| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia turystyczne > Ubezpieczenie turystyczne – jakie wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne – jakie wybrać?

Polacy coraz chętniej na czas wakacji wybierają kurorty zagraniczne. Z badań CBOS-u wynika, że najchętniej odwiedzanym europejskim państwem są Niemcy (14%), zaraz po nich Grecja (13%) i Chorwacja (12%). Wybierając się na wakacyjny odpoczynek za granicę należy pamiętać o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego w razie nieszczęśliwego wypadku.

Wakacyjny kurort. Chwila nieuwagi, turysta upada łamiąc rękę w trzech miejscach. Potrzebna jest natychmiastowa operacja. Na miejscu jednak nie ma odpowiedniej placówki, więc pacjent zostaje przewieziony do najbliższego szpitala. Koszty leczenia, transportu medycznego i transportu do kraju to blisko 100 tysięcy złotych. Całkowite koszty może pokryć polisa.

Rodzaje ubezpieczeń

Fundamentalnym celem ubezpieczenia turystycznego jest zapewnienie przede wszystkim pomocy medycznej, ale także organizacyjnej i finansowej, w razie wypadku w innym kraju. Ważnym punktem w wyborze odpowiedniej polisy jest dobór wysokości cen ubezpieczeń oraz elementów ochrony. Podstawowym punktem polisy jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne może zawierać m.in.: ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, od uszkodzenia lub utraty bagażu, od szkody wyrządzonej osobie trzeciej, czy zabezpieczenie przed utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem sprzętu sportowego. Ponadto ubezpieczenie może pokryć dodatkowo koszty poniesione w ramach nagłych chorób, wydatki w związku z przeprowadzeniem akcji ratowniczej, koszty związane z powypadkowym leczeniem obrażeń ciała, a także z transportem medycznym do kraju.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Koszty polisy

Wysokość odszkodowania w razie wypadku, przede wszystkim zależy od sumy ubezpieczenia zawartej w umowie. Im wyższa suma ubezpieczenia, a co za tym idzie też składka, tym większe świadczenie może uzyskać ubezpieczony. Cena zależy przede wszystkim od zakresu ochrony, wysokości limitów na poszczególne świadczenia oraz miejsca i czasu wyjazdu. Koszty ubezpieczenia zazwyczaj wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Przykładowo ubezpieczenie turystyczne na tydzień dla czteroosobowej rodziny wynosi średnio 180 zł., a wizyta u lekarza za granicą to koszt nawet 700 zł.

Zobacz: Umowy

Wybór oferty

Pierwszym krokiem przy zakupie polisy ubezpieczeniowej jest zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), czyli szczegółowymi przepisami prawnymi regulującymi prawa i obowiązki stron umowy stosowane do wszystkich ubezpieczeń danego rodzaju. OWU są uzupełnieniem przepisów Kodeksu Cywilnego oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Naszym obowiązkiem jest przeczytanie ich bardzo dokładnie. Należy pamiętać, że wszelkie wątpliwości czy niejasności zawsze możemy wyjaśnić u agenta ubezpieczeniowego.

Zobacz: Ubezpieczenia

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »