REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie turystyczne – jakie wybrać?

Diana Wawrzusiszyn
Ubezpieczenie turystyczne – jakie wybrać? /Fot. Fotolia
Ubezpieczenie turystyczne – jakie wybrać? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polacy coraz chętniej na czas wakacji wybierają kurorty zagraniczne. Z badań CBOS-u wynika, że najchętniej odwiedzanym europejskim państwem są Niemcy (14%), zaraz po nich Grecja (13%) i Chorwacja (12%). Wybierając się na wakacyjny odpoczynek za granicę należy pamiętać o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego w razie nieszczęśliwego wypadku.

Wakacyjny kurort. Chwila nieuwagi, turysta upada łamiąc rękę w trzech miejscach. Potrzebna jest natychmiastowa operacja. Na miejscu jednak nie ma odpowiedniej placówki, więc pacjent zostaje przewieziony do najbliższego szpitala. Koszty leczenia, transportu medycznego i transportu do kraju to blisko 100 tysięcy złotych. Całkowite koszty może pokryć polisa.

REKLAMA

Rodzaje ubezpieczeń

Fundamentalnym celem ubezpieczenia turystycznego jest zapewnienie przede wszystkim pomocy medycznej, ale także organizacyjnej i finansowej, w razie wypadku w innym kraju. Ważnym punktem w wyborze odpowiedniej polisy jest dobór wysokości cen ubezpieczeń oraz elementów ochrony. Podstawowym punktem polisy jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne może zawierać m.in.: ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, od uszkodzenia lub utraty bagażu, od szkody wyrządzonej osobie trzeciej, czy zabezpieczenie przed utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem sprzętu sportowego. Ponadto ubezpieczenie może pokryć dodatkowo koszty poniesione w ramach nagłych chorób, wydatki w związku z przeprowadzeniem akcji ratowniczej, koszty związane z powypadkowym leczeniem obrażeń ciała, a także z transportem medycznym do kraju.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Koszty polisy

Wysokość odszkodowania w razie wypadku, przede wszystkim zależy od sumy ubezpieczenia zawartej w umowie. Im wyższa suma ubezpieczenia, a co za tym idzie też składka, tym większe świadczenie może uzyskać ubezpieczony. Cena zależy przede wszystkim od zakresu ochrony, wysokości limitów na poszczególne świadczenia oraz miejsca i czasu wyjazdu. Koszty ubezpieczenia zazwyczaj wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Przykładowo ubezpieczenie turystyczne na tydzień dla czteroosobowej rodziny wynosi średnio 180 zł., a wizyta u lekarza za granicą to koszt nawet 700 zł.

Zobacz: Umowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybór oferty

Pierwszym krokiem przy zakupie polisy ubezpieczeniowej jest zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), czyli szczegółowymi przepisami prawnymi regulującymi prawa i obowiązki stron umowy stosowane do wszystkich ubezpieczeń danego rodzaju. OWU są uzupełnieniem przepisów Kodeksu Cywilnego oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Naszym obowiązkiem jest przeczytanie ich bardzo dokładnie. Należy pamiętać, że wszelkie wątpliwości czy niejasności zawsze możemy wyjaśnić u agenta ubezpieczeniowego.

Zobacz: Ubezpieczenia

W przypadku gdy stajemy przed wyborem określonej polisy należy:

1. Sprawdzić za co ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie i w jakiej wysokości. Jest to bardzo istotna sprawa, ponieważ często w ofercie firmy widnieje suma np. 40.000 EUR, ale w ogólnych warunkach maksymalne świadczenie wynosi np.10% tej sumy, czyli 4.000 EUR.

2. Przejrzeć oferty pod kątem najczęściej występujących zdarzeń losowych.

3. Zwrócić uwagę czy w ofercie ubezpieczyciela podane są terminy zgłoszenia wypadku.

4. Porównać składki ubezpieczeniowe firm dostępnych na rynku w celu wybrania najkorzystniejszej.

5. Zbadać pozycję na rynku firm ubezpieczeniowych przez np. prześledzenie statystyk.

Ponadto wybierając odpowiednią ofertę należy pamiętać o sprawdzeniu czy kraj, który wybieramy jako cel naszej podróży wchodzi w pakiet ubezpieczeniowy.

Według badania przeprowadzonego przez IMAS International wynika, że Polacy przy wyborze dodatkowego ubezpieczenia turystycznego kierują się przede wszystkim ceną (61%). Na drugim miejscu wskazują jakość oferty (59%). Następnie renomę ubezpieczyciela (47%) i rekomendacje znajomych (19%).

Zobacz także: Konsument i umowy

Źródła:

Komunikat z badań CBOS Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2016 roku i plany na rok 2017

Badanie „Morze czy góry?” zrealizowane w maju 2017 r. na zlecenie TU Europa przez IMAS International

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

Czy można palić papierosy na balkonie mimo sprzeciwu sąsiadów? I narażać ich na bierne palenie? Jest odpowiedź Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

REKLAMA

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

REKLAMA

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy te pieniądze?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

REKLAMA