Kategorie

Problemy z ubezpieczeniem zdrowotnym w Niemczech

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech. /Fot. Fotolia
Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech. /Fot. Fotolia
W Niemczech istnieją dwa podstawowe systemy ubezpieczeń zdrowotnych. Jest to system ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego ( tzw. gesetzliche Krankenversicherung) i system prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego ( tzw. private Krankenversicherung).

Podstawy prawne ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego uregulowane są w  5 Księdze Kodeksu Socjalnego ( Sozialgesetzbuch V ) a odnośnie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego w ustawie o umowie ubezpieczeniowej ( § 192 do § 208 Versicherungsvertragsgesetz).

Od 1 kwietnia 2007r. wprowadzony został powszechny obowiązek ubezpieczenia  w systemie ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego a od 1 stycznia 2009 r.  wprowadzony został także powszechny  obowiązek ubezpieczenia w systemie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Oznacza to, że osoba mająca miejsce stałego zamieszkania w Niemczech zobowiązana jest  być od chwili wprowadzenia tego obowiązku ubezpieczona.

Omawiamy tu przede wszystkim prywatne ubezpieczenie chorobowe, które dotyczy w szczególności osoby prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek.

§ 193 ustawy o umowie ubezpieczeniowej ( Versicherungsvertragsgesetz) stanowi, że każda osoba , która ma miejsce zamieszkania w Niemczech, musi być ubezpieczona na wypadek choroby w zakładzie (przedsiębiorstwie) ubezpieczeniowym, który dopuszczony  jest w Niemczech do prowadzenia działalności jako ubezpieczyciel. Powoduje to, że ubezpieczenia chorobowe z Polski czy innych państw, które nie są dopuszczone do prowadzenia działalności jako ubezpieczyciel, nie są honorowane w Niemczech.

Przypominamy, że nie dotyczy to urlopowiczów i innych osób przebywających tymczasowo na terenie Niemiec. Specjalne regulacje przewidziane są dla studentów.

Europejska karta chorobowa (S1) ograniczona jest tylko do nagłych przypadków.

Zasadą jest, że niepłacenie składek ubezpieczeniowych uprawnia ubezpieczenie do wypowiedzenia umowy ubezpieczeniowej.

Niepłacenie składek na prywatne ubezpieczenie chorobowe, a to jest novum, nie upoważnia ubezpieczenia do odstąpienia albo wypowiedzenia umowy ubezpieczeniowej.

Jeżeli ubezpieczony nie płaci dwóch składek , to prowadzi to do zawieszenia świadczeń ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie musi jednak przed tym pisemnie wezwać ubezpieczonego do zapłaty i pouczyć go o powyższych skutkach.

Jeżeli  dwa tygodnie po tym pierwszym upomnieniu zaległości ubezpieczonego wyższe są jak jedna miesięczna składka, to ubezpieczenie musi ponownie w formie pisemnej pouczyć ubezpieczonego o zawieszeniu świadczeń

Zawieszenie świadczeń nie następuje, jeżeli ubezpieczony jest „potrzebującym pomocy” w sensie ustawy o pomocy socjalnej.

Nawet w przypadku zawieszenia w nagłych przypadkach wystąpienia choroby, bólach albo ciąży ubezpieczeni mają w dalszym ciągu prawo do świadczeń ubezpieczeniowych.

Możliwa jest także wprowadzenie taryfy podstawowej, która  zapewnia tylko podstawowe świadczenia.

Ubezpieczony sam może z zachowaniem terminu wymówić umowę ubezpieczeniową, ale musi on w terminie czterech tygodni  przedstawić ubezpieczeniu nową umowę ubezpieczenia.

Jeżeli tego nie uczyni, to jego wypowiedzenie jest nieważne.

Niepłacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne nie jest czynem karalnym, ale niepłacenie składek na ubezpieczenie na wypadek wymagania opieki ( Pflegeversicherung) jest wykroczeniem zagrożonym grzywną do 2.500,00 EUR ( § 121 SGB XI – niemiecki Kodeks Socjalny XI).

Osoby prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek, a dotyczy to przede wszystkim samozatrudnionych, mają często kłopoty z płaceniem składek na ustawowe czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

W ustawowym ubezpieczeniu zdrowotnym regulacje prawne przewidywały % 5 dodatku za zwłokę miesięcznie ( tzw. Säumniszuschlag ), co prowadzili do ok. 40% oprocentowania rocznego.

Miało to niejako zdyscyplinować członków do regularnego płacenia składek.

Prowadziło to w efekcie do dalszego zadłużenia osób niepłacących składek.

W prywatnym obrocie prawnym odsetki w tej wysokości określa się jako lichwiarskie. Na podstawie § 138 BGB umowy kredytowe z tak wysokim oprocentowaniem są nieważne.

Temu ma przeciwstawić się  ustawa o usunięciu socjalnego zbyt wysokiego nadwyrężenia finansowego przy zaległych składkach do ubezpieczenia zdrowotnego*, która weszła w życie z dniem 1.08.2013r. Ma ona niejako charakter ustawy  amnestyjnej.

Przewiduje ona , obniżenie dodatku za zwłokę  do % 1 za miesiąc.

Osoby, które dotychczas nie były nawet zameldowane w ustawowym ubezpieczeniu zdrowotnym  zwolnione są od  płacenia zaległych składek, jeżeli zameldują się  do ustawowej kasy chorych do dnia 31.12.2013 r.

Pan X mieszka w Niemczech od stycznia 2007 r. i nie jest zameldowany w żadnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Przed wejściem w życie powyższej ustawy w przypadku zgłoszenia pan X musiałby zapłacić zaległe składki od  kwietnia 2007r. z dodatkami w wys. 5 % miesięcznie za zwłokę.

Obecnie pan X melduje się w listopadzie 2013 r. w ustawowym ubezpieczeniu chorobowym., co powoduje zwolnienie od uiszczenia zaległych składek i dodatków za zwłokę.

* Gesetz zur Beseitigung sozialer Ṻberforderung bei Beitragsschulden in der Krankenversicherung

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  21 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?