Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Problemy z ubezpieczeniem zdrowotnym w Niemczech

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech. /Fot. Fotolia
Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech. /Fot. Fotolia
W Niemczech istnieją dwa podstawowe systemy ubezpieczeń zdrowotnych. Jest to system ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego ( tzw. gesetzliche Krankenversicherung) i system prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego ( tzw. private Krankenversicherung).

Podstawy prawne ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego uregulowane są w  5 Księdze Kodeksu Socjalnego ( Sozialgesetzbuch V ) a odnośnie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego w ustawie o umowie ubezpieczeniowej ( § 192 do § 208 Versicherungsvertragsgesetz).

Od 1 kwietnia 2007r. wprowadzony został powszechny obowiązek ubezpieczenia  w systemie ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego a od 1 stycznia 2009 r.  wprowadzony został także powszechny  obowiązek ubezpieczenia w systemie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Oznacza to, że osoba mająca miejsce stałego zamieszkania w Niemczech zobowiązana jest  być od chwili wprowadzenia tego obowiązku ubezpieczona.

Omawiamy tu przede wszystkim prywatne ubezpieczenie chorobowe, które dotyczy w szczególności osoby prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek.

§ 193 ustawy o umowie ubezpieczeniowej ( Versicherungsvertragsgesetz) stanowi, że każda osoba , która ma miejsce zamieszkania w Niemczech, musi być ubezpieczona na wypadek choroby w zakładzie (przedsiębiorstwie) ubezpieczeniowym, który dopuszczony  jest w Niemczech do prowadzenia działalności jako ubezpieczyciel. Powoduje to, że ubezpieczenia chorobowe z Polski czy innych państw, które nie są dopuszczone do prowadzenia działalności jako ubezpieczyciel, nie są honorowane w Niemczech.

Przypominamy, że nie dotyczy to urlopowiczów i innych osób przebywających tymczasowo na terenie Niemiec. Specjalne regulacje przewidziane są dla studentów.

Europejska karta chorobowa (S1) ograniczona jest tylko do nagłych przypadków.

Zasadą jest, że niepłacenie składek ubezpieczeniowych uprawnia ubezpieczenie do wypowiedzenia umowy ubezpieczeniowej.

Niepłacenie składek na prywatne ubezpieczenie chorobowe, a to jest novum, nie upoważnia ubezpieczenia do odstąpienia albo wypowiedzenia umowy ubezpieczeniowej.

Jeżeli ubezpieczony nie płaci dwóch składek , to prowadzi to do zawieszenia świadczeń ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie musi jednak przed tym pisemnie wezwać ubezpieczonego do zapłaty i pouczyć go o powyższych skutkach.

Jeżeli  dwa tygodnie po tym pierwszym upomnieniu zaległości ubezpieczonego wyższe są jak jedna miesięczna składka, to ubezpieczenie musi ponownie w formie pisemnej pouczyć ubezpieczonego o zawieszeniu świadczeń

Zawieszenie świadczeń nie następuje, jeżeli ubezpieczony jest „potrzebującym pomocy” w sensie ustawy o pomocy socjalnej.

Nawet w przypadku zawieszenia w nagłych przypadkach wystąpienia choroby, bólach albo ciąży ubezpieczeni mają w dalszym ciągu prawo do świadczeń ubezpieczeniowych.

Możliwa jest także wprowadzenie taryfy podstawowej, która  zapewnia tylko podstawowe świadczenia.

Ubezpieczony sam może z zachowaniem terminu wymówić umowę ubezpieczeniową, ale musi on w terminie czterech tygodni  przedstawić ubezpieczeniu nową umowę ubezpieczenia.

Jeżeli tego nie uczyni, to jego wypowiedzenie jest nieważne.

Niepłacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne nie jest czynem karalnym, ale niepłacenie składek na ubezpieczenie na wypadek wymagania opieki ( Pflegeversicherung) jest wykroczeniem zagrożonym grzywną do 2.500,00 EUR ( § 121 SGB XI – niemiecki Kodeks Socjalny XI).

Osoby prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek, a dotyczy to przede wszystkim samozatrudnionych, mają często kłopoty z płaceniem składek na ustawowe czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

W ustawowym ubezpieczeniu zdrowotnym regulacje prawne przewidywały % 5 dodatku za zwłokę miesięcznie ( tzw. Säumniszuschlag ), co prowadzili do ok. 40% oprocentowania rocznego.

Miało to niejako zdyscyplinować członków do regularnego płacenia składek.

Prowadziło to w efekcie do dalszego zadłużenia osób niepłacących składek.

W prywatnym obrocie prawnym odsetki w tej wysokości określa się jako lichwiarskie. Na podstawie § 138 BGB umowy kredytowe z tak wysokim oprocentowaniem są nieważne.

Temu ma przeciwstawić się  ustawa o usunięciu socjalnego zbyt wysokiego nadwyrężenia finansowego przy zaległych składkach do ubezpieczenia zdrowotnego*, która weszła w życie z dniem 1.08.2013r. Ma ona niejako charakter ustawy  amnestyjnej.

Przewiduje ona , obniżenie dodatku za zwłokę  do % 1 za miesiąc.

Osoby, które dotychczas nie były nawet zameldowane w ustawowym ubezpieczeniu zdrowotnym  zwolnione są od  płacenia zaległych składek, jeżeli zameldują się  do ustawowej kasy chorych do dnia 31.12.2013 r.

Pan X mieszka w Niemczech od stycznia 2007 r. i nie jest zameldowany w żadnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Przed wejściem w życie powyższej ustawy w przypadku zgłoszenia pan X musiałby zapłacić zaległe składki od  kwietnia 2007r. z dodatkami w wys. 5 % miesięcznie za zwłokę.

Obecnie pan X melduje się w listopadzie 2013 r. w ustawowym ubezpieczeniu chorobowym., co powoduje zwolnienie od uiszczenia zaległych składek i dodatków za zwłokę.

* Gesetz zur Beseitigung sozialer Ṻberforderung bei Beitragsschulden in der Krankenversicherung

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Czas pracy 2022
Czas pracy 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ubezpieczenia szkolne dla dzieci i młodzieży - poradnik Rzecznika Finansowego
  W związku z rozpoczęciem roku szkolnego Rzecznik Finansowy przygotował materiał dotyczący ubezpieczeń szkolnych dla dzieci i młodzieży. Publikacja przybliża szczegóły dotyczące grupowych ubezpieczeniach szkolnych oraz polis indywidualnych.
  Inflacja 2023 - powyżej 20 proc.
  Inflacja 2023. Do końca roku inflacja dalej będzie rosnąć, a jej szczyt w tym cyklu powinien nastąpić w lutym 2023 roku w wysokości przekraczającej 20 proc. rdr – stwierdzono w komentarzu Banku Pekao do danych GUS o inflacji we wrześniu.
  Ustawa o poprawie warunków mieszkaniowych przyjęta przez Sejm
  Nowe przepisy mają podnieść efektywność energetyczną budynków mieszkalnych i rozwinąć budownictwo mieszkaniowe dla osób o niższych dochodach.
  Jednorazowe świadczenia w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze – jak złożyć wniosek
  ZUS wypłaci jednorazowe świadczenie płatnikom składek z określonych branż, przeznaczone na ograniczenie niektórych skutków ekonomicznych związanych z sytuacją ekologiczną na Odrze. ​​​​​​​Kogo objęto odszkodowaniem i jak złożyć o nie wniosek?
  Bon turystyczny ważny do 31 marca 2023 - Prezydent podpisał ustawę wydłużającą go
  Ustawa przedłużająca Polski Bon Turystyczny została podpisana przez Prezydenta i ogłoszona w Dzienniku Ustaw.
  Czy właściciel 2 domów opalanych węglem może złożyć 2 wnioski o dodatek węglowy?
  Ustawa o dodatku węglowym od samego początku wzbudza wiele wątpliwości w kwestii jej interpretacji. Jedną z nich jest liczba przysługujących dodatków do węgla dla właścicieli kilku nieruchomości. Czy mają prawo do tylu dofinansowań ile nieruchomości posiadają?
  Przedawnienie roszczeń 2022/2023. Czy warto wstąpić na pocztę w drodze na bal sylwestrowy?
  Biorąc pod uwagę, że w 2022 r. 31 grudnia wypada w sobotę, a w 2023 r. – w niedzielę, warto się zastanowić jak do obliczania terminów przedawnienia ma się brzmienie art. 115 kodeksu cywilnego (k.c.), a więc czy warto podjechać z pozwem na pocztę w drodze na bal sylwestrowy, czy też można spokojnie poczekać do 2 stycznia. Tym bardziej, że cztery lata temu miała miejsce mała rewolucja w kwestii obliczania terminów przedawnienia. Za sprawą nowelizacji kodeksu cywilnego, która weszła w życie 9 lipca 2018 r., m.in. terminy przedawnienia wynoszące co najmniej 2 lata upływają zawsze z końcem roku kalendarzowego.
  Dodatek do ogrzewania elektrycznego. Od kiedy można składać wnioski?
  Gminy będą przyjmowały wnioski ogrzewających domy prądem od 1 grudnia br. do 1 lutego 2023 r. Na wypłatę pieniędzy będą miały czas do końca marca przyszłego roku.
  Standardy rozmów telefonicznych w więzieniach przyczyną niepokojów
  Wprowadzenie minimalnych standardów rozmów telefonicznych miało być korzystne dla osadzonych, a tymczasem spowodowało, że liczba dozwolonych połączeń została ograniczona.
  Maseczki w szpitalach i w aptekach do końca października 2022 r.
  Obowiązek noszenia maseczek w szpitalach i w aptekach zostanie przedłużony do końca października 2022 r.
  Rosjanie uciekają. Ilu mogło przedostać się do UE?
  Mobilizacja wojskowa w Rosji sprawiła, że potencjalni żołnierze zaczęli planować ucieczkę. Wielu zmieniło państwo zamieszkania bez żadnego trybu. Dane o ruchu międzynarodowym pokazują że kilkadziesiąt tysięcy Rosjan mogło kupić bilet w jedną stronę do UE.
  Młodzi Polacy z największą liczbą zobowiązań wobec sądów
  Polacy są winni sądom ponad 755 mln zł. Z danych Krajowego RejestruZaleg Długów wynika, iż średnie zadłużenie jednego dłużnika wynosi obecnie 4,6 tys. zł.
  System opieki nad dziećmi w instytucjonalnej pieczy zastępczej wymaga zmian. Uwagi RPO
  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nie uwzględnia postulatów Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie we wszystkich placówkach instytucjonalnej pieczy zastępczej zostały zmniejszone dopuszczalne limity liczby dzieci. Rzecznik Praw Obywatelskich przekazuje postulaty zmian w prawie komisji senackiej, która teraz pracuje nad uchwaloną przez Sejm ustawą.
  Niedziela - w jakich granicach czasowych?
  Jakie granice czasowe "niedzieli" może ustalić pracodawca? Czy początek "niedzieli" może przypadać na kalendarzową sobotę?
  Dodatek elektryczny - ile, dla kogo i kiedy?
  Dodatek elektryczny mają otrzymać gospodarstwa domowe, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, m.in. za pomocą pomp ciepła.
  Usługi „kup teraz – zapłać później” coraz popularniejsze
  Kiedy usługi pay-later pojawiły się na rynku, były w dużej mierze wykorzystywane do jednorazowych, uznaniowych zakupów, takich jak bilety na koncerty czy wysokiej klasy odzież. Jednak wraz z rosnącą inflacją konsumenci coraz częściej sięgają po nie, aby sfinansować coś bardziej przyziemnego i niezbędnego.
  300 zł na wyprawkę - do kiedy wniosek?
  Do kiedy można złożyć wniosek o wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start"? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o terminie i zasadach.
  Przymusowa sprzedaż mieszkania przez uciążliwych mieszkańców - wyrok Sądu
  Uciążliwe lokatorki muszą przymusowo sprzedać mieszkanie - zdecydował we wtorek Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Uwzględnił pozew spółdzielni mieszkaniowej, do której od lat lokatorzy tego bloku składali skargi na warunki higieniczne i sanitarne; jedna z lokatorek znosiła do mieszkania różne rzeczy, również ze śmietników.
  Pracownicy skarżą się na brak podwyżek
  Takich skarg nigdy wcześniej nie było, ale ich pojawienie zwiastuje, że na rynku pracy i w poszczególnych przedsiębiorstwach bardzo dynamicznie rośnie presja płacowa.
  Projekt reformy sądów poszerzony o sędziów pokoju
  Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada poprawiony projekt reformy sądów, poszerzony o komponent sędziów pokoju.
  Uwaga na oszustwa z wizerunkiem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości
  Cyberprzestępcy wykorzystują nowy sposób, który polega na rozsyłaniu e-maili z wizerunkiem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a także Policji.
  Cieplo.gov.pl, czyli rządowa porównywarka cen węgla
  26 września 2022 r. rusza możliwość rejestracji przedsiębiorców w rządowej porównywarce cen węgla - cieplo.gov.pl. Nowy serwis ma połączyć konsumentów i sprzedawców ułatwiając zakup surowca.
  Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze 2022. Na aplikacje adwokacją i radcowską zdało ok. 41% kandydatów
  Zdawalność sobotnich (24 września 2022 r.) egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką i radcowską wyniosła ponad 41 proc.; przed rokiem było to ponad 59 proc.; zdawalność egzaminów na aplikacje notarialną i komorniczą była także nieco niższa niż rok temu - wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości.
  Rozwód – najważniejsze zasady i skutki
  Kiedy można orzec rozwód? Co z dziećmi? Jakie skutki majątkowe wywołuje wyrok rozwodowy? Oto najważniejsze zasady.
  GIOŚ: zgłaszając odpady porzucone w lesie będzie można skorzystać z geolokalizacji
  Zgłaszając szkodę w środowisku, np. porzucone w lesie odpady, nie trzeba będzie znać adresu, będzie można skorzystać z funkcji geolokalizacji - przewiduje nowy formularz zgłaszania interwencji, o którym poinformował w poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.