reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Jak wliczać do podstawy urlopowej składniki wynagrodzenia wypracowane przez zespół pracowników?

Jak wliczać do podstawy urlopowej składniki wynagrodzenia wypracowane przez zespół pracowników?

Przyznajemy kierownikom komórek organizacyjnych miesięczną premię obliczaną od zysku wypra­cowanego przez podległy im zespół. Na wysokość premii nie wpływają nieobecności kierowników w pracy. Czy składnik ten powinien być uwzględniany w wynagrodzeniu urlopowym i ekwiwalencie za urlop kierownika?

Nie. Do wynagrodzenia za urlop nie powinni Państwo wliczać premii, ale należy ją uwzględnić w wyso­kości ekwiwalentu urlopowego.

Ponieważ premia zależy od zysku wypracowanego przez wszystkich pracowników podległych kie­rownikowi, należy uznać, że nie jest pomniejszana za czas jego urlopu wypoczynkowego. Kierownik otrzymuje ją zatem w pełnej wysokości również w miesiącu, w którym korzysta z urlopu. Z tego wzglę­du nie należy jej uwzględniać przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego, gdyż Państwa pracownik otrzymałby ją dwa razy - w wynagrodzeniu za pracę i w wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy. Premię należy jednak wliczyć do podstawy przysługującego kierownikowi ekwiwalentu pieniężnego za niewy­korzystany urlop.

Zasady uwzględniania składników wynagrodzenia w wynagrodzeniu za urlop i ekwiwalencie urlopowym

Rodzaj składnika

Sposób uwzględniania w podsta­wie wynagrodzenia urlopowego

Sposób uwzględniania w podsta­wie ekwiwalentu urlopowego

Składniki wynagrodzenia określo­ne w stawce miesięcznej, w stałej wysokości

w wysokości należnej w miesiącu korzystania z urlopu wypoczynko­wego

w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do ekwiwalentu

Składniki zmienne za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc (np. mie­sięczne premie regulaminowe)

w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a gdy występują znaczne wahania między ich wysokością w poszczególnych miesiącach - z 12 miesięcy

w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesię­cy poprzedzających miesiąc naby­cia prawa do ekwiwalentu - po uprzednim uzupełnieniu

Składniki wynagrodzenia za okre­sy dłuższe niż 1 miesiąc (np. pre­mie kwartalne, półroczne)

nie uwzględnia się

w łącznej wysokości wypłaconej w okresie 12 miesięcy bezpośred­nio poprzedzających miesiąc na­bycia prawa do ekwiwalentu - po uprzednim uzupełnieniu

Na wysokość wynagrodzenia urlopowego nie powinny wpływać składniki przysługujące za okresy urlopu wypoczynkowego. Wynika to z tego, że za czas płatnego wypoczynku pracownikowi przysługuje takie wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował (art. 172 Kodeksu pracy). Wliczanie do podstawy urlopowej elementów pensji wypłacanych w całości również za okres trwania urlopu powo­dowałoby bowiem, że pracownik otrzymałby dany składnik dwa razy - raz w wynagrodzeniu za pracę, a drugi raz w wynagrodzeniu urlopowym. Takie działania prowadziłyby do nieuzasadnionego zawyżania przez pracodawcę należności ze stosunku pracy. Pracodawca może jednak ustalać wynagrodzenie urlo­powe korzystniej niż przewidują to obowiązujące przepisy.

Zobacz serwis: Urlopy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama