REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wybory, Sondaże

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rola Państwowej Komisji Wyborczej w wyborach samorządowych

Państwowa Komisja Wyborcza powołana na podstawie przepisów ustawy - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz komisarze wyborczy organizują wybory i sprawują nadzór nad ich przeprowadzeniem zgodnie z przepisami prawa.

Czy można głosować w wyborach samorządowych poza miejscem zameldowania?

W odróżnieniu od wyborów prezydenckich i parlamentarnych w wyborach samorządowych nie można głosować poza miejscem zameldowania. Są jednak pewne wyjątki. Jakie?

Głosowanie przez pełnomocnika

Głosowanie przez pełnomocnika to możliwość przewidziana w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy. Głosować przez pełnomocnika może ten wyborca, który nie ma możliwości dotarcia do lokalu wyborczego bądź ukończył 75 rok życia. Jak udzielić pełnomocnictwa? Kto może głosować przez pełnomocnika? Kto może wziąć udział w wyborach jako pełnomocnik?

Wybory do rady gminy

Wybory do rad gmin są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym.

REKLAMA

Niewiele protestów wyborczych

Dziś ostatni dzień składania protestów wyborczych. Do tej pory wpłynęło ich jedynie 25, z czego rozpatrzone będą dwa. Pozostałe protesty wpłynęły przed terminem i nie będą rozpatrzone.

3 dni na składanie protestów wyborczych

Od ogłoszenia ostatecznych i oficjalnych wyników wyborów każdy wyborca będzie mógł w terminie 3 dni zgłosić protest wyborczy. Protesty będą rozpatrywane przez Sąd Najwyższy.

PKW potwierdza wygraną Komorowskiego

Państwowa Komisja Wyborcza na konferencji prasowej podała informacje dotyczące cząstkowych nieoficjalnych wyników wyborczych.

PiS szuka poparcia dla Jarosława Kaczyńskiego

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wystosowali lit otwarty do kandydatów na prezydenta, z prośba o poparcie dla Jarosława Kaczyńskiego w drugiej turze wyborów. Autorami listu są politycy kojarzeni z konserwatywno-katolickim skrzydłem PiS.

REKLAMA

Sąd wydał wyrok w sprawie służby zdrowia

Sąd okręgowy w Warszawie musiał po raz drugi rozpoznać sprawę z powództwa sztabu wyborczego Bronisława Komorowskiego. Chodziło o wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego na wiecu w Lublinie. Na tym spotkaniu prezes Prawa i Sprawiedliwości sugerował, że jego konkurent opowiada się za prywatyzacją służby zdrowia.

Andrzej Olechowski o kampanii i wynikach

Smutek zapanował w sztabie wyborczym niezależnego kandydata na Prezydenta RP, Andrzeja Olechowskiego. Tak słabego wyniku nie spodziewał się nikt z współpracowników twórcy Platformy Obywatelskiej.

Od soboty cisza wyborcza

O północy z piątku na sobotę w życie wchodzi cisza wyborcza. Wszelka agitacja wyborcza będzie zakazana. Za złamanie tego zakazu grozić może surowa grzywna.

Sondaż SMG/KRC dla TVN24

Cały czas najpoważniejszym kandydatem do urzędu prezydenckiego w Polsce jest Bronisław Komorowski. Jarosław Kaczyński depcze mu po piętach.

Sondaż Millward Brown SMG/KRC

Zmniejsza się dystans dzielących dwóch głównych konkurentów do fotela prezydenckiego. Niespodziewanie na czwartym miejscu znalazł się Janusz Korwin- Mikke. Takie wnioski płyną z ostatniego sondażu Millward Brown SMG/KRC dla programu ‘Czas decyzji”.

Jarosław Kaczyński

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach prezydenckich jest prezes tej partii Jarosław Kaczyński. Jak sam zapowiada chce on kontynuować dzieło swojego tragicznie zmarłego brata, Lecha Kaczyńskiego.

Bronisław Komorowski

Kandydatem na Prezydenta RP z ramienia Platformy Obywatelskiej jest Bronisław Komorowski. Obecnie pełni on obowiązki prezydenta po tragicznie zmarłym Lechu Kaczyńskim.

Janusz Korwin- Mikke

Janusz Korwin- Mikke już 3 razy ubiegał się o fotel Prezydenta RP. W tym roku również jest kandydatem do tego urzędu. Czy mu się uda zobaczymy 20 czerwca 2010 r.

Marek Jurek

Wiadomo już kto będzie się ubiegał o fotel Prezydenta RP w nadchodzących wyborach. Swój udział zgłosiło 10 kandydatów. Warto zatem zapoznać się biografiami poszczególnych z nich. Jednym z pretendentów do najwyższego urzędu w państwie jest Marek Jurek.

Kornel Morawiecki

Jednym z kandydatów na urząd Prezydenta RP jest Kornel Morawiecki. Jest to mniej znany polityk, dlatego tym bardziej warto przyjrzeć się jego biografii.

Andrzej Lepper

Andrzej Lepper już po raz czwarty chce wystartować w wyborach prezydenckich. Państwowa Komisja Wyborcza, nie bez trudności, zarejestrowała jego kandydaturę. Czy za czwartym razem się uda zdobyć upragniony urząd przekonamy się 20 czerwca.

Sondaż prezydencki Instytut Badania Opinii Publicznej Homo Homini

Bronisław Komorowski nadal pozostaje na czele rankingu. Jednak jego przewaga nad liderem opozycji Jarosławem Kaczyńskim wyraźnie się zmniejsza.

Sondaż Millward Brown SMG/KRC

Nadal największym poparciem wśród Polaków cieszy się Bronisław Komorowski. Jarosław Kaczyński zajmuje pewne drugie miejsce.

Waldemar Pawlak

Kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego w nadchodzących wyborach prezydenckich jest Waldemar Pawlak. Przed katastrofą smoleńską władze PSL zapowiadały, że w walce o najwyższy urząd w państwie wystawią kobietę. Wszystko jednak się zmieniło po wydarzeniach z 10 kwietnia tego roku.

Bogusław Ziętek

W nadchodzących wyborach prezydenckich wystartuje również Bogusław Ziętek. Jest to działacz lewicowy, walczący o prawa pracownicze.

Andrzej Olechowski

Jednym z kandydatów na Prezydenta RP jest Andrzej Olechowski. To już drugie podejście tego polityka do walki o najwyższy urząd w państwie. Andrzej Olechowski jest kandydatem bezpartyjnym. Jednakże poparcia udzieliło mu Stronnictwo Demokratyczne.

Kandydaci debatowali w TVP

13 czerwca na antenie TVP odbyła się debata wyborcza, w której wzięli udział kandydaci wszystkich partii zasiadających w ławach sejmowych.

„DGP”: Zaświadczenie do głosowania można uzyskać do 18 czerwca

Osoby, które będą chciały zagłosować poza miejscem zamieszkania, mogą uzyskać stosowne zaświadczenie do 18 czerwca – czytamy we wtorkowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Kompendium wiedzy o wyborach prezydenckich

W 2015 roku odbędą się kolejne wybory prezydenckie. Już teraz warto przypomnieć sobie zasady, na jakich dokonamy wyboru Prezydenta. Poniżej kompendium podstawowej wiedzy.

Wojewodowie pomogą organizować wybory

W wyborach prezydenckich, które odbędą 20 czerwca wezmą udział także osoby poszkodowane w wyniku powodzi.

Będzie można głosować na polskich statkach

20 czerwca odbędą się wybory na urząd Prezydenta RP. Jeżeli tylko wymogi formalne zostały spełnione przez armatorów, to w wyborach będą także uczestniczyć obywatele przebywający w podróży na polskich statkach.

Wybory: wymagania wobec członków komisji

24 grudnia 2009 r. weszły w życie nowe rozwiązania prawne dotyczące m.in. głosowania przez pełnomocnika i powołania komisji obwodowych. Dlatego warto zapoznać się z zasadami organizacji wyborów samorządowych w 2010 r., a w szczególności z tymi, które określają, kto może kandydować do obwodowej komisji wyborczej.

Nie będzie wydawania zaświadczeń w I turze

Głosowanie w wyborach prezydenckich będzie odbywało się na dotychczasowych zasadach. Nie będzie wręczania w lokalu wyborczym głosującemu zaświadczenia uprawniającego do oddania głosu w II turze wyborów prezydenckich poza miejscem zamieszkania.

Platforma ma niewielką przewagę nad PIS-em

Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Homo Homini na zlecenie Polskiego Radia, gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, to ich wynik mógłby zaskakiwać.

Będzie więcej czasu na zgłaszanie kandydatów do komisji

Minister spraw wewnętrznych i administracji podpisał nowelizację rozporządzenia określającego powoływanie obwodowych komisji wyborczych w wyborach prezydenta RP.

PiS-owi przybywa, Platformie maleje

Z sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP dla TVP wynika, że rośnie poparcie społeczne dla Prawa i Sprawiedliwości. Jednak nadal liderem politycznym jest PO. W Sejmie znalazłyby się tylko trzy partie.

Znamy termin wyborów uzupełniających

W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło trzech polskich senatorów. Byli to: Krystyna Bochenek, Janina Fetlińska oraz Stanisław Zając. Marszałek Sejmu wyznaczył już termin wyborów uzupełniających do Senatu.

Sondaż GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej"

Spada poparcie dla PO i PiS, a rośnie dla PSL. Takie wnioski płyną z sondażu wyborczego przeprowadzonego dla GfK Polonia, częściowo po katastrofie w Smoleńsku. Zgodnie z tym badaniem z Sejmie znalazłyby się 4 partie.

Znamy termin wyborów uzupełniających do Senatu

W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło trzech polskich senatorów. Byli to: Krystyna Bochenek, Janina Fetlińska oraz Stanisław Zając. Marszałek Sejmu wyznaczył już termin wyborów uzupełniających do Senatu.

Niepełnosprawni zagłosują przez pełnomocnika

Osoby niepełnosprawne i starsze będą mogły oddać głos w wyborach prezydenckich za pośrednictwem pełnomocnika. Umożliwia to nowelizacja ordynacji wyborczej z 2009 roku.

Jarosław Kaczyński kandydatem PIS-u

Jarosław Kaczyński zdecydował się ostatecznie na kandydowanie w zbliżających się 20 czerwca wyborach prezydenckich.

Harmonogram wyborów prezydenckich

Znamy już dokładny harmonogram wyborów prezydenckich. Nad przebiegiem procesu wyłonienia głowy państwa będzie czuwała Państwowa Komisja Wyborcza, a ostateczną ważność wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej stwierdzi Sąd Najwyższy.

Napieralski kandydatem SLD

Szef SLD Grzegorz Napieralski będzie kandydował na urząd prezydenta RP. Zdecydował o tym Krajowy Zarząd SLD.

Rośnie poparcie dla PIS-u, Platformie spada

Według najnowszego sondażu MillwardBrown SMG/KRC dla "Faktów" TVN poparcie społeczne dla Prawa i Sprawiedliwości po tragedii społecznej znacznie wzrosło.

Wybory prezydenckie już zarządzone

W środę 21 kwietnia Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wydał postanowienie o zarządzeniu wyborów na 20 czerwca. W załączniku do postanowienia wydany został kalendarz wyborczy.

Kto może być Prezydentem RP?

Zgodnie z przepisami Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej jest najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej i gwarantem ciągłości władzy państwowej. Jest to bardzo odpowiedzialne stanowisko dlatego też nie każdy może zostać Prezydentem.

PO prowadzi w sonadażach


Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w poprzednią niedzielę, zdecydowanym zwycięzcą byłaby Platforma Obywatelska.- wynika z opublikowanego sondażu SMG/KRC dla "Faktów" TVN.

Czwarte podejście Janusza Korwina- Mikke

Szef nowej partii Wolność i Praworządność Janusz Korwin-Mikke ma zamiar ubiegać się o urząd prezydenta. Korwin-Mikke będą popierać partie Wolność i Praworządność oraz Unii Polityki Realnej.

Polacy wolą Sikorskiego

Polacy w roli kandydata na urząd prezydenta z ramienia Platformy Obywatelskiej widzą Radosława Sikorskiego. Takie wnioski płyną z sondażu TNS OBOP dla programu "Forum" w TVP Info.

Zmiany w ordynacji wyborczej

Platforma Obywatelska proponuje zmiany w ordynacji wyborczej w wyborach na Prezydenta RP. Zgodnie z wnioskiem rządzącej partii lokale wyborcze miałyby być otwarte od 8.00 do 22.00. Zgodnie z obecnymi przepisami lokale są czynne od 6.00 do 20.00.

Kogo wystawi Platforma obywatelska w wyborach prezydenckich

Po niespodziewanej rezygnacji Donalda Tuska nie wiadomo kogo wystawi rządząca partia w zbliżających się wyborach prezydenckich. W mediach pojawiają się dwaj kandydaci obecny Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski.

Czy w Polsce będą obowiązywać parytety


Następne wybory parlamentarne w Polsce mogą odbyć się już z podziałem na parytety. Do laski marszałkowskiej wpłynął właśnie obywatelski projekt ustawy o parytetach w wyborach do Sejmu. Prace nad projektem mają odbyć się już niebawem.

REKLAMA