REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop bezpłatny, Urlop

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop sabbatical - na czym polega urlop regeneracyjny?

Urlop sabbatical, zwany też urlopem sabatycznym czy regeneracyjnym jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w korporacjach na całym świecie. Czym jest urlop sabbatical? Czy zlostał uregulowany przez polskie prawo?

Prawo do wypoczynku w rozumieniu Kodeksu pracy

Prawo do wypoczynku jest jednym z wielu uprawnień, jakie przysługują pracownikom i służy regeneracji sił. Dodatkowo, prawo do wypoczynku jest szerszym uprawnieniem niż prawo do urlopu. Jak zatem należy rozumieć prawo do wypoczynku?

Półroczny urlop dla pracownika na stworzenie własnej firmy?

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad wprowadzeniem półrocznego urlopu bezpłatnego na stworzenie własnej firmy. W czasie tego urlopu pracownik będzie nadal zatrudniony w dotychczasowym miejscu pracy.

Urlop bezpłatny 2020 – wniosek, termin, podstawa prawna

Urlop bezpłatny w 2020 r. można uzyskać na wniosek pracownika za zgodą pracodawcy. Jaka jest podstawa prawna do ubiegania się o urlop bezpłatny? Kiedy złożyć wniosek? Ile czasu może trwać taki urlop?

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę po zakończeniu przez pracownika urlopu bezpłatnego?

Pracownik może przejść na urlop bezpłatny po przychyleniu się do tej decyzji przez pracodawcę. Wspólnie uzgadniają czas trwania urlopu. Na co należy zwrócić uwagę w przypadku powrotu pracownika do pracy po zakończeniu urlopu bezpłatnego?

Urlop okolicznościowy 2020 - podstawowe informacje

Formalności dotyczące urlopu okolicznościowego. Komu należy się urlop okolicznościowy? W jakim wymiarze przysługuje urlop okolicznościowy?

Praca w czasie urlopów i po godzinach - w jakich branżach jest najgorzej, a w jakich najlepiej?

Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów na świecie. Do pracy po godzinach, a także odbierania służbowych telefonów i maili w trakcie urlopu przyznaje się blisko połowa z nas. Wyjątkiem jest branża IT. Programiści jako jedni z nielicznych wiedzą, jak naprawdę wypocząć.

Urlop bezpłatny 2019

Zasady korzystania z urlopu bezpłatnego w 2019 roku będą takie same jak roku poprzednim. Jak uzyskać urlop bezpłatny? Jak długo może trwać?

REKLAMA

Jak zaewidencjonować rezerwy na niewykorzystane urlopy

Zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości spółka tworzy rezerwy na niewykorzystane urlopy. W jaki sposób zaksięgować taką rezerwę?

Urlop okolicznościowy – pogrzeb wujka lub cioci

Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi w wymiarze 1 dnia bądź 2 dni w przypadku śmierci osób bliskich. Czy w celu wzięcia udziału w pogrzebie wujka lub cioci można liczyć na wolne od pracy? Jaka jest podstawa prawna?

Urlop bezpłatny 2019 – wzór wniosku

Urlop bezpłatny uregulowany w Kodeksie pracy nie ulegnie zmianie w 2019 r. Na jakich zasadach pracodawca udziela urlopu? Czy w okresie urlopu bezpłatnego odprowadza się składki na ZUS? Jaka jest podstawa prawna dająca prawo do skorzystania z bezpłatnego zwolnienia z pracy? Sprawdź wzór wniosku o urlop bezpłatny.

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy?

Wiadomo, że nie tylko praca jest w życiu najważniejsza, ale także odpoczynek! W naszym artykule przedstawiamy, jak można obliczyć wynagrodzenie, jakie przysługuje pracownikowi za urlop okolicznościowy. Oblicza się go w podobny sposób jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Warto pamiętać o tym, że istnieją jednak pewne drobne różnice.

Jak rozliczać świadczenia pozapłacowe za czas urlopów związanych z rodzicielstwem

Spółka prawa handlowego zamierza zaoferować zatrudnionym pracownikom karnety na zajęcia sportowe, których zakup w całości ma być pokrywany ze środków obrotowych. Uprawnienie do otrzymania karnetów będą posiadały również osoby przebywające na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich, ojcowskich i wychowawczych. Jak rozliczać pod względem podatkowo-składkowym wartość tego typu bonusu należnego w okresie wspomnianych urlopów trwających przez część miesiąca (przy założeniu, że prawo do tych karnetów nie będzie wynikać z przepisów wewnątrzzakładowych)?

Urlopy dla rodziców w 2019 r. – macierzyński, rodzicielski, wychowawczy, ojcowski

Rodzicom-pracownikom przysługują różne rodzaje urlopów do wykorzystania w celu opieki nad dzieckiem. Kodeks pracy reguluje m.in. zasady udzielania urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego. Warto wiedzieć, jak w 2019 r. kształtują się uprawnienia pracowników w tym zakresie.

Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy 2019

Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, aby móc skorzystać z urlopu ojcowskiego w 2019 r.? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Czy wyrównać wynagrodzenie urlopowe, jeżeli pracownicy nie kwestionowali jego wysokości

Podczas audytu wewnętrznego w naszej firmie okazało się, że w poprzednim roku źle naliczaliśmy naszym pracownikom wynagrodzenie za urlop (nie uwzględnialiśmy zmiennej premii regulaminowej). Czy powinniśmy przeliczyć wynagrodzenie urlopowe i wypłacić pracownikom wyrównanie, mimo że nie kwestionowali oni jego wysokości?

Urlop szkoleniowy - komu przysługuje, wymiar

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą przysługuje urlop szkoleniowy. Jest on przewidziany w wymiarze od 6 do 21 dni roboczych, w zależności od rodzaju nauki.

Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy

Sposobów na usprawiedliwienie nieobecności w pracy jest kilka. Przykładowe to oddanie krwi, badania lekarskie czy wezwanie do sądu.

Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy w 2018 r.

Urlop ojcowski przysługuje nie tylko pracownikowi, ale także osobie prowadzącej własną działalność gospodarczą. W jaki sposób przedsiębiorca może ubiegać się o urlop ojcowski w 2018 r?

Urlop bezpłatny - najważniejsze informacje

Urlop bezpłatny jest przerwą w świadczeniu pracy, bez prawa do wynagrodzenia. Instytucja urlopu bezpłatnego może dotyczyć pracowników w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy ale także większej grupy osób na podstawie przepisów szczególnych, pozakodeksowych. W czasie urlopu bezpłatnego stosunek pracy trwa nadal, jednak ulega pewnego rodzaju zawieszeniu.

Jak wypadają dni wolne od pracy w 2018 r.?

W 2018 r. przysługiwać będzie 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Jeden z nich wypada w sobotę. Zobacz w jakie dni przypadają pozostałe święta i już dziś pomyśl jak maksymalnie efektywnie zaplanować przyszłoroczny urlop. Przedstawiamy dni wolne od pracy w 2018 r.

Czy urlop bezpłatny wliczany jest do stażu pracy?

Urlop bezpłatny nie powoduje ustania stosunku pracy, a jedynie jego zawieszenie. Okres urlopu bezpłatnego można wliczyć do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy tylko w jednym wypadku, jednak nigdy nie zostaje on doliczony do stażu pracy.

Wniosek urlopowy 2017

Właśnie rozpoczęły się wakacje a wraz z nimi sezon urlopowy. Każdej osobie, która pozostaje w stosunku pracy w roku kalendarzowym przysługuje prawo do płatnej przerwy w świadczeniu pracy, czyli urlopu wypoczynkowego. Ale czy pracownik może z tego prawa całkowicie swobodnie korzystać i udać się na urlop bez złożenia odpowiedniego wniosku urlopowego?

Długa nieobecność w pracy a prawo do urlopu

Jak kształtują się uprawnienia urlopowe przy długich nieobecnościach w pracy? Czy pracownikowi, który przez długi czas przebywał na zwolnieniu chorobowym lub urlopie bezpłatnym przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego?

Zasady udzielania urlopu bezpłatnego

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik może ubiegać się o urlop bezpłatny. Wniosek musi złożyć na piśmie. Pracodawca, co do zasady, nie ma obowiązku wyrażenia na niego zgody.

Wynagrodzenie dla pracownika, który korzystał z urlopu bezpłatnego

Jak obliczyć miesięczne wynagrodzenie dla pracownika, który korzystał z urlopu bezpłatnego? Zależy od tego, czy jest on wynagradzany stawką godzinową czy stałą stawką miesięczną.

Urlop bezpłatny w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy

Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Po powrocie pracownika do pracy u macierzystego pracodawcy okres korzystania z tego urlopu zostanie zaliczony do stażu pracy, od którego zależą uprawniania pracownicze u tego pracodawcy.

Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe i ekwiwalent za urlop przy zmianie stawki w trakcie miesiąca?

Z końcem sierpnia 2016 r. rozwiąże się umowa o pracę z jednym z naszych pracowników. Od 8 sierpnia 2016 r. osoba ta otrzyma podwyżkę pensji zasadniczej. Jaką wysokość wynagrodzenia powinniśmy uwzględnić obliczając wynagrodzenie urlopowe i ekwiwalent za urlop wypoczynkowy – sprzed podwyżki czy po podwyżce?

Kara porządkowa na urlopie wypoczynkowym lub bezpłatnym

W razie naruszenia przez pracownika obowiązków pracowniczych lub dyscypliny pracy pracodawca może nałożyć karę porządkową. Czy pracodawca może nałożyć karę na pracownika, który przebywa na urlopie wypoczynkowym lub bezpłatnym?

Jak zaprzestanie wypłaty ryczałtu za nadgodziny wpływa na wysokość wynagrodzenia urlopowego

Dotychczas niektórym pracownikom wypłacaliśmy ryczałt za nadgodziny. Od 1 stycznia 2015 r. zre­zygnowaliśmy z wypłaty tego ryczałtu. Czy rezygnacja z tej wypłaty wpływa na ustalanie wynagrodze­nia za urlop dla tych osób?

Czy w podstawie wynagrodzenia za urlop należy uwzględnić niesłusznie wypłacony składnik wynagrodzenia

Jednemu z pracowników naszej firmy doliczyliśmy do wynagrodzenia za listopad 2014 r. zawyżoną kwotę dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Pracodawca zwrócił się do pracownika o do­browolny zwrot nadpłaconego składnika. Pracownik wyraził pisemną zgodę na potrącenie różnicy z wynagrodzenia za grudzień 2014 r., które zostanie wypłacone w styczniu 2015 r. Jaką wysokość dodatku za godziny nadliczbowe trzeba przyjąć do podstawy wynagrodzenia urlopowego, jeśli pra­cownik w grudniu 2014 r. korzystał z urlopu?

Czy pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy u kolejnego pracodawcy, jeżeli otrzymała ekwiwalent za urlop, przechodząc na emeryturę

Pracownica rozwiązała umowę o pracę z końcem kwietnia 2014 r. w związku z przejściem na emery­turę. Otrzymała wówczas od swojego pracodawcy ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy za wszystkie 26 dni, jakie jej się należały. Takie uprawnienie przysługiwało jej na podstawie wewnętrz­nych przepisów obowiązujących u tego pracodawcy. Od 4 listopada 2014 r. zatrudniliśmy tę osobę w naszym zakładzie. Czy przysługuje jej u nas urlop wypoczynkowy, skoro w tym roku nie wykorzysta­ła w naturze żadnego dnia urlopu wypoczynkowego?

Jak wliczać do podstawy urlopowej składniki wynagrodzenia wypracowane przez zespół pracowników?

Przyznajemy kierownikom komórek organizacyjnych miesięczną premię obliczaną od zysku wypra­cowanego przez podległy im zespół. Na wysokość premii nie wpływają nieobecności kierowników w pracy. Czy składnik ten powinien być uwzględniany w wynagrodzeniu urlopowym i ekwiwalencie za urlop kierownika?

Jak obliczyć wynagrodzenie za wypoczynek w przypadku nieobecności w pracy w okresie, z którego jest ustalana podstawa urlopowa

Zatrudniamy pracownika wynagradzanego wyłącznie zmiennymi składnikami. Przez ostatnie 4 miesią­ce osoba ta chorowała. W styczniu 2015 r. złożyła wniosek o urlop wypoczynkowy. Jak obliczyć wyna­grodzenie urlopowe dla tego pracownika?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po zmianie systemu wynagradzania z czasowego na prowizyjny?

W połowie grudnia 2014 r. dokonaliśmy zmiany systemu wynagradzania pracowników zatrudnionych w dziale sprzedaży ze stawki stałej na prowizyjną. W jaki sposób należy ustalić wysokość wynagro­dzenia za urlop wypoczynkowy? Pracownicy są zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy.

Czy należy przeliczać podstawę wynagrodzenia urlopowego, jeżeli pracownikowi przyznano podwyżkę wynagrodzenia w trakcie urlopu

Jeden z naszych pracowników zatrudniony w dziale sprzedaży przebywa na urlopie w okresie od 23 grudnia do 5 stycznia 2015 r. Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku. Jest wynagradzany stawką godzinową 14,50 zł - stawka ta obowiązywała do 31 grudnia. 1 stycznia 2015 r. pracownik otrzymał podwyżkę i teraz jego stawka godzinowa wy­nosi 17,90 zł. Dodatkowo od początku zatrudnienia otrzymuje premię miesięczną w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Czy w takiej sytuacji w styczniu będziemy musieli ponownie obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego? Czy należy przeliczać podstawę wymiaru wynagro­dzenia urlopowego za grudzień? Wynagrodzenie urlopowe za grudzień wypłaciliśmy pracownikowi 22 grudnia 2014 r., zgodnie z ustalonym w naszej firmie terminem wypłaty wynagrodzeń.

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy na przełomie roku?

Pracownik jest w okresie wypowiedzenia. Umowa rozwiąże się z końcem stycznia 2015 r. Najprawdo­podobniej pracownik nabędzie wtedy prawo do ekwiwalentu pieniężnego za 2 dni urlopu wypoczyn­kowego za 2014 r. i 3 dni za 2015 r. Czy obliczając ekwiwalent za 2014 r., należy posłużyć się współ­czynnikiem obowiązującym w 2014 r., czyli 20,83, a za 2015 r. współczynnikiem w wysokości 21?

Czy wynagrodzenie za urlop może być niższe od minimalnej płacy?

Kilku naszych pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy wypracowuje w niektó­rych miesiącach wynagrodzenie niższe niż minimalne (pracownicy są wynagradzani stawką akordo­wą). W związku z tym wypłacamy im wyrównanie do kwoty minimalnej płacy. Czy kwotę wyrównania powinniśmy wliczyć do podstawy wynagrodzenia urlopowego? Czy możliwa jest sytuacja, że pracow­nicy otrzymają wynagrodzenie za urlop obliczone od wynagrodzenia niższego niż minimalne?

Wypowiedzenie drogą mailową a zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę drogą mailową. Jednocześnie w treści wypowiedzenia, pracodawca zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie 3 miesięcznego wypowiedzenia. Czy za czas nieświadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, pracownik otrzyma wynagrodzenie?

Korzystanie z dłuższych urlopów dla rodziców

Minęły dwa lata od wprowadzenia dłuższych urlopów dla rodziców. Tylko od początku tego roku skorzystało z nich 217 tys. osób.

Urlopy wypoczynkowe o szczególnym charakterze

Do urlopów wypoczynkowych o szczególnym charakterze zalicza się: urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim, urlop w okresie wypowiedzenia, urlop w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy oraz urlop na żądanie. Co odróżnia wymienione typy urlopów od standardowego urlopu wypoczynkowego?

Pomniejszenie urlopu wypoczynkowego za okresy nieobecności w pracy

Proporcjonalne pomniejszenie urlopu wypoczynkowego ma miejsce w przypadku dłuższych nieobecności w pracy. Zalicza się do nich m.in. trwający co najmniej 1 miesiąc urlop bezpłatny czy urlop wychowawczy. W jaki sposób należy dokonywać proporcjonalnego pomniejszenia wymiaru urlopu wypoczynkowego?

Górnicze urlopy i jednorazowe odprawy

Podpisano umowy o przyznanie dotacji na finansowanie górniczych urlopów i jednorazowych odpraw pieniężnych. W najbliższych dniach ruszy proces wypłaty należnych górnikom świadczeń.

Czy przedsiębiorcy przysługuje urlop?

Kodeks pracy gwarantuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę prawo do urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wynagrodzenia chorobowego za czas choroby. Czy przedsiębiorca również ma prawo do urlopu i innych gwarancji dotyczących pracownika?

Jak wypadają dni wolne od pracy w 2015 r.?

W 2015 r. będzie aż 113 dni wolnych od pracy. Z przepisów prawa wynika, iż w każdym roku kalendarzowym pracownikowi przysługuje 13 dni wolnych oraz wolne niedziele. Sprawdź jak w przyszłym roku wypadają dni wolne!

Kiedy pracodawca odmówić udzielenia urlopu na żądanie?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę w skali roku przysługują cztery dni urlopu na żądanie. Pracownik zobowiązany jest zgłosić potrzebę wykorzystania takiego przywileju najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Pracodawca jest zobowiązany udzielić mu urlopu, jednak nie zawsze. Kiedy ma prawo odmówić?

W październiku, noclegi na południu Polski tańsze nawet o 15%

Jeśli jeszcze w tym roku planujesz urlop na południu Polski - październik będzie do tego najlepszym miesiącem. W wielu miastach Polski w październiku noclegi będą nawet o 15% tańsze niż w roku ubiegłym.

Urlop bezpłatny a zwolnienie lekarskie

Urlop bezpłatny jest okresem nieskładkowym. Zwolnienie lekarskie nie przerywa tego typu urlopu. Oznacza to, że za czas choroby podczas urlopu bezpłatnego nie przysługuje ani wynagrodzenie chorobowe ani zasiłek chorobowy.

Czy pracownika można zmusić do urlopu?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawo do niego nabywa przez cały rok kalendarzowy. Nie zawsze jednak pracownik chce skorzystać z urlopu. Czy pracodawca może zmusić pracownika do urlopu?

Przerwanie urlopu wychowawczego pracownicy przebywającej za granicą

Pracownik ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Pracodawca może jednak przerwać urlop pracownika w określonych przypadkach. Czy może również przerwać urlop wychowawczy pracownicy przebywającej za granicą?

REKLAMA