reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia turystyczne > Karta EKUZ - komu przysługuje i jak złożyć wniosek?

Karta EKUZ - komu przysługuje i jak złożyć wniosek?

O wypełnienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) powinien zadbać każdy kto wybiera się za granicę w celu wypoczynku, pracy czy nauki. Dzięki tej karcie jesteśmy uprawnieni do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w innym kraju tak jak jego obywatele.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego zagwarantowały obywatelom UE i EFTA przebywającym na terenie innego państwa wspólnoty do świadczeń, które z powodów medycznych stają się niezbędne w czasie ich pobytu.

Komu przysługuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Każdej osobie posiadającej ubezpieczenie w NFZ przysługuje nieodpłatna opieka medyczna w krajach gdzie honorowana jest karta EKUZ, czyli we wszystkich państwach UE oraz wspólnoty EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandii, Lichtenstein). Wniosek o wydanie karty może złożyć każdy kto wyjeżdża za granicę w cechach turystycznych, na delegację, studia, w celu odwiedzenia rodziny czy podjęcia pracy. Istnieją wyjątki na podstawie których karta może zostać wydana także osobie nieubezpieczonej. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego również otrzyma osoba z polskim obywatelstwem, która jest nieubezpieczona i nie ukończyła 18. roku życia. Mechanizm działa podobnie w przypadku nieubezpieczonych kobiet w okresie ciąży lub porodu, przy czym kobieta musi mieć polskie obywatelstwo i miejsce zamieszkania na terytorium naszego państwa. Ponadto karta zostanie wydana kobiecie w ciąży i dziecku do 18. roku życia, będącymi obywatelami RP, którzy uzyskali status uchodźcy lub zezwolenie na pobyt czasowy.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Co daje karta EKUZ?

Karta EKUZ przyda się w sytuacji, gdy podczas pobytu za granicą zajdzie nagła potrzeba skorzystania z usług medycznych. W zamierzeniu, świadczenia zdrowotne w ramach karty mają być tak zorganizowane aby uniknąć sytuacji, w której pacjent musi przerwać pobyt i wrócić do kraju, w którym jest ubezpieczony, w celu dalszego leczenia. O zakresie świadczeń decyduje lekarz. Karta uprawnia do korzystania tylko z publicznej opieki zdrowotnej.

Należy pamiętać, że to nie zawsze jest to w stu procentach bezpłatna pomoc. W ramach karty jesteśmy traktowani na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju, w związku z czym jeżeli w jakimś państwie obowiązuje opłacenie części kosztów leczenia, to w takim wypadku będziemy musieli dopłacić z własnej kieszeni.

Zobacz: Ubezpieczenia turystyczne

Wniosek o otrzymanie karty EKUZ

Za kartę EKUZ nie zapłacimy ani grosza. Wyrobienie karty nie sprawia większych problemów. Możemy tego dokonać w Oddziale Wojewódzkim lub w Delegaturze NFZ. Również nie musimy długo czekać na wydanie takiej karty, zazwyczaj otrzymamy ją na miejscu. Wniosek można również zeskanować i przesłać mailem lub faksem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama