| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia zdrowotne > Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne to doskonałe rozwiązanie dla osób mieszkających w Polsce, które nie są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Jakie dokumenty należy przedstawić, by móc ubiegać się o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?

Ubiegający się o dobrowolne ubezpieczenie musi przedstawić dokument tożsamości oraz dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia (np. zaświadczenie z zakładu pracy potwierdzające opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne). Następnie w oddziale wojewódzkim NFZ właściwym dla miejsca zamieszkania należy wypełnić wniosek i podpisać umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Zobacz również: Kalkulator składek ZUS

Dobrowolne ubezpieczenie a opłaty

W przypadku osoby, która miała przerwę w ubezpieczeniu zdrowotnym w Polsce lub do tej pory nie była ubezpieczona, objęcie ubezpieczeniem dobrowolnym może być uzależnione od wniesienia dodatkowej opłaty na rachunek Funduszu. Wysokość opłaty zależy od tego, jak długo osoba ta nie była objęta ubezpieczeniem. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek ubezpieczającego, dyrektor oddziału Funduszu może odstąpić od pobrania opłaty dodatkowej lub rozłożyć ją na miesięczne raty.

Ubezpieczający się dobrowolnie ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, którzy nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Objęcie ubezpieczeniem członków rodziny nie wiąże się z koniecznością odprowadzania dodatkowej składki.

Z dniem określonym w umowie ubezpieczony oraz członkowie jego rodziny zgłoszeni do ubezpieczenia uzyskują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.

Polisa zdrowotna a abonament medyczny

Na czym polega dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?

Co jest dowodem ubezpieczenia zdrowotnego?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dowód ubezpieczenia dobrowolnego

Dowodem ubezpieczenia dla osoby, która podpisała umowę, jest egzemplarz umowy wraz z dowodem opłacenia składki za ostatni miesiąc, zaś dla członków rodziny tej osoby - egzemplarz umowy, druk zgłoszeniowy ZUS ZCZA lub ZUS ZCNA oraz dowód opłacenia składki za ostatni miesiąc.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne - rozwiązanie umowy

Osoba ubezpieczająca się dobrowolnie w każdej chwili może rozwiązać umowę, składając pisemną rezygnację w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, właściwym dla jej miejsca zamieszkania. Umowa wygasa w przypadku uzyskania przez ubezpieczającego obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Rozwiązanie umowy lub jej wygaśnięcie nie anuluje konieczności opłacenia składek za okres, w którym umowa obowiązywała.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jurczyk

Pasjonat motoryzacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »