REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po zmianie systemu wynagradzania z czasowego na prowizyjny?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po zmianie systemu wynagradzania z czasowego na prowizyjny? /fot. Fotolia
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po zmianie systemu wynagradzania z czasowego na prowizyjny? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W połowie grudnia 2014 r. dokonaliśmy zmiany systemu wynagradzania pracowników zatrudnionych w dziale sprzedaży ze stawki stałej na prowizyjną. W jaki sposób należy ustalić wysokość wynagro­dzenia za urlop wypoczynkowy? Pracownicy są zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy.

Ustalając wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy powinni Państwo zastosować do obliczeń nową podstawę wynagrodzenia urlopowego, którą po zmianie stanowią zmienne składniki wynagrodzenia, przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc (w tym przypadku wynagrodzenie prowizyjne), wypłacone pracownikom za okres od dnia zmiany systemu wynagradzania.

REKLAMA

Jeśli pracownik przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego otrzymywał wynagrodzenie prowizyjne przez okres krótszy niż przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru, to podstawę wymiaru będzie stanowić wynagrodzenie wypłacone mu za okres faktycznie przepracowany.

Zobacz serwis: Zarobki

Wynagrodzenie urlopowe w takim przypadku powinno zostać obliczone w następujący sposób:

 • podstawę wymiaru należy podzielić przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie
 • tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę pracy należy pomnożyć przez liczbę godzin, jakie pra­cownik przepracowałby w czasie urlopu w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu (§ 9 ust. 1 rozporządzenia urlo­powego).

Gdyby pracownik rozpoczął swój urlop w tym samym miesiącu, w którym Państwo dokonali zmiany systemu wynagradzania, to wartość wynagrodzenia prowizyjnego należy uwzględnić tylko z tego miesią­ca. Następnie trzeba ustalić wartość stawki godzinowej, dzieląc wartość składnika zmiennego (prowizji) przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych w danym miesiącu. Obliczona w ten sposób stawka godzinowa będzie stanowić podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Urlopy

REKLAMA

Zdarza się też - tak jak w sytuacji przedstawionej przez Państwa - że zmiana systemu wynagradzania nie jest wprowadzana z pierwszym dniem miesiąca, lecz w jego trakcie. W takim przypadku niezbędne będzie ustalenie podstawy wynagrodzenia urlopowego od dnia wprowadzenia nowych zasad.

Od 15 grudnia 2014 r. pracownik zamiast wynagrodzenia stałego otrzymuje prowizję od osiągniętej w da­nym miesiącu wysokości sprzedaży. W terminie od 18 do 22 grudnia 2014 r. był na urlopie wypoczynkowym. Ponieważ zmiana systemu wynagradzania nastąpiła w połowie miesiąca - prawidłowym rozwiązaniem będzie przyjęcie do podstawy wynagrodzenia urlopowego prowizji, która w grudniu wyniosła 1300 zł, a także liczby godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona podstawa wynagrodzenia urlopowego. Od 15 maja br. pracownik przepracował 24 godz. Na podstawie tych danych można ustalić kwotę wynagrodzenia za 1 godzinę: 1300 zł : 24 godz. = 54,17 zł/godz.

Obliczoną w ten sposób stawkę godzinową należy przyjąć do ustalenia wysokości wynagrodzenia urlo­powego.

W tym celu stawkę za 1 godzinę urlopu mnożymy przez liczbę godzin urlopu: 54,17 zł/godz. x 24 godz. = 1300,08 zł.

Pracownik powinien w grudniu otrzymać wynagrodzenie urlopowe w kwocie 1300,08 zł.

Stosując przedstawiony sposób obliczania otrzymają Państwo wynagrodzenie urlopowe uwzględnia­jące zmieniony już system wynagradzania, zgodnie z zasadą, że pracownikowi przysługuje takie samo wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie świadczył pracę.

Podstawa prawna:

 • art. 172 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz.1662
 • § 8-10 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 100 pytań o wynagrodzenia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bon energetyczny: Limit dochodu 2500 zł i 1700 zł. Do wypłaty prawdopodobnie 300 zł - 1200 zł

  Rząd podał dzisiaj progi dochodu dla otrzymania bonu energetycznego. Jest to 2500 zł dla osoby samotnej i 1700 zł na osobę w rodzinach.

  Jakie ceny energii od lipca 2024 r.? Znamy założenia nowego projektu

  W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano informację o projektowanej ustawie o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. 

  ZNP: Na jeden rok przywróćmy do szkół wiedzą o społeczeństwie. Inaczej zwolnienia nauczycieli albo mniejsze wynagrodzenia

  HIT zostanie zlikwidowany, a jego następca będzie wprowadzony do szkół dopiero w roku szkolnym 2025/2026. Co przez rok zrobić z nauczycielami uczącymi HITu? ZNP ma rozwiązanie.

  Komunikat MC: Będą jednolite procedury usuwania nielegalnych treści z Internetu. Nie będzie można wykorzystywać wrażliwych danych osobowych do profilowania w celach reklamowych

  Ministerstwo Cyfryzacji podało w komunikacie, że zakończyły się konsultacje projektu ustawy implementującej unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act) do krajowego porządku prawnego. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w internecie, a także doprecyzować kwestie dotyczących moderowania treści.

  REKLAMA

  Ministerstwo Cyfryzacji: Zakończyły się konsultacje projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Więcej przedsiębiorców zapłaci opłatę telekomunikacyjną

  Ministerstwo Cyfryzacji podało informację dotyczącą projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Zmienią się stawki opłat telekomunikacyjnych. Zwiększy się też liczba przedsiębiorców telekomunikacyjnych zobowiązanych do zapłaty opłaty telekomunikacyjnej.

  Laptopy także dla nauczycieli przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznych. Kiedy? Sprawdź, co się zmienia w tej sprawie

  Określone grupy nauczycieli otrzymały w 2023 r. wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych. Nadal aktualne pozostaje pytanie, co z pozostałymi nauczycielami, którzy nie mogli jeszcze liczyć na bon na zakup laptopa? Czy zostaną uwzględnieni w ramach II rewizji Krajowego Planu Odbudowy? ZNP podjął działania w tej sprawie.

  Eurowybory 2024 - kiedy? Do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, do 2 maja trzeba zgłosić kandydatów na posłów do PE

  Eurowybory w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Natomiast do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 2 maja należy zgłosić kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.

  Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka

  Sąd rejonowy w Huddinge, pod Sztokholmem, aresztował na dwa tygodnie 17-latka w związku z morderstwem 39-letniego Polaka. Prokuratura oskarża nastolatka o "ukrywanie przestępstwa". Yassin Z., z długimi kręconymi włosami, wszedł na salę sądową ubrany w koszulkę i spodnie dresowe, nie wykazując żadnych emocji. Przez swojego obrońcę przekazał, że "zaprzecza popełnieniu przestępstwa".

  REKLAMA

  Mniej zarobimy na zleceniach. To efekt kamienia milowego KPO. Sprawdź, od kiedy i jak zmienią się przepisy. Już wiadomo.

  Wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne, by Polska mogła otrzymać kolejne środki z KPO. To będzie koniec płacenia składek do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przesądził kamień milowy KPO.

  Dramatycznie spadnie liczba ludności w Polsce. Ekspert ocenia, że konieczne będzie podwyższenie wieku emerytalnego

  W Polsce zmniejsza się liczba ludności. Programy wspierające zwiększanie dzietności to za mało, by odwrócić niekorzystne trendy. Podwyższenie wieku emerytalnego będzie konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń – twierdzi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

  REKLAMA