| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2010 > Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski

Kandydatem na Prezydenta RP z ramienia Platformy Obywatelskiej jest Bronisław Komorowski. Obecnie pełni on obowiązki prezydenta po tragicznie zmarłym Lechu Kaczyńskim.

Bronisław Komorowski od lat związany jest z polska polityką. Był on do tej pory posłem (wszystkich kadencji po 1990 r.) , wicemarszałkiem Sejmu, Marszałkiem Sejmu, pełnił również funkcje ministerialne.

Bronisław Komorowski urodził się Obornikach Śląskich 4 czerwca 1952 r. Od 1966 roku związany z Warszawą. Tutaj ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Norwida oraz studia na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Historycznym.

W młodości związany był z ruchem harcerskim. Od czasów licealnych angażował się również w politykę. Pierwszy raz zatrzymany został przez Milicję Obywatelską w 1971 r.

W latach 80. czynnie uczestniczył w działalności Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W tym też czasie wstępuje do „Solidarności”. Represjonowany z tego tytułu. Internowany w stanie wojennym. Po zwolnieniu wykładowca w Seminarium Niższym w Niepokalanowie. Do końca lat 80. związany z opozycją demokratyczną.

Po 1989 r. zajmuje stanowiska ministerialne. Jest wiceministrem Obrony Narodowej w rządach Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz Hanny Suchockiej. W tym okresie jest członkiem Unii Demokratycznej a następnie Unii Wolności. W partiach tych pełni funkcję sekretarza generalnego.

W 1997 r. wraz z Janem Rokitą opuszcza Unii Wolności i tworzy Stronnictwo Konserwatywno- Ludowe ( w partii tej nadal pełni funkcję sekretarza generalnego). W ramach tego ostatniego wstępuje do Akcji Wyborczej Solidarność.

W rządzie Jerzego Buzka pełni funkcję ministra Obrony Narodowej. W III kadencji Sejmu opuszcza AWS i wraz z grupą posłów z SKL przystępuje do Platformy Obywatelskiej. Z list tej ostatniej kandyduje do Sejmu IV kadencji. Otrzymuje mandat w nowym Sejmie. Wtedy też czynniej angażuje się w działalność PO. Zostaje nawet jej wiceprzewodniczącym.

Zasiada również w Sejmie V kadencji. Sprawuje w nim funkcję wicemarszałka.

Zobacz też: Kompendium wiedzy o wyborach prezydenckich

W 2007 roku ponownie wybrany do Sejmu z okręgu podwarszawskiego. Wybrany na Marszałka izby.

Od 10 kwietnia 2010 r. zgodnie z postanowieniami Konstytucji pełni również obowiązki Prezydenta RP.

Jest kandydatem Platformy Obywatelskiej w nadchodzących wyborach prezydenckich. W prawyborach partyjnych pokonał Radosława Sikorskiego. 

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2010

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »