| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia zdrowotne > Ubezpieczenie zdrowotne studentów

Ubezpieczenie zdrowotne studentów

Studenci do 26. roku życia są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. Po tym czasie muszą zgłosić się do uczelni, która ma obowiązek ich ubezpieczyć. A kiedy wygasa ubezpieczenie absolwentów?

Co do zasady powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym z racji tytułów przysługujących rodzicom objęte są dzieci do osiągnięcia pełnoletniości. Jeżeli jednak po przekroczeniu 18. roku życia dziecko kontynuuje naukę, ubezpieczenie nadal obowiązuje. Do kiedy?

Osoby, które ukończyły 18. lat i które kontynuują naukę, są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym jednego z członków rodziny, ale tylko dopóki nie ukończą 26. roku życia. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami powszechne ubezpieczenie zdrowotne obejmuje, oprócz ubezpieczonego, także członków jego rodziny. Starsi studenci wraz z przekroczeniem progu 26. lat tracą prawo do świadczeń zdrowotnych. Wówczas powinni zgłosić ten fakt władzom uczelni, która zobowiązana jest do ubezpieczenia studenta w NFZ.

Studenci, którzy po ukończeniu 26. roku życia kontynuują naukę są ubezpieczeni przez uczelnię.

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

Dla absolwentów oraz osób skreślonych z listy studentów lub uczniów prawo do świadczeń ustaje po upływie 4 miesięcy. Przyczyna zakończenia nauki nie ma w tym przypadku znaczenia. Dlatego niezależnie od tego, czy utrata tytułu do ubezpieczenia nastąpiła w związku z zakończeniem studiów, czy też z relegowaniem z uczelni lub samodzielną rezygnacją, osoba może korzystać ze świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Zobacz serwis: Podatki

Po upływie tego czasu wygasa tytuł ubezpieczenia oraz prawo do świadczeń finansowanych ze środków publicznych. W takiej sytuacji należy zdobyć inny tytuł do ubezpieczenia lub wykupić ubezpieczenie dobrowolne. W przeciwnym razie osoba nie objęta ubezpieczeniem będzie musiała samodzielnie pokryć koszty leczenia.

Absolwenci, którzy byli ubezpieczeni z racji bycia studentem i nie posiadają innego tytułu ubezpieczenia, nie tracą prawa do świadczeń od razu po ukończeniu studiów. Prawo to ustaje po upływie 4 miesięcy od tego faktu.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »