| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Jak zaprzestanie wypłaty ryczałtu za nadgodziny wpływa na wysokość wynagrodzenia urlopowego

Jak zaprzestanie wypłaty ryczałtu za nadgodziny wpływa na wysokość wynagrodzenia urlopowego

Dotychczas niektórym pracownikom wypłacaliśmy ryczałt za nadgodziny. Od 1 stycznia 2015 r. zre­zygnowaliśmy z wypłaty tego ryczałtu. Czy rezygnacja z tej wypłaty wpływa na ustalanie wynagrodze­nia za urlop dla tych osób?

Tak. W tej sytuacji powinni Państwo przeliczyć wynagrodzenie za urlop z uwzględnieniem tej zmiany.

Pozbawienie pracownika składnika wynagrodzenia, który podlega wliczeniu do podstawy wymiaru wy­nagrodzenia za urlop wypoczynkowy, skutkuje koniecznością ponownego ustalenia wysokości tej pod­stawy, z uwzględnieniem nowych warunków płacowych (§ 10 rozporządzenia urlopowego). Zasada ta ma na celu zbliżenie wysokości wynagrodzenia za czas urlopu do wysokości wynagrodzenia, które pracow­nik otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował.

W stosunku do pracowników stale wykonujących pracę poza zakładem pracy, których kontrola czasu pracy jest przez to utrudniona lub niemożliwa, pracodawca może podjąć decyzję o wypłacie ryczałtu za nadgodziny (art. 1511 § 4 Kodeksu pracy).

Zobacz serwis: Czas pracy

Ryczałt za godziny nadliczbowe jest wypłacany za czas przepracowany, co oznacza, że jego wyso­kość w pewnych okolicznościach może ulec obniżeniu proporcjonalnie do dni nieświadczenia pracy.

Zgodnie ze stanowiskiem Departamentu Prawnego GIP z 29 maja 2009 r. (nr GPP-110-4560-14/09/ PE/RP), mimo ustalenia miesięcznej kwoty ryczałtu, pracownik, który nie przepracuje pełnego miesiąca, nie zachowa do niego prawa w pełnej wysokości. W zależności od rodzaju nieobecności kwotę ryczałtu należy obliczać proporcjonalnie do liczby przepracowanych dni, z zastosowaniem zasad określonych w rozporządzeniu w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.

Zobacz serwis: Urlopy

Sposób ustalania wysokości ryczałtu w przypadku nieobecności pracownika w pracy

Rodzaj nieobecności

Sposób ustalania wysokości ryczałtu za czas przepracowany

Nieobecność z powodu choroby (w tym z powodu wypadku) lub macierzyństwa

Miesięczną kwotę ryczałtu należy podzielić przez 30, a wynik pomnożyć przez liczbę dni nieobecności. Otrzymaną kwotę należy odjąć od ryczałtu należnego za cały przepracowany miesiąc.

Nieobecność z innych przyczyn niż choro­ba (w tym z powodu wypadku) lub macie­rzyństwo

Miesięczną kwotę ryczałtu należy podzielić przez liczbę godzin do przepracowania w danym miesiącu, a otrzymany wynik pomnożyć przez liczbę godzin nieobecności. Otrzymaną kwotę należy odjąć od ryczałtu należnego za cały przepracowany miesiąc.

Artykuł pochodzi z publikacji "100 pytań o wynagrodzenia"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK