Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bronisław Komorowski

REKLAMA

REKLAMA

Kandydatem na Prezydenta RP z ramienia Platformy Obywatelskiej jest Bronisław Komorowski. Obecnie pełni on obowiązki prezydenta po tragicznie zmarłym Lechu Kaczyńskim.

Bronisław Komorowski od lat związany jest z polska polityką. Był on do tej pory posłem (wszystkich kadencji po 1990 r.) , wicemarszałkiem Sejmu, Marszałkiem Sejmu, pełnił również funkcje ministerialne.

REKLAMA

Bronisław Komorowski urodził się Obornikach Śląskich 4 czerwca 1952 r. Od 1966 roku związany z Warszawą. Tutaj ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Norwida oraz studia na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Historycznym.

W młodości związany był z ruchem harcerskim. Od czasów licealnych angażował się również w politykę. Pierwszy raz zatrzymany został przez Milicję Obywatelską w 1971 r.

REKLAMA

W latach 80. czynnie uczestniczył w działalności Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W tym też czasie wstępuje do „Solidarności”. Represjonowany z tego tytułu. Internowany w stanie wojennym. Po zwolnieniu wykładowca w Seminarium Niższym w Niepokalanowie. Do końca lat 80. związany z opozycją demokratyczną.

Po 1989 r. zajmuje stanowiska ministerialne. Jest wiceministrem Obrony Narodowej w rządach Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz Hanny Suchockiej. W tym okresie jest członkiem Unii Demokratycznej a następnie Unii Wolności. W partiach tych pełni funkcję sekretarza generalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 1997 r. wraz z Janem Rokitą opuszcza Unii Wolności i tworzy Stronnictwo Konserwatywno- Ludowe ( w partii tej nadal pełni funkcję sekretarza generalnego). W ramach tego ostatniego wstępuje do Akcji Wyborczej Solidarność.

W rządzie Jerzego Buzka pełni funkcję ministra Obrony Narodowej. W III kadencji Sejmu opuszcza AWS i wraz z grupą posłów z SKL przystępuje do Platformy Obywatelskiej. Z list tej ostatniej kandyduje do Sejmu IV kadencji. Otrzymuje mandat w nowym Sejmie. Wtedy też czynniej angażuje się w działalność PO. Zostaje nawet jej wiceprzewodniczącym.

Zasiada również w Sejmie V kadencji. Sprawuje w nim funkcję wicemarszałka.

Zobacz też: Kompendium wiedzy o wyborach prezydenckich

W 2007 roku ponownie wybrany do Sejmu z okręgu podwarszawskiego. Wybrany na Marszałka izby.

Od 10 kwietnia 2010 r. zgodnie z postanowieniami Konstytucji pełni również obowiązki Prezydenta RP.

Jest kandydatem Platformy Obywatelskiej w nadchodzących wyborach prezydenckich. W prawyborach partyjnych pokonał Radosława Sikorskiego. 

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2010

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Greedflation

    Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

    Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

    Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

    Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

    Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

    Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

    Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

    REKLAMA

    Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

    W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

    Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

    Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

    Uchwała SN: Osoba prawna (np. spółka) może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

    Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie – wynika uchwały Sądu Najwyższego podjętej 3 października 2023 r.

    Nowy wykaz szczepień zalecanych już obowiązuje. Na liście – szczepienie przeciw COVID-19

    Wykaz zalecanych szczepień ochronnych został rozszerzony o szczepienia przeciw czterem chorobom zakaźnym. Minister Zdrowia wydała rozporządzenie określające nowy wykaz szczepień zalecanych. Szczepienia przeciwko jakim chorobom są w nowym wykazie? Odpowiadamy.

    REKLAMA

    Jakie szczepienia są obowiązkowe. Nowe rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie

    Obowiązkowe szczepienia zostały uregulowane w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Określa ono wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Kogo dotyczy obowiązek poddawania się szczepieniom? Jakie choroby będą objęte obowiązkiem szczepień? Wyjaśniamy.

    Ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko, o czym powinien wiedzieć student

    Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia.

    REKLAMA