reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pielęgnacyjny > Świadczenia pielęgnacyjne przysługuje także rolnikom

Świadczenia pielęgnacyjne przysługuje także rolnikom

Rolnik opiekujący się członkiem rodziny oraz jednocześnie prowadzący gospodarstwo rolne ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Świadczenia pielęgnacyjne jest świadczeniem pieniężne na rzecz osoby, która dobrowolnie rezygnuje z pracy zarobkowej na rzecz sprawowania osobistej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Polecamy: Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2010

Świadczenia pielęgnacyjne są wypłacane w kwocie 520 zł i nie zależą od majątku czy dochodu opiekuna.

Co do zasady opiekunem jest przeważnie osoba spokrewniona. O przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego powinna starać się osoba sprawująca faktyczną opiekę nad niepełnosprawnym, mieszkająca z nią pod jednym dachem i sprawująca nad nią stałą pieczę.

Tak. W rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych prowadzenie gospodarstwa rolnego nie jest pracą zarobkową lub zarobkową. W przypadku rolnika nie zachodzi konieczność odprowadzenia przez gminę składek na ubezpieczenie społeczne, gdyż jest on już ubezpieczony w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Rolnik powinien spełniać standardowe kryteria do przyznania świadczeń pielęgnacyjnych, ponadto powinien złożyć oświadczenie, że wykonywanie prac rolniczych nie koliduje z sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym. Gmina będzie mogła zweryfikować, czy niepełnosprawny nie jest zaniedbywany na rzecz obowiązków związanych z gospodarstwem rolniczym. Weryfikacja nastąpi za pośrednictwem wywiadu środowiskowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Księgowość225.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama