REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maksymalne sumy ubezpieczeń dla poszczególnych upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - 2018 r.

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Maksymalne sumy ubezpieczeń dla poszczególnych upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - 2018 r./ fot. Fotolia
Maksymalne sumy ubezpieczeń dla poszczególnych upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - 2018 r./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minister Rolnictwa zaproponował maksymalne sumy ubezpieczeń dla poszczególnych upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2018 r. Sprawdź jakie stawki mogą obowiązywać w 2018 r.

Jak co roku, do dnia 30 listopada Minister Rolnictwa musi określić maksymalne sumy ubezpieczeń dla poszczególnych upraw rolnych i zwierząt gospodarskich na rok następny. W projekcie rozporządzenia w tej sprawie Minister rolnictwa proponuje aby maksymalne stawki ubezpieczeniowe w 2018 r. kształtowały się następująco:

REKLAMA

Dla 1 ha:

 1. zbóż - 10 650 zł;
 2. kukurydzy - 8 450 zł;
 3. rzepaku  i rzepiku - 9 900 zł;
 4. chmielu - 56 050 zł;
 5. tytoniu - 31 350 zł;
 6. warzyw gruntowych - 129 600 zł;
 7. drzew i krzewów owocowych - 131 500 zł;
 8. truskawek - 84 500 zł;
 9. ziemniaków - 25 000 zł;
 10. buraków cukrowych - 9 900 zł;
 11. roślin strączkowych - 14 400 zł.

Dla 1 sztuki:

 1. bydła - 14 000 zł;
 2. koni - 10 200 zł;
 3. owiec - 700 zł;
 4. kóz - 700 zł;
 5. świń - 1740 zł;
 6. kur, perlic, przepiórek - 53 zł;
 7. kaczek - 65 zł;
 8. gęsi - 250 zł;
 9. indyków - 133 zł;
 10. strusi - 1 330 zł.

Opisane stawki zostały wskazane w projekcie rozporządzenia, który znajduje się na tą chwilę na etapie uzgodnień i konsultacji publicznych, co oznacza, że stawki jeszcze mogą się zmienić.

REKLAMA

Maksymalna suma ubezpieczenia ma za zadanie chronić producenta rolnego oraz możliwości budżet państwa. Producent rolny sam negocjuje stawkę ubezpieczenia z zakładem ubezpieczeniowym, przy czym należy przestrzegać maksimum wyznaczonego przez Ministra Rolnictwa. Przykładowo, zakład ubezpieczeniowy będzie mógł zażądać od rolnika maksymalnie 53 zł za ubezpieczenie kury. Stawka ta może być oczywiście niższa jeżeli strony tak określą w umowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyznaczenie maksymalnej stawki ubezpieczenia dla poszczególnych upraw rolnych i zwierząt gospodarskich chroni budżet państwa ze względu na to, że rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, które są wypłacane właśnie z budżetu państwa. Dopłata może wynieść maksymalnie 65 % stawki taryfowej, jeżeli nie przekracza ona 9 % sumy ubezpieczenia. W przypadku gruntów rolnych klasy V i VI stawka taryfowa będzie mogła wynieść odpowiednio 12 % i 15 % sumy ubezpieczenia upraw z tych gruntów. Przekroczenie stawki będzie skutkowało proporcjonalnym pomniejszeniem dopłaty.

W przypadku dopłaty do składki na ubezpieczenie zwierząt gospodarskich, nie zostanie ona pomniejszona jeżeli stawka taryfowa nie przekroczy 0,5% sumy ubezpieczenia.

Rozporządzenie ma wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia.  

Opracowano na podstawie:

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  w sprawie maksymalnych sum ubezpieczenia dla poszczególnych upraw rolnych i zwierząt gospodarskich na 2018 r.

Ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 792 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

REKLAMA

Premier Tusk: babciowe można zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe. To pieniądze dla młodej mamy, która chce pójść do pracy - na opiekuna dla dziecka

Potocznie zwane "babciowe" to po prostu pieniądze dla młodej mamy, która chce wrócić do pracy, ale musi znaleźć opiekuna. Może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe - powiedział premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie, czy dziadkowie na to nie zasługują.

Majówka 2024 - ceny noclegów. Powinno być taniej niż w zeszłym roku. Jest kilka powodów. Ile trzeba (średnio) zapłacić za nocleg?

Koszt wyjazdu na majówkę w 2024 roku nie powinien już tak obciążyć portfela statystycznego Polaka jak w zeszłym roku. Wtedy stawki w ciągu roku rosły średnio o 20%. Dziś w większości kurortów wolnych pokoi jest więcej, a dzięki temu średnie stawki są odrobinę chociaż niższe niż przed rokiem.

Emerytura to prawo a nie obowiązek. ZUS: można sporo zyskać przechodząc na emeryturę później: Ulga podatkowa i wyższa emerytura

Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę. ZUS wskazuje, że są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku. 

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

REKLAMA

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z polskiego? Wymagania egzaminacyjne

Matura coraz bliżej. Jakie są wymagania egzaminacyjne na egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, a jakie na rozszerzonym? Jakie lektury trzeba znać? 

Dziemianowicz-Bąk: Świadczenie "babciowe" wejdzie w życie w IV kw. 2024 r.

Świadczenie "babciowe", czyli ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" wejdzie w życie w IV kw. 2024 r., poinformowała dzisiaj minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

REKLAMA