| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia turystyczne > Karta EKUZ - komu przysługuje i jak złożyć wniosek?

Karta EKUZ - komu przysługuje i jak złożyć wniosek?

O wypełnienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) powinien zadbać każdy kto wybiera się za granicę w celu wypoczynku, pracy czy nauki. Dzięki tej karcie jesteśmy uprawnieni do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w innym kraju tak jak jego obywatele.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego zagwarantowały obywatelom UE i EFTA przebywającym na terenie innego państwa wspólnoty do świadczeń, które z powodów medycznych stają się niezbędne w czasie ich pobytu.

Komu przysługuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Każdej osobie posiadającej ubezpieczenie w NFZ przysługuje nieodpłatna opieka medyczna w krajach gdzie honorowana jest karta EKUZ, czyli we wszystkich państwach UE oraz wspólnoty EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandii, Lichtenstein). Wniosek o wydanie karty może złożyć każdy kto wyjeżdża za granicę w cechach turystycznych, na delegację, studia, w celu odwiedzenia rodziny czy podjęcia pracy. Istnieją wyjątki na podstawie których karta może zostać wydana także osobie nieubezpieczonej. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego również otrzyma osoba z polskim obywatelstwem, która jest nieubezpieczona i nie ukończyła 18. roku życia. Mechanizm działa podobnie w przypadku nieubezpieczonych kobiet w okresie ciąży lub porodu, przy czym kobieta musi mieć polskie obywatelstwo i miejsce zamieszkania na terytorium naszego państwa. Ponadto karta zostanie wydana kobiecie w ciąży i dziecku do 18. roku życia, będącymi obywatelami RP, którzy uzyskali status uchodźcy lub zezwolenie na pobyt czasowy.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Co daje karta EKUZ?

Karta EKUZ przyda się w sytuacji, gdy podczas pobytu za granicą zajdzie nagła potrzeba skorzystania z usług medycznych. W zamierzeniu, świadczenia zdrowotne w ramach karty mają być tak zorganizowane aby uniknąć sytuacji, w której pacjent musi przerwać pobyt i wrócić do kraju, w którym jest ubezpieczony, w celu dalszego leczenia. O zakresie świadczeń decyduje lekarz. Karta uprawnia do korzystania tylko z publicznej opieki zdrowotnej.

Należy pamiętać, że to nie zawsze jest to w stu procentach bezpłatna pomoc. W ramach karty jesteśmy traktowani na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju, w związku z czym jeżeli w jakimś państwie obowiązuje opłacenie części kosztów leczenia, to w takim wypadku będziemy musieli dopłacić z własnej kieszeni.

Zobacz: Ubezpieczenia turystyczne

Wniosek o otrzymanie karty EKUZ

Za kartę EKUZ nie zapłacimy ani grosza. Wyrobienie karty nie sprawia większych problemów. Możemy tego dokonać w Oddziale Wojewódzkim lub w Delegaturze NFZ. Również nie musimy długo czekać na wydanie takiej karty, zazwyczaj otrzymamy ją na miejscu. Wniosek można również zeskanować i przesłać mailem lub faksem.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Urawski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »