Kategorie

Czy należy przeliczać podstawę wynagrodzenia urlopowego, jeżeli pracownikowi przyznano podwyżkę wynagrodzenia w trakcie urlopu

Czy należy przeliczać podstawę wynagrodzenia urlopowego, jeżeli pracownikowi przyznano podwyżkę wynagrodzenia w trakcie urlopu. /fot. Fotolia
Jeden z naszych pracowników zatrudniony w dziale sprzedaży przebywa na urlopie w okresie od 23 grudnia do 5 stycznia 2015 r. Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku. Jest wynagradzany stawką godzinową 14,50 zł - stawka ta obowiązywała do 31 grudnia. 1 stycznia 2015 r. pracownik otrzymał podwyżkę i teraz jego stawka godzinowa wy­nosi 17,90 zł. Dodatkowo od początku zatrudnienia otrzymuje premię miesięczną w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Czy w takiej sytuacji w styczniu będziemy musieli ponownie obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego? Czy należy przeliczać podstawę wymiaru wynagro­dzenia urlopowego za grudzień? Wynagrodzenie urlopowe za grudzień wypłaciliśmy pracownikowi 22 grudnia 2014 r., zgodnie z ustalonym w naszej firmie terminem wypłaty wynagrodzeń.

Z uwagi na zmianę od 1 stycznia 2015 r. stawki wynagrodzenia pracownika podstawę wynagrodzenia urlopowego ze stycznia powinni Państwo ustalić ponownie, z uwzględnieniem tych zmian. Nie należy natomiast przeliczać podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego za grudzień 2014 r.

Państwa pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie urlopowe wraz z wypłatą wynagrodzenia za miesiąc, w którym korzysta z urlopu wypoczynkowego. Jeżeli urlop przypada na przełomie dwóch mie­sięcy, to wynagrodzenie za czas wypoczynku powinni Państwo wypłacić mu osobno za każdy miesiąc (w tym przypadku za grudzień, styczeń) wraz z normalnym wynagrodzeniem za każdy z tych miesięcy.

Zobacz serwis: Zarobki

Obliczenie wynagrodzenia urlopowego za grudzień 2014 r. i styczeń 2015 r. w przypadku Państwa pra­cownika powinno wyglądać następująco:

Wynagrodzenie urlopowe za grudzień 2014 r.

Krok 1. Obliczenie podstawy wymiaru.

Reklama

Podstawę wymiaru stanowi suma wynagrodzeń ze zmiennych składników wynagrodzenia za: wrze­sień, październik i listopad 2014 r. W podstawie należy uwzględnić wynagrodzenie określone stawką go­dzinową oraz premię jako wartość procentową od tego wynagrodzenia:

stawka godzinowa: 14,50 zł, premia uznaniowa: 10% wynagrodzenia zasadniczego. Zakładamy, że pracownik nie chorował w okresie, z którego obliczana jest podstawa wynagrodzenia urlopowego, i suma wynagrodzenia pracownika z ww. składników za okres od września do listopada wy­niosła 8038,80 zł, co wynika z wyliczenia:

14,50 zł x 504 godz. (łączny czas pracy we wrześniu - 176 godz., październiku - 184 godz. i listopadzie - 144 godz.) = 7308 zł, 7308 zł x 10% = 730,80 zł, 7308 zł + 730,80 zł = 8038,80 zł.

Krok 2. Podzielenie podstawy wymiaru przez liczbę godzin, w czasie których pracownik świadczył pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa: 8038,80 zł : 504 godz. = 15,95 zł.

Krok 3. Pomnożenie tak ustalonego wynagrodzenia za jedną godzinę pracy (stawkę godzinową) przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie urlopu w ramach normalnego czasu pracy, zgod­nie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu wypoczynko­wego: 15,95 zł x 5 dni x 8 godz. = 638 zł.

Zobacz serwis: Pracownik

Wynagrodzenie urlopowe za styczeń 2015 r.

Krok 1. Obliczenie podstawy wymiaru - podstawę wymiaru należy przeliczyć za okres po zmianie stawki.

W podstawie należy uwzględnić wynagrodzenie określone stawką godzinową oraz premię jako war­tość procentową od tego wynagrodzenia:

 • nowa stawka godzinowa: 17,90 zł,
 • premia uznaniowa: 10% wynagrodzenia zasadniczego.

Suma wynagrodzeń za okres od września do listopada 2014 r., po przeliczeniu według nowej stawki (17,90 zł), wyniosła 9923,76 zł, co wynika z wyliczenia:

 • 17,90 zł x 504 godz. = 9021,60 zł,
 • 9021,60 zł x 10% = 902,16 zł,
 • 9021,60 zł + 902,16 zł = 9923,76 zł.

Krok 2. Obliczenie stawki godzinowej: 9923,76 zł : 504 godz. = 19,69 zł.

Krok 3. Obliczenie wynagrodzenia za urlop w styczniu: 19,69 zł x 2 dni x 8 godz. = 315,04 zł.

Podstawa prawna:

 • art. 172 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1662
 • § 6-11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353
Źródło: 100 pytań o wynagrodzenia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  14 cze 2021
  Zakres dat:

  Kapitał rodzicielski - od kiedy?

  Ustawa w sprawie kapitału rodzicielskiego ma wejść w życie od stycznia 2022 r. O szczegółach mówiła minister rodziny Marlena Maląg.

  Wniosek o dowód osobisty online jeszcze tylko przez 50 dni

  To ostatnie 50 dni na złożenie wniosku o nowy dowód osobisty przez internet. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o ważnych zmianach, które wejdą w życie w sierpniu.

  Postępowanie egzekucyjne w administracji 2021 - zmiany od lipca

  Nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, która wejdzie w życie 1 lipca 2021 r. choć obejmuje zaledwie kilka artykułów, to bez wątpienia ma znamiona rewolucyjne.

  Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi

  15 czerwca 2021 r. przypada Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi. Przemoc jest problemem, który dotyka seniorów na całym świecie.

  Kara pozbawienia wolności nie tylko w zakładzie karnym

  Osoby, które zostały skazane na karę pozbawienia wolności, mają do wyboru dwie instytucje prawne, które dają im możliwość odbycia tej kary poza zakładem karnym.

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.