REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta EKUZ - komu przysługuje i jak złożyć wniosek?

Diana Wawrzusiszyn
Karta EKUZ - komu przysługuje i jak złożyć wniosek? /fot. Fotolia
Karta EKUZ - komu przysługuje i jak złożyć wniosek? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

O wypełnienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) powinien zadbać każdy kto wybiera się za granicę w celu wypoczynku, pracy czy nauki. Dzięki tej karcie jesteśmy uprawnieni do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w innym kraju tak jak jego obywatele.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego zagwarantowały obywatelom UE i EFTA przebywającym na terenie innego państwa wspólnoty do świadczeń, które z powodów medycznych stają się niezbędne w czasie ich pobytu.

REKLAMA

Komu przysługuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Każdej osobie posiadającej ubezpieczenie w NFZ przysługuje nieodpłatna opieka medyczna w krajach gdzie honorowana jest karta EKUZ, czyli we wszystkich państwach UE oraz wspólnoty EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandii, Lichtenstein). Wniosek o wydanie karty może złożyć każdy kto wyjeżdża za granicę w cechach turystycznych, na delegację, studia, w celu odwiedzenia rodziny czy podjęcia pracy. Istnieją wyjątki na podstawie których karta może zostać wydana także osobie nieubezpieczonej. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego również otrzyma osoba z polskim obywatelstwem, która jest nieubezpieczona i nie ukończyła 18. roku życia. Mechanizm działa podobnie w przypadku nieubezpieczonych kobiet w okresie ciąży lub porodu, przy czym kobieta musi mieć polskie obywatelstwo i miejsce zamieszkania na terytorium naszego państwa. Ponadto karta zostanie wydana kobiecie w ciąży i dziecku do 18. roku życia, będącymi obywatelami RP, którzy uzyskali status uchodźcy lub zezwolenie na pobyt czasowy.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Co daje karta EKUZ?

REKLAMA

Karta EKUZ przyda się w sytuacji, gdy podczas pobytu za granicą zajdzie nagła potrzeba skorzystania z usług medycznych. W zamierzeniu, świadczenia zdrowotne w ramach karty mają być tak zorganizowane aby uniknąć sytuacji, w której pacjent musi przerwać pobyt i wrócić do kraju, w którym jest ubezpieczony, w celu dalszego leczenia. O zakresie świadczeń decyduje lekarz. Karta uprawnia do korzystania tylko z publicznej opieki zdrowotnej.

Należy pamiętać, że to nie zawsze jest to w stu procentach bezpłatna pomoc. W ramach karty jesteśmy traktowani na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju, w związku z czym jeżeli w jakimś państwie obowiązuje opłacenie części kosztów leczenia, to w takim wypadku będziemy musieli dopłacić z własnej kieszeni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Ubezpieczenia turystyczne

Wniosek o otrzymanie karty EKUZ

Za kartę EKUZ nie zapłacimy ani grosza. Wyrobienie karty nie sprawia większych problemów. Możemy tego dokonać w Oddziale Wojewódzkim lub w Delegaturze NFZ. Również nie musimy długo czekać na wydanie takiej karty, zazwyczaj otrzymamy ją na miejscu. Wniosek można również zeskanować i przesłać mailem lub faksem.

Obowiązują dwa rodzaje wniosków o wydanie karty, w zależności od celu wyjazdu: dla osób wyjeżdżających za granicę w celu pracy oraz dla tych, którzy wyjeżdżają tylko czasowo. Przy składaniu wniosku nie potrzebujemy pliku dokumentów, ponieważ EKUZ w związku z czasowym pobytem wydawana jest na podstawie bazy danych NFZ.

Zobacz również: Praca

Użycie karty

Gdy zajdzie potrzeba skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w celu uzyskania pomocy medycznej wystarczy pokazać kartę w administracji lub bezpośrednio lekarzowi. W części państw wymagane jest również przedstawienie dowodu tożsamości. Lekarz po otrzymaniu takiej karty musi zweryfikować czy jest zgodna z unijnymi standardami, z tego powodu nie wystarczy podanie numeru identyfikacyjnego karty. Dlatego musi dokładnie sprawdzić przed wyjazdem czy w naszym portfelu obok paszportu czy dowodu tożsamości jest również karta EKUZ.

Okres ważności

Dla osób ubezpieczonych karta wydawana jest na okres 12 miesięcy. W przypadku seniorów okres ten został przedłużony do 5 lat. Osoby nieubezpieczone spełniające warunki wydania karty, otrzymują ją na 6 miesięcy. Na okres 2 miesięcy kartę otrzyma osoba bezrobotna zarejestrowana w Urzędzie Pracy.

EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

Karta EKUZ jest bardzo dobrą opcją dla osób, które wyjeżdżając za granicę chcą zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jest bezpłatna, nie ma większych problemów z jej wyrobieniem. Niemniej jednak nie możemy oprzeć naszej ochrony zdrowia i życia tylko na tej karcie. Musimy pamiętać, że karta nie obejmuje transportu medycznego, wydatków w związku z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczych czy w razie potrzeby specjalistycznego transportu medycznego. To czego nie zapewnia EKUZ oferują nam ubezpieczenia turystyczne. Dopiero posiadając kartę EKUZ oraz dodatkowe ubezpieczenie z jednej ze specjalizujących się tym firm możemy być pewni, że w razie nieprzewidzianego zdarzenia zostanie nam zapewniona pełna i kompleksowa opieka medyczna.

Zobacz: Ubezpieczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  REKLAMA

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

  ZUS informuje, że rodzice i opiekunowie cały czas (także w 2024 roku) mogą ubiegać się o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Świadczenie to wypłacane jest przez ZUS w dwóch opcjach: po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata - w zależności od wyboru rodzica. Od 2022 roku ZUS przyznał to świadczenie dla ponad 800 tys. dzieci. Na konta rodziców trafiło z tego tytułu w sumie ponad 5 mld 868 mln zł. 

  Jakie tantiemy przysługują twórcom i artystom filmowym w Polsce? Co rząd chce zmienić w prawie autorskim a czego oczekują filmowcy?

  W połowie lutego 2024 r. opublikowano projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przygotowany w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dlaczego z tego projektu nie są zadowoleni twórcy i artyści filmowi w Polsce i jakie tym osobom przysługują obecnie tantiemy - wyjaśnia Przemysław Juściński, radca prawny, associate w KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy.

  REKLAMA

  Dziś Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jakie wydarzenia zostały zaplanowane?

  1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godz. 9 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL - b. Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej 37 rozpoczną się oficjalne uroczystości państwowe - Apel Pamięci oraz składanie kwiatów pod Ścianą Śmierci, z udziałem m.in. prezesa IPN Karola Nawrockiego oraz zastępcy szefa Kancelarii Senatu Jarosława Stolarczyka.

  MRPiPS: Spotkanie konsultacyjne w sprawie pieczy zastępczej – będą zmiany

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie pieczy zastępczej. Do rozmów zaproszeni zostali przedstawiciele całego środowiska związanego z pieczą zastępczą w Polsce. Reprezentowane były także organizacje pozarządowe, samorządy lokalne i administracja rządowa.

  REKLAMA