie nie zostanie zawieszone, odmiennie niż w przypadku osób otrzymujących cywilne świadczenia z ZUS.

Renta rodzinna wypadkowa

Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty uprawnionego do renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Świadczenie to zostało uregulowane w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Skarga pracownika do Państwowej Inspekcji Pracy

Skargę do Państwowej Inspekcji Pracy można wnieść pisemnie, telegraficznie, za pomocą dalekopisu, telefaksu, poczty elektronicznej, a także ustnie do protokołu.

Obligatoryjne i fakultatywne dodatki do wynagrodzenia

Obowiązkiem pracownika jest świadczenie pracy, zaś pracodawcy wypłata wynagrodzenia. Należy podkreślić, że do wynagrodzenia oprócz płacy zasadniczej za pracę wchodzą określone dodatki.

Komu przysługuje renta rodzinna

Śmierć ojca, matki, małżonka dla wielu rodzin oznacza utratę środków utrzymania. Aby zabezpieczyć byt najbliższym zmarłego ustawodawca wprowadził instytucję renty rodzinnej.

ZUS ułatwi wypłatę świadczeń dla rodzin ofiar wypadku w Smoleńsku

Decyzją prezesa ZUS Zbigniewa Derdziuka ubezpieczyciel znacząco ułatwi wypłatę świadczeń dla rodzin ofiar wypadku w Smoleńsku.  

Świadczenie pielęgnacyjne

Osoba, która opiekuje się niepełnosprawnym, rezygnując przy tym z stałego zatrudnienia ma prawo do rekompensaty, w postaci świadczenia pielęgnacyjnego. Wniosek o to świadczenie należy złożyć do Ośrodki Pomocy Społecznej.

Czy nienależnie pobrane świadczenia z pomocy społecznej są zwolnione z PIT

Miejski ośrodek pomocy społecznej realizuje zadania z zakresu pomocy społecznej. Świadczeniobiorcy, którzy pobrali nienależnie świadczenia z pomocy społecznej są zobowiązani do ich zwrotu na podstawie stosownych przepisów.

Czym jest przyrzeczenie publiczne

Przyrzeczenie publiczne to jednostronne zobowiązanie, zgodnie z którym osoba przyrzekająca zobowiązuje się do świadczenia (np. nagrody) w zamian za spełnienie określonej czynności. Przyrzeczenie jest skierowane do nieokreślonego kręgu osób.

Poważne wątpliwości gmin przy wypłacie świadczenia pielęgnacyjnego

Niektóre gminy mają poważne wątpliwości, czy w ich kompetencji leży wypłacanie świadczeń pielęgnacyjnych osobom, które nie są dla niepełnosprawnego osobami najbliższymi, a pomimo to opiekują się nim oraz starają się o przyznanie świadczenia.

Świadczenie pielęgnacyjne wypłaca się raz bez względu na liczbę niepełnosprawnych w rodzinie

W ocenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pomimo tego, że w rodzinie jest kilka osób niepełnosprawnych, to świadczenie pielęgnacyjne wypłaca się tylko raz.

Świadczenia pielęgnacyjne przysługuje także rolnikom

Rolnik opiekujący się członkiem rodziny oraz jednocześnie prowadzący gospodarstwo rolne ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Dochód utracony, a wypłata zasiłków przez gminy

Rodzic, któremu odmówiono przyznania zasiłku na dziecko ze względu na osiągane dochody może ubiegać się ponownie o zasiłek po stracie pracy. Jego dochód z okresu, kiedy był zatrudniony zostanie potraktowany jako dochód utracony.

Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2010

Od 1 stycznia 2010 roku osoby, które opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny, rezygnując przy tym z wykonywania pracy zarobkowej mają prawo do świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości 520 zł bez względu na osiągane dochody.
Świadczenie pielęgnacyjne wypłacają Ośrodki Pomocy Społecznej.

Ubezpieczenie grupowe na życie a wypłata świadczenia

Ubezpieczenie to jeden z nielicznych elementów który ochrania nas lub naszą rodzinę w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Jaka może być wysokość świadczeń? Kiedy wypłata zostaje wstrzymana?

Świadczenie pieniężne (art. 49)

Odstępując od wymierzenia kary, a także w wypadkach wskazanych w ustawie, sąd może orzec świadczenie pieniężne wymienione w art. 39 pkt 7 na rzecz instytucji, stowarzyszenia, fundacji lub organizacji społecznej, wpisanej do wykazu prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości, której podstawowym zadaniem lub celem statutowym jest spełnianie świadczeń na określony cel społeczny, bezpośrednio związany z ochroną dobra naruszonego lub zagrożonego przestępstwem, za które skazano sprawcę, z przeznaczeniem na ten cel; świadczenie to nie może przekroczyć 20.000 złotych.

Świadczenia z tytułu macierzyństwa na Cyprze

Pracując legalnie na Cyprze mamy takie samo prawo do świadczeń z ubezpieczenia jak obywatele Cypru.

Renta rodzinna dla studenta w razie przerwy w nauce

Co dzieje się z rentą rodzinną, jeśli osobą ją pobierająca przebywa na zasiłku chorobowym? Czy ZUS może zawiesić mi prawo do pobierania renty?

Renta rodzinna dla wdowca

Czy małżonek rencista może po śmierci współmałżonka przejąć jego emeryturę, jeśli jest ona wyższa? Jakie dokumenty i gdzie trzeba złożyć? Odpowiadamy na państwa pytanie.

Jak napisać wniosek o rentę rodzinną

Osoby uprawnione do renty rodzinnej, aby uzyskać swoje świadczenie muszą złożyć do ZUS odpowiednio wypełniony wniosek. W niektórych przypadkach wniosek może złożyć pracodawca, ostatnio zatrudniający zmarłego, po którym przysługuje renta.

Dla kogo okresowa renta rodzinna?

W wyjątkowych przypadkach wdowa ma prawo do renty rodzinnej, nawet jeśli nie spełnia warunków jej otrzymania. Jakie to przypadki?

Jakich świadczeń możemy się spodziewać z ubezpieczenia NNW?

W ubezpieczeniach NNW szkolnych stosowane są z reguły bardzo niskie sumy ubezpieczenia, które stanowią maksymalny limit odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń z tytułu zawartej umowy. Sumy ubezpieczenia są na poziomie od 5 000 zł do 15 000 zł.

Co to jest depozyt sądowy

Co mogę zrobić w sytuacji gdy wierzyciel nie chce przyjąć ode mnie świadczenia, czy taka sytuacja uzasadnia złożenie przedmiotu do depozytu sądowego?  

Czy przysługuje mi górnicza renta rodzinna

Od 1990r. pobieram górniczą rentę bez względu na wiek, pracuję zawodowo. Czy ZUS słusznie zmniejsza moją rentę miesięcznie skoro wypłatę świadczeń wypadkowych regulują odrębne przepisy, które w przypadku śmierci gwarantują zachowanie prawa do świadczeń określonych w ustawie o ubezpieczeniach społecznych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Nadmieniam, że mąż był inwalidą I grupy. 2. Czy po przejściu na męża rentę po zakończeniu pracy zawodowej mogę przeliczyć górniczą rentę inwalidzką na emeryturę z nową kwotą bazową.

Renta rodzinna po mężu

Czy należy się renta rodzinna po zmarłym mężu z chwilą zawarcia drugiego małżeństwa? Czy zostaje ona zabrana po zawarciu drugiego małżeństwa? 

Renta rodzinna a praca sezonowa

Dostaje rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Mam okazję wyjechać do pracy w Niemczech – jest to praca sezonowa trwa półtora miesiąca, a wynagrodzenie to około 5,35 euro na godzinę, praca 6 dni w tygodniu po 8 godzin. Czy zostanę pozbawiony renty, którą otrzymuj ? Jeśli tak, czy zostanie ona całkowicie zatrzymana, czy tylko na jakiś okres?

REKLAMA