reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po zmianie systemu wynagradzania z czasowego na prowizyjny?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po zmianie systemu wynagradzania z czasowego na prowizyjny?

W połowie grudnia 2014 r. dokonaliśmy zmiany systemu wynagradzania pracowników zatrudnionych w dziale sprzedaży ze stawki stałej na prowizyjną. W jaki sposób należy ustalić wysokość wynagro­dzenia za urlop wypoczynkowy? Pracownicy są zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy.

Ustalając wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy powinni Państwo zastosować do obliczeń nową podstawę wynagrodzenia urlopowego, którą po zmianie stanowią zmienne składniki wynagrodzenia, przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc (w tym przypadku wynagrodzenie prowizyjne), wypłacone pracownikom za okres od dnia zmiany systemu wynagradzania.

Jeśli pracownik przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego otrzymywał wynagrodzenie prowizyjne przez okres krótszy niż przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru, to podstawę wymiaru będzie stanowić wynagrodzenie wypłacone mu za okres faktycznie przepracowany.

Zobacz serwis: Zarobki

Wynagrodzenie urlopowe w takim przypadku powinno zostać obliczone w następujący sposób:

  • podstawę wymiaru należy podzielić przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie
  • tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę pracy należy pomnożyć przez liczbę godzin, jakie pra­cownik przepracowałby w czasie urlopu w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu (§ 9 ust. 1 rozporządzenia urlo­powego).

Gdyby pracownik rozpoczął swój urlop w tym samym miesiącu, w którym Państwo dokonali zmiany systemu wynagradzania, to wartość wynagrodzenia prowizyjnego należy uwzględnić tylko z tego miesią­ca. Następnie trzeba ustalić wartość stawki godzinowej, dzieląc wartość składnika zmiennego (prowizji) przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych w danym miesiącu. Obliczona w ten sposób stawka godzinowa będzie stanowić podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego.

Zobacz serwis: Urlopy

Zdarza się też - tak jak w sytuacji przedstawionej przez Państwa - że zmiana systemu wynagradzania nie jest wprowadzana z pierwszym dniem miesiąca, lecz w jego trakcie. W takim przypadku niezbędne będzie ustalenie podstawy wynagrodzenia urlopowego od dnia wprowadzenia nowych zasad.

Od 15 grudnia 2014 r. pracownik zamiast wynagrodzenia stałego otrzymuje prowizję od osiągniętej w da­nym miesiącu wysokości sprzedaży. W terminie od 18 do 22 grudnia 2014 r. był na urlopie wypoczynkowym. Ponieważ zmiana systemu wynagradzania nastąpiła w połowie miesiąca - prawidłowym rozwiązaniem będzie przyjęcie do podstawy wynagrodzenia urlopowego prowizji, która w grudniu wyniosła 1300 zł, a także liczby godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona podstawa wynagrodzenia urlopowego. Od 15 maja br. pracownik przepracował 24 godz. Na podstawie tych danych można ustalić kwotę wynagrodzenia za 1 godzinę: 1300 zł : 24 godz. = 54,17 zł/godz.

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z publikacji "100 pytań o wynagrodzenia"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama