reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia rolnicze > Dopłaty do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - 2018 r.

Dopłaty do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - 2018 r.

Rada Ministrów określiła wysokość dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. W 2018 r. państwo dopłaci do składek 65 %, co stanowi maksymalną kwotę, zgodnie z wytycznymi UE.

Ustawa o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich nakłada na Radę Ministrów obowiązek określenia, do 30 listopada każdego roku, wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, na rok następny.

Rada Ministrów w rozporządzeniu określiła, że w 2018 r. dopłata do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniesie 65 % składki do 1 ha i 65 % składki do 1 sztuki. Rząd zdecydował się więc na maksymalne wsparcie rolników, w tym zakresie.

Zgodnie z zaleceniami UE (wytyczne UE w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich w latach 2014-2020) i wyżej wspomnianą ustawą, państwo może udzielić dopłaty w wysokości do 65 % składki na ubezpieczenie upraw rolnych, jeżeli określone przez zakłady ubezpieczeń stawki taryfowe ubezpieczenia od ubezpieczenia upraw od wszystkich rodzajów ryzyka nie przekraczają 9% sumy ubezpieczenia.

W przypadku upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI powyższa stawka taryfowa będzie mogła zostać określona w wysokości odpowiednio 12% i 15% sumy ubezpieczenia tych upraw. Przekroczenie tych stawek poskutkuje proporcjonalnym pomniejszeniem dopłaty.

W przypadku zwierząt gospodarskich, dopłata może wynieść maksymalnie 65 % składki, jeżeli określona przez zakład ubezpieczeniowy stawka taryfowa ubezpieczenia nie przekroczy 0,5% sumy ubezpieczenia.

Dopłata do ubezpieczenia upraw rolnych obejmować ma uprawy zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych, lub roślin strączkowych. Uprawy te ubezpiecza się od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez: huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę, ujemne skutki przezimowania oraz przymrozki wiosenne.

Zobacz: Ubezpieczenia finansowe

Dopłata do ubezpieczenia zwierząt gospodarskich obejmuje bydło, konie, owce, kozy, drób lub świnie. Zwierzęta te ubezpiecza się od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę oraz w wyniku uboju z konieczności.

Jak podkreśla Minister Rolnictwa w uzasadnieniu rozporządzenia, stosowanie dopłat wpłynie na zwiększenie konkurencyjności polskich rolników na rynku europejskim. Oczywistą korzyść odniosą sami rolnicy – większa dopłata to mniejszy wydatek na ubezpieczenie.

Opracowano na podstawie:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 listopada 2017 r. w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2018 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 2221)

Ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 792 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama