Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypadek na stoku narciarskim – kto ponosi odpowiedzialność?

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Wypadek na stoku narciarskim – kto ponosi odpowiedzialność?
Wypadek na stoku narciarskim – kto ponosi odpowiedzialność?
Shutterstock
Wbrew pozorom, wypadek na stoku może się przydarzyć nawet wytrawnym narciarzom. Wina nie musi leżeć po naszej stronie - niezakłóconemu szusowaniu może przeszkodzić lekkomyślność i brawura innej osoby. Kto zatem i na jakich zasadach odpowiada za spowodowanie wypadku na stoku narciarskim?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta:

Za wypadek na stoku narciarskim odpowie ta osoba, która go spowodowała. Najczęściej będzie to narciarz lub snowboardzista.

Wielu może doszukiwać się także odpowiedzialności po stronie zarządzających stokiem narciarskim, lecz taka odpowiedzialność prawna wchodzi w grę tylko gdy zachodzą przyczyny, o których mowa będzie w dalszej części artykułu.

Obowiązki narciarzy

Zacznijmy może od tego, że ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich nakłada na narciarzy szereg obowiązków. Dotyczą one oczywiście w równej mierze również snowboardzistów.

 1. Każdy narciarz jest zobowiązany do przestrzegania Regulaminu danego stoku narciarskiego;
 2. Każdy narciarz do 16 roku życia jest zobowiązany do noszenia kasku ochronnego;
 3. Każdy narciarz jest zobowiązany są do zachowania bezpieczeństwa zarówno swojego, jak i względem innych;
 4. Każdy narciarz musi stosować się do nakazów, zakazów i oznaczeń umieszczonych na terenie narciarskim;
 5. Każdy narciarz jest zobowiązany do zjeżdżania z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności oraz stopnia trudności i stanu trasy, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu na stoku;
 6. Każdy narciarz jest zobowiązany do użytkowania sprawnego technicznie sprzętu narciarskiego i snowboardowego, zgodnie z jego przeznaczeniem i zasadami użycia;
 7. Każdy narciarz ma obowiązek do bezzwłocznego informowania ratowników narciarskich o zaistniałym wypadku lub zaginięciu osoby oraz o innych zdarzeniach nadzwyczajnych mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo osób.

Ostatni punkt należy absolutnie wyróżnić, albowiem obejmuje on sytuacje, gdy odczuwamy od kogoś na stoku woń alkoholu, lub gdy widzimy wprost, że narciarz lub snowboardzista spożywa alkohol. Przywołana wyżej ustawa zakazuje uprawiania narciarstwa lub snowboardingu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego (art. 30 ustawy). W art. 45, omawiana ustawa statuuje odpowiedzialność karną:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„1. Kto uprawia narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega karze grzywny”.

Gdy zatem widzisz osobę będącą w stanie nietrzeźwości lub masz podejrzenie co do niej, że w takim stanie może się znajdować, niezwłocznie poinformuj o tym obsługę stoku lub Policję.

W wielu przypadkach taka informacja zapobiegłaby niejednemu doznanemu na stoku uszczerbkowi na zdrowiu. Pamiętaj też, że w ten sposób zapewniasz bezpieczeństwo również sobie i swoim bliskim. Wielu kompletnie zapomina o tym, że stok narciarski to nie pub, więc może warto takim osobom ten fakt przypomnieć. Dobrym pomysłem byłoby wyrywkowe sprawdzanie narciarzy alkomatem, natomiast do tej pory nikt jeszcze nie wprowadził tego pomysłu w życie, mimo wielu apeli, zwłaszcza ze strony osób pokrzywdzonych wypadkami na stokach.

Oprócz wspomnianej ustawy, każdy narciarz zobowiązany jest do przestrzegania Regulaminu danego stoku narciarskiego. Takie regulaminy w dużej mierze zawierają wytyczne pokrywające się z treścią przywołanych obowiązków ustawowych.

Wypadek z winy narciarza

Powiedzmy, że dochodzi do wypadku z winy danego narciarza. Co w takiej sytuacji?

Odpowie on na zasadzie Kodeksu cywilnego w ramach art. 415, który stanowi:

„Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.

Zatem narciarz lub snowboardzista, który spowodował wypadek na stoku, poniesie odpowiedzialność z tego artykułu, bez względu na to, czy wypadek wyniknął ze złych zamiarów tej osoby, czy też zwykłego jej niedbalstwa i naruszenia reguł ostrożności w trakcie jazdy. Istotnym tylko tutaj jest, aby pomiędzy wypadkiem a zachowaniem danej osoby występował związek przyczynowo-skutkowy.

Czego można się domagać w ramach cudzej odpowiedzialności prawnej za wypadek na stoku?

Roszczenie może obejmować przede wszystkim zasądzenie odszkodowania. Będzie ono obejmowało koszt leczenia, rehabilitacji, wartość utraconych zarobków (np. przez niezdolność do pracy), koszt przygotowania do wykonywania innego zawodu. W pewnych przypadkach może zostać przyznana nawet renta od sprawcy. Oprócz odszkodowania, można domagać się również zasądzenia zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Jak widzimy, odpowiedzialność sprawcy wypadku sprowadza się przede wszystkim do kwestii finansowych, ale niewykluczone, że sprawca poniesie również odpowiedzialność karną. Będzie to najczęściej odpowiedzialność za spowodowanie uszczerbku na zdrowiu (art. 156-157 Kodeksu karnego) lub za nieumyślne spowodowanie śmierci.

W sprawie kluczowymi materiałami dowodowymi będą zeznania świadków oraz zapis monitoringu. Zazwyczaj należy też spodziewać się powołania biegłego przez Sąd celem ustalenia czy zachowanie narciarzy uczestniczących w wypadku było prawidłowe. Może się bowiem zdarzyć tak, że za wypadek będą współodpowiedzialne dwie strony.

Jeśli zaś chodzi o odpowiedzialność zarządcy stoku narciarskiego, to nie będzie ona miała miejsca, jeśli do wypadku nie przyczyniły się żadne zaniedbania z jego strony (zob. wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 7 lutego 2018 r., sygn. XXV C 1269/16). Co za tym idzie, odpowiedzialność wówczas ponosi wyłącznie winny wypadkowi narciarz.

To na nas spoczywa obowiązek umiejętnej, bezpiecznej jazdy i dostosowania się do natężenia ruchu na stoku.

Adwokat Pamela Opoczka
Kancelaria Adwokacka Adwokat Pamela Opoczka

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Górnik
  2022-01-20 15:32:03
  Nareszcie dobry artykuł o nartach! :-) Ku przestrodze, rozważności i wyczuciu przy zimowym szusowaniu. Kondycja i umiejętności mają tu również duże znaczenie. Zatem siłownia i włączone myślenie:-)
  2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niedrożność porażenna jelit - przyczyny, objawy i pilna konieczność interwencji medycznej

Niedrożność porażenna jelit, znana również jako niedrożność paraliżująca, to stan, w którym mięśnie jelit tracą zdolność do skurczów i prawidłowego poruszania pokarmem. Jest to poważny problem, który prowadzi do zahamowania ruchów perystaltycznych jelit, co uniemożliwia przemieszczanie się pokarmu wzdłuż przewodu pokarmowego.

800+ od 2024 roku - ruszyły konsultacje projektu ustawy. Kto dostanie wyższe świadczenie wychowawcze?

1 czerwca 2023 r. w przedszkolu w Żabiej Woli Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki ogłosił rozpoczęcie konsultacji dotyczących ustawy, która zwiększa świadczenie „Rodzina 500+” do 800 zł miesięcznie.

„Dyrektywa plastikowa” od 1 lipca 2024 r. Zniknie wiele produktów jednorazowych!

Polska wdraża „dyrektywę plastikową”. Z półek zniknie wiele produktów jednorazowych. Zmiany od 1 lipca 2024 roku.

Umył psa w myjni samochodowej. Stanie przed sądem

Zarzut znęcania się nad zwierzęciem usłyszał 45-letni oświęcimianin, który umył psa w myjni samochodowej przy użyciu znajdujących się tam detergentów i lancy z wodą pod ciśnieniem – podała w środę oświęcimska policja. Zatrzymany stanie przed sądem.

500 plus 2023 - wniosek, terminy, wypłata. Kiedy złożyć wniosek i jakich błędów nie można popełnić?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że gdy rodzic złoży wniosek o 500 plus do 31 maja 2023 r., otrzyma prawo do świadczenia od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 roku. Błędów we wnioskach jest mniej niż w ubiegłym roku, ale wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko – wskazuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dzień Dziecka. Roduś nauczy dzieci chronić dane osobowe

Z Rodusiem chronimy dane osobowe – to tytuł e-lekcji, na którą uczniów klas 1–3 zaprosił Urząd Ochrony Danych Osobowych. Lekcja ma na celu m.in. nauczenie dzieci ochrony swoich danych osobowych. Wydarzenie odbędzie się w Dzień Dziecka.

1 czerwca - XXIX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

W Międzynarodowym Dniu Dziecka uczniowie będą obradować na XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Temat tegorocznej sesji związany jest z 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, dotyczy walki zbrojnej żydowskich organizacji bojowych.

Rynek pracy - czym jest i jakie stoją przed nim wyzwania?

Rynek pracy jest często używanym pojęciem w kontekście poszukiwania pracy. Jak można go zdefiniować? Jakim wyzwaniom obecnie podlega?

Zachowek po zmianach w 2023 r.

Czym jest zachowek i komu przysługuje? Jakie zmiany weszły w życie 22 maja 2023 r.? Oto najważniejsze informacje.

Jak podróżować z dzieckiem po Unii Europejskiej?

O czym warto pamiętać, gdy podróżujemy z dzieckiem samolotem, autem lub pociągiem? Jakie dokumenty są niezbędne? Na co zwrócić uwagę, wybierając hotel?

Wszystko zaczyna się od fundatora, czyli o roli założyciela fundacji rodzinnej

Jaka jest rola fundatora w fundacji rodzinnej? Jakie możliwości i kompetencje daje fundatorowi konstrukcja prawna fundacji rodzinnej? 

Dzień Dziecka 2023. 10 pomysłów na wspólne spędzenie czasu

Dzień Dziecka coraz bliżej, a to doskonała okazja na prezent w postaci wspólnie spędzonego czasu. Oto 10 propozycji, z których każdy znajdzie coś dla siebie. 

Czy urzędnicy otrzymają wynagrodzenie za nadgodziny?

Obecne regulacje sprawiają, że zatrudnieni w służbie cywilnej otrzymują za nadgodziny czas wolny, a nie wynagrodzenie. Jednak planowane zmiany w prawie zakładają większą elastyczność w tym zakresie i umożliwienie zapłaty za nadgodziny dla urzędników.

Stan wyjątkowy

Stan wyjątkowy – stan nadzwyczajny, który może zostać wprowadzony w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego.

Stan wojenny

Stan wojenny – stan nadzwyczajny, który może zostać wprowadzony w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, w razie zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa, agresji zbrojnej lub zobowiązań sojuszniczych do wspólnej obrony.

Fiskus sprawdza podatników w social mediach

Fiskus sprawdza podatników na Facebooku, Instagramie i platformach handlowych. Przeglądając zdjęcia i ogłoszenia, skarbówka szuka informacji o osobach, które nie płacą podatków, zaniżają ich wysokość, prowadzą działalność gospodarczą bez rejestracji lub traktują wydatki wakacyjne jak koszty podróży służbowej - podaje Prawo.pl.

II Ogólnopolski Moot Court z Prawa i Postępowania Karnego

Konkurs jest doskonałą okazją, aby przećwiczyć w praktyce umiejętności konstruowania argumentów, pisania pism procesowych oraz pracy w zespole. 

4200 złotych płacy minimalnej pułapką dla przedsiębiorców?

Przedsiębiorcy nie dyskutują z koniecznością podnoszenia płac pracownikom, ale mają realne obawy, że kolejny skok może być dla wielu branż trudny do udźwignięcia. Czy pracodawcy będą stawiać na automatyzację?

Granica z Białorusią. Rosyjskie i białoruskie naczepy nie przejadą

Ruch towarowy na granicy z Białorusią dla pojazdów zarejestrowanych w Rosji i na Białorusi zostanie całkowicie zawieszony od 1 czerwca. Obecna decyzja dotyczy w praktyce zarejestrowanych w tych państwach naczep – ruch ciężarówek został zawieszony jeszcze w lutym. 

Fundacja rodzinna

Fundacja rodzinna jest sposobem na sukcesję. Pozwala bowiem zapewnić ciągłość działania firmy. Jakie przepisy regulują działalność fundacji rodzinnej?

Resocjalizacja – ważny proces reintegracji osób skazanych

Resocjalizacja to proces, który ma na celu przywrócenie jednostce, która popełniła przestępstwo, funkcjonowania zgodnego z normami społeczeństwa. To wieloetapowe działanie ma zapobiegać powtarzalności przestępstw poprzez zmianę postaw, zachowań i umiejętności osoby skazanej.

Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 6

W poprzedniej części serii artykułów o życiu za murami karnego była mowa o karach dyscyplinarnych dla osadzonych. W niniejszym zaś artykule poruszę temat nagród, które także przysługują osobom skazanym, oczywiście w określonych sytuacjach.

Pierwsza komunia święta dziecka rozwiedzionych rodziców

Maj jest tradycyjnie czasem przystępowania dzieci do sakramentu komunii świętej. Dla rodzin to szczególny okres duchowego przeżycia poprzedzony miesiącami przygotowań, które pogłębiają więzi między dziećmi a rodzicami. To okazja do wielkiego świętowania w gronie najbliższych, gdzie najważniejszą osobą jest dziecko, przystępujące pierwszy raz do komunii świętej. Sprawy organizacji tego wydarzenia mogą się jednak komplikować, gdy rodzice są rozwiedzeni. 

Polacy przeciw rezygnacji przez Polskę z prawa weta w UE [SONDAŻ]

58 proc. badanych opowiada się przeciwko rezygnacji przez Polskę z prawa weta w UE, za opowiedziało się 11 proc. badanych, 31 proc. nie ma zdania w tej sprawie - wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

10 życzeń dla naszej wspaniałej teściowej w Dniu Matki!

Dzień Matki to wyjątkowy czas, kiedy możemy okazać naszą miłość i wdzięczność nie tylko naszym mamom, ale także niesamowitym teściowym, które weszły w nasze życie i stały się częścią naszej rodziny. To doskonała okazja, aby docenić ich rolę i pokazać, jak bardzo są dla nas ważne. Jeśli szukasz oryginalnych pomysłów na życzenia dla Twojej teściowej w tym wyjątkowym dniu, to właśnie tutaj znajdziesz inspirację! Przedstawiam dziesięć wyjątkowych życzeń, które przyniosą uśmiech na twarzy Twojej teściowej i pokażą jej, jak bardzo ją doceniamy.