Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie turystyczne – jakie wybrać?

Diana Wawrzusiszyn
Ubezpieczenie turystyczne – jakie wybrać? /Fot. Fotolia
Ubezpieczenie turystyczne – jakie wybrać? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polacy coraz chętniej na czas wakacji wybierają kurorty zagraniczne. Z badań CBOS-u wynika, że najchętniej odwiedzanym europejskim państwem są Niemcy (14%), zaraz po nich Grecja (13%) i Chorwacja (12%). Wybierając się na wakacyjny odpoczynek za granicę należy pamiętać o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego w razie nieszczęśliwego wypadku.

Wakacyjny kurort. Chwila nieuwagi, turysta upada łamiąc rękę w trzech miejscach. Potrzebna jest natychmiastowa operacja. Na miejscu jednak nie ma odpowiedniej placówki, więc pacjent zostaje przewieziony do najbliższego szpitala. Koszty leczenia, transportu medycznego i transportu do kraju to blisko 100 tysięcy złotych. Całkowite koszty może pokryć polisa.

REKLAMA

Rodzaje ubezpieczeń

Fundamentalnym celem ubezpieczenia turystycznego jest zapewnienie przede wszystkim pomocy medycznej, ale także organizacyjnej i finansowej, w razie wypadku w innym kraju. Ważnym punktem w wyborze odpowiedniej polisy jest dobór wysokości cen ubezpieczeń oraz elementów ochrony. Podstawowym punktem polisy jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne może zawierać m.in.: ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, od uszkodzenia lub utraty bagażu, od szkody wyrządzonej osobie trzeciej, czy zabezpieczenie przed utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem sprzętu sportowego. Ponadto ubezpieczenie może pokryć dodatkowo koszty poniesione w ramach nagłych chorób, wydatki w związku z przeprowadzeniem akcji ratowniczej, koszty związane z powypadkowym leczeniem obrażeń ciała, a także z transportem medycznym do kraju.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Koszty polisy

Wysokość odszkodowania w razie wypadku, przede wszystkim zależy od sumy ubezpieczenia zawartej w umowie. Im wyższa suma ubezpieczenia, a co za tym idzie też składka, tym większe świadczenie może uzyskać ubezpieczony. Cena zależy przede wszystkim od zakresu ochrony, wysokości limitów na poszczególne świadczenia oraz miejsca i czasu wyjazdu. Koszty ubezpieczenia zazwyczaj wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Przykładowo ubezpieczenie turystyczne na tydzień dla czteroosobowej rodziny wynosi średnio 180 zł., a wizyta u lekarza za granicą to koszt nawet 700 zł.

Zobacz: Umowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybór oferty

Pierwszym krokiem przy zakupie polisy ubezpieczeniowej jest zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), czyli szczegółowymi przepisami prawnymi regulującymi prawa i obowiązki stron umowy stosowane do wszystkich ubezpieczeń danego rodzaju. OWU są uzupełnieniem przepisów Kodeksu Cywilnego oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Naszym obowiązkiem jest przeczytanie ich bardzo dokładnie. Należy pamiętać, że wszelkie wątpliwości czy niejasności zawsze możemy wyjaśnić u agenta ubezpieczeniowego.

Zobacz: Ubezpieczenia

W przypadku gdy stajemy przed wyborem określonej polisy należy:

1. Sprawdzić za co ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie i w jakiej wysokości. Jest to bardzo istotna sprawa, ponieważ często w ofercie firmy widnieje suma np. 40.000 EUR, ale w ogólnych warunkach maksymalne świadczenie wynosi np.10% tej sumy, czyli 4.000 EUR.

2. Przejrzeć oferty pod kątem najczęściej występujących zdarzeń losowych.

3. Zwrócić uwagę czy w ofercie ubezpieczyciela podane są terminy zgłoszenia wypadku.

4. Porównać składki ubezpieczeniowe firm dostępnych na rynku w celu wybrania najkorzystniejszej.

5. Zbadać pozycję na rynku firm ubezpieczeniowych przez np. prześledzenie statystyk.

Ponadto wybierając odpowiednią ofertę należy pamiętać o sprawdzeniu czy kraj, który wybieramy jako cel naszej podróży wchodzi w pakiet ubezpieczeniowy.

Według badania przeprowadzonego przez IMAS International wynika, że Polacy przy wyborze dodatkowego ubezpieczenia turystycznego kierują się przede wszystkim ceną (61%). Na drugim miejscu wskazują jakość oferty (59%). Następnie renomę ubezpieczyciela (47%) i rekomendacje znajomych (19%).

Zobacz także: Konsument i umowy

Źródła:

Komunikat z badań CBOS Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2016 roku i plany na rok 2017

Badanie „Morze czy góry?” zrealizowane w maju 2017 r. na zlecenie TU Europa przez IMAS International

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Raport: "Greedflation" odstrasza 71% konsumentów

  Badanie przeprowadzone przez Intrum wśród 20 000 konsumentów w 20 europejskich krajach pokazuje, że wysoki poziom inflacji oraz stopy procentowe są wyzwaniem dla terminowego wywiązywania się z zobowiązań finansowych. Wraz z rosnącą inflacją i malejącą siłą nabywczą, konsumenci zwracają się ku firmom, które rozumieją ich trudną sytuację. 

  Wybory 2023. Najważniejsze terminy dla wyborców

  15 października 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. O jakich przedwyborczych terminach warto pamiętać?

  Wybory 2023. Ostatnia szansa, aby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego!

  Termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego upływa do 13. dnia przed dniem wyborów. 2 października to więc ostatni moment! Można to zrobić przez internet albo w urzędzie. 

  Czy przekazane gospodarstwo rolne wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków? Uchwała SN

  „Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin następcy pozostającemu w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków” – uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 21 czerwca 2023 r.

  REKLAMA

  Adwokat i radca prawny w 2024 r. zarobi dwa razy więcej? Na ten cel ma być przeznaczona dodatkowa kwota 120 milionów złotych, co da łącznie 240 milionów zł.

  Podwojenie stawek dla adwokatów i radców prawnych z urzędu w 2024 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększyło przyszłoroczny budżet na ich wynagrodzenia.

  Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić online!

  Przygotuj się do głosowania w wyborach 2023 r. Formalności możesz załatwić online. Sprawdź co!

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić jeden z niewymagających warunków

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić  jeden z niewymagających warunków. Sprawdź co zrobić!

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie weszło w życie 29 września 2023 r.

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe weszło w życie 29 września 2023 r.

  REKLAMA

  Książeczka żeglarska 2023 - nowy wzór i nowe rozporządzenie od 14 października. Co się zmieniło?

  W dniu 14 października 2023 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie ministra infrastruktury z 27 września 2023 r. w sprawie książeczki żeglarskiej. Zostało ono właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie to wprowadza nowy wzór książeczki żeglarskiej, a także zmienia tryb wydawania tych dokumentów przez dyrektorów urzędów morskich.

  Niższe ceny prądu od 1 października 2023 r. Zamiast 785 zł za MWh będzie to 693 zł za MWh

  Od 1 października 2023 r. obowiązuje nowe ceny prądu. Wybrane grupy zapłacą mniej. Sprawdź dla kogo nowe taryfy są korzystne!

  REKLAMA