Kategorie

Czy należy przeliczać podstawę wynagrodzenia urlopowego, jeżeli pracownikowi przyznano podwyżkę wynagrodzenia w trakcie urlopu

Czy należy przeliczać podstawę wynagrodzenia urlopowego, jeżeli pracownikowi przyznano podwyżkę wynagrodzenia w trakcie urlopu. /fot. Fotolia
Czy należy przeliczać podstawę wynagrodzenia urlopowego, jeżeli pracownikowi przyznano podwyżkę wynagrodzenia w trakcie urlopu. /fot. Fotolia
Jeden z naszych pracowników zatrudniony w dziale sprzedaży przebywa na urlopie w okresie od 23 grudnia do 5 stycznia 2015 r. Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku. Jest wynagradzany stawką godzinową 14,50 zł - stawka ta obowiązywała do 31 grudnia. 1 stycznia 2015 r. pracownik otrzymał podwyżkę i teraz jego stawka godzinowa wy­nosi 17,90 zł. Dodatkowo od początku zatrudnienia otrzymuje premię miesięczną w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Czy w takiej sytuacji w styczniu będziemy musieli ponownie obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego? Czy należy przeliczać podstawę wymiaru wynagro­dzenia urlopowego za grudzień? Wynagrodzenie urlopowe za grudzień wypłaciliśmy pracownikowi 22 grudnia 2014 r., zgodnie z ustalonym w naszej firmie terminem wypłaty wynagrodzeń.

Z uwagi na zmianę od 1 stycznia 2015 r. stawki wynagrodzenia pracownika podstawę wynagrodzenia urlopowego ze stycznia powinni Państwo ustalić ponownie, z uwzględnieniem tych zmian. Nie należy natomiast przeliczać podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego za grudzień 2014 r.

Państwa pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie urlopowe wraz z wypłatą wynagrodzenia za miesiąc, w którym korzysta z urlopu wypoczynkowego. Jeżeli urlop przypada na przełomie dwóch mie­sięcy, to wynagrodzenie za czas wypoczynku powinni Państwo wypłacić mu osobno za każdy miesiąc (w tym przypadku za grudzień, styczeń) wraz z normalnym wynagrodzeniem za każdy z tych miesięcy.

Zobacz serwis: Zarobki

Obliczenie wynagrodzenia urlopowego za grudzień 2014 r. i styczeń 2015 r. w przypadku Państwa pra­cownika powinno wyglądać następująco:

Wynagrodzenie urlopowe za grudzień 2014 r.

Krok 1. Obliczenie podstawy wymiaru.

Podstawę wymiaru stanowi suma wynagrodzeń ze zmiennych składników wynagrodzenia za: wrze­sień, październik i listopad 2014 r. W podstawie należy uwzględnić wynagrodzenie określone stawką go­dzinową oraz premię jako wartość procentową od tego wynagrodzenia:

stawka godzinowa: 14,50 zł, premia uznaniowa: 10% wynagrodzenia zasadniczego. Zakładamy, że pracownik nie chorował w okresie, z którego obliczana jest podstawa wynagrodzenia urlopowego, i suma wynagrodzenia pracownika z ww. składników za okres od września do listopada wy­niosła 8038,80 zł, co wynika z wyliczenia:

14,50 zł x 504 godz. (łączny czas pracy we wrześniu - 176 godz., październiku - 184 godz. i listopadzie - 144 godz.) = 7308 zł, 7308 zł x 10% = 730,80 zł, 7308 zł + 730,80 zł = 8038,80 zł.

Krok 2. Podzielenie podstawy wymiaru przez liczbę godzin, w czasie których pracownik świadczył pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa: 8038,80 zł : 504 godz. = 15,95 zł.

Krok 3. Pomnożenie tak ustalonego wynagrodzenia za jedną godzinę pracy (stawkę godzinową) przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie urlopu w ramach normalnego czasu pracy, zgod­nie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu wypoczynko­wego: 15,95 zł x 5 dni x 8 godz. = 638 zł.

Zobacz serwis: Pracownik

Wynagrodzenie urlopowe za styczeń 2015 r.

Krok 1. Obliczenie podstawy wymiaru - podstawę wymiaru należy przeliczyć za okres po zmianie stawki.

W podstawie należy uwzględnić wynagrodzenie określone stawką godzinową oraz premię jako war­tość procentową od tego wynagrodzenia:

 • nowa stawka godzinowa: 17,90 zł,
 • premia uznaniowa: 10% wynagrodzenia zasadniczego.

Suma wynagrodzeń za okres od września do listopada 2014 r., po przeliczeniu według nowej stawki (17,90 zł), wyniosła 9923,76 zł, co wynika z wyliczenia:

 • 17,90 zł x 504 godz. = 9021,60 zł,
 • 9021,60 zł x 10% = 902,16 zł,
 • 9021,60 zł + 902,16 zł = 9923,76 zł.

Krok 2. Obliczenie stawki godzinowej: 9923,76 zł : 504 godz. = 19,69 zł.

Krok 3. Obliczenie wynagrodzenia za urlop w styczniu: 19,69 zł x 2 dni x 8 godz. = 315,04 zł.

Podstawa prawna:

 • art. 172 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1662
 • § 6-11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: 100 pytań o wynagrodzenia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  17 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.

  Dodatek energetyczny w 2021 r.

  Dodatek energetyczny w 2021 r. przysługuje odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej. Ile aktualnie wynosi takie świadczenie?

  Limity dorabiania dla emerytów z KRUS od września 2021 r.

  Ile może dorobić emeryt i rencista KRUS od 1 września 2021 r.? Przy jakich kwotach świadczenie może zostać zmniejszone lub zawieszone?

  Grzywna za podrzucanie śmieci

  Czy za podrzucanie śmieci sąsiad może zapłacić grzywnę? Co z możliwością wykorzystania nagrania z monitoringu?

  Czerwcowi emeryci - jakie zmiany?

  Czerwcowi emeryci już nie stracą. Ich emerytury zostaną przeliczone przez ZUS z urzędu na korzystniejszych zasadach.

  KE zwraca się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę

  Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji dotyczącej środków tymczasowych z 14 lipca.