reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2010 > Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach prezydenckich jest prezes tej partii Jarosław Kaczyński. Jak sam zapowiada chce on kontynuować dzieło swojego tragicznie zmarłego brata, Lecha Kaczyńskiego.

Jarosław Kaczyński to doświadczony polityk. W czasie swojej kariery zasiadał i w Sejmie i w Senacie. Pełnił funkcję Prezesa Rady Ministrów. Zakładał i przewodniczył dwóm dużym partiom Porozumieniu Centrum oraz Prawu i Sprawiedliwości.

Jarosław Kaczyński urodził się 18 czerwca 1948 roku w Warszawie. Wraz z nim urodził się Lech Kaczyński, brat bliźniak ale również najbliższy współpracownik Jarosława Kaczyńskiego.

W wczesnej młodości wraz z bratem wystąpił w filmie „O dwóch takich co ukradło księży”.

Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Warszawie a następnie rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Tytuł magistra otrzymał w 1971 r. Doktoryzował się natomiast, na tym samym wydziale, w 1976 r. Do połowy lat 80. zajmował się praca naukową oraz pracą w jednostkach naukowych- był m.in. adiunktem na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego filia w Białymstoku.

Już w latach 70. podjął współpracę z Komitetem Obrony Robotników oraz Komitetem Samoobrony Społecznej KOR. W tym czasie współpracował również z Antonim Macierewiczem przy redagowaniu „Głosu”.

W roku 1980 wstępuje do „Solidarności”. Nie był ineternowanym w stanie wojennym. W latach 80. nadal prowadzi działalność opozycyjną. Jest doradcą strajkujących w Stoczni im. Lenina w 1988 r.

Bierze udział w obradach Okrągłego Stołu oraz angażuje się w tworzenie rządu koalicyjnego- OKP, SD, ZSL.

W latach 1989-90 pełni funkcje redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność” następnie zostaje ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy. Po konflikcie z Prezydentem opuszcza Kancelarię i tworzy własną partię – Porozumienie Centrum.

Zasiada w Senacie I kadencji a następnie w Sejmie I i III kadencji.

W 2001 roku Jarosław Kaczyński tworzy nową partię Prawo i Sprawiedliwość. Niebawem zostaje jej prezesem ( pierwszym prezesem partii był Lech Kaczyński). W tym samym roku otrzymuje mandat poselski z okręgu warszawskiego.

Wybory 2005 roku to ogromny sukces Jarosława Kaczyńskiego. Jego partia zdobywa największą liczbę głosów natomiast on sam uzyskuje najlepszy wynik indywidualny. W tym samym roku jego brat zostaje Prezydentem RP.

Zobacz też: Ruszyło Centrum Informacyjne "Europejski"

W roku 2006, po rezygnacji Kazimierza Marcinkiewicza, obejmuje urząd Prezesa Rady Ministrów.

Kolejny raz zasiada w Sejmie po wyborach w 2007 roku. Wtedy to uzyskuje drugi co do wielkości indywidualny wynik w kraju (przegrywa tylko z Donaldem Tuskiem). Po tych wyborach zostaje liderem opozycji.

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała Jarosława Kaczyńskiego jako kandydata na prezydenta w zbliżających się wyborach. 

Zobacz też: Kandydaci już teraz myślą o drugiej turze

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama