reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Waldemar Pawlak

Kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego w nadchodzących wyborach prezydenckich jest Waldemar Pawlak. Przed katastrofą smoleńską władze PSL zapowiadały, że w walce o najwyższy urząd w państwie wystawią kobietę. Wszystko jednak się zmieniło po wydarzeniach z 10 kwietnia tego roku.

Waldemar Pawlak jest doświadczonym politykiem. Od lat angażuje się w działalność państwową. Jest on posłem (sprawuje mandat nieprzerwanie od 1989 r.) oraz wicepremierem i ministrem gospodarki. Wcześniej dwukrotnie był premierem. 

Waldemar Pawlak urodził się 5 września 1959 r. w Modelu. Ukończył on Politechnikę Warszawską, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera (1984). W politykę zaangażował się jeszcze na studiach biorąc udział w strajkach studencki w 1981 r. 

W 1985 r. wstępuje do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Z ramienia tej partii znajduje się w sejmie kontraktowym. Wtedy też zaczyna się jego prawdziwa działalność państwowa. 

Zasiada we władzach odrodzonego PSL. W czerwcu 1992 roku zostaje desygnowany przez prezydenta Lecha Wałęsę na Prezesa Rady Ministrów. Próba stworzenia rządu kończy się fiaskiem. Czas ten określa się jako 33 dni Pawlaka. W tym też czasie powstaje piosenka zespołu Kult „Lewy czerwcowy”. Opowiada ona o tym jak Waldemarowi Pawlakowi została powierzona funkcja szefa rządu. 

Ponownie wybrany na urząd premiera w 1993 r. Staje wtedy na czele koalicyjnego gabinetu Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na skutek przegłosowania wotum nieufności musi zrzec się urzędu w 1995 r.
W tym samym roku startuje w wyborach prezydenckich. Zajmuje w nich jednak odległe, piąte miejsce. Po wyborach 1997 roku znika z wielkiej polityki. Co prawda jest posłem ale nie zajmuje innych eksponowanych stanowisk. W tym czasie angażuje się w działalność Ochotniczych Straży pożarnych oraz kieruje Warszawską Giełdą Towarową. 

Waldemar Pawlak do polityki wraca w 2004 r. najpierw zostaje przewodniczącym klubu parlamentarnego PSL. A rok później zostaje prezesem partii, zastępując Janusza Wojciechowskiego. 

Po wyborach 2007r. wchodzi w skład Rady Ministrów. Zostaje wicepremierem oraz obejmuje tekę ministra gospodarki.
W wyborach 10.04.2010 r. po raz drugi ubiegać będzie się o najwyższy urząd w państwie. 

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2010

Zobacz też: Kompendium wiedzy o wyborach prezydenckich

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

fot. www.prezydentpawlak.eu
fot. www.prezydentpawlak.eu

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama