REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bezpodstawne wzbogacenie

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Chciałam zwrócić pożyczone pieniądze, w tym celu wykonałam przelew, niestety przez pomyłkę zamiast 300zł przelałem kwotę wyższą - 500 zł. Czy w tej sytuacji mogę się domagać zapłaconej omyłkowo kwoty 200zł.?

Może się Pani domagać zwrotu pieniędzy w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego dotyczące bezpodstawnego wzbogacenia. Roszczenia z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia służą przywróceniu równowagi majątkowej między osobą, której majątek został uszczuplony a osobą która wzbogaciła się niesłusznie w skutek dokonanej czynności prawnej.

REKLAMA

Bezpodstawne wzbogacenie to uzyskanie kosztem innej osoby korzyści majątkowej bez należytego usprawiedliwienia prawnego. Jest to odrębne źródło zobowiązania, które rodzi obowiązek zwrotu nienależnego przysporzenia.

Przesłanki bezpodstawnego wzbogacenia

Aby móc skorzystać z instytucji bezpodstawnego wzbogacenia, muszą być spełnione łącznie trzy przesłanki:

  1. przesunięcie majątkowe- przejście jakiejś korzyści z majątku jednej osoby do majątku drugiej osoby (w wyniku tego zdarzenia po jednej stronie następuje wzbogacenie a po drugiej zubożenie);
  2. związek/zależność między wzbogaceniem a zubożeniem;
  3. wzbogacenie następuje bez podstawy prawnej- u jego podstaw nie leży ani czynność prawna, ani przepis ustawy, ani orzeczenie sądu lub decyzja administracyjna;
  4. korzyść musi mieć wartość majątkową;

Opisana przez Panią sytuacja może być zatem zakwalifikowana jako bezpodstawne wzbogacenie. W wyniku omyłkowego przelewu, doszło do nieuzasadnionego powiększenia majątku drugiej osoby o 200 zł. Do spełnienia zobowiązania z tytułu umowy pożyczki wystarczył bowiem zwrot kwoty 300 zł.

Źródła bezpodstawnego wzbogacenia

Do źródeł bezpodstawnego wzbogacenia możemy zaliczyć:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- działanie wzbogaconego

- działanie tego, czyim kosztem wzbogaca się ktoś drugi ( opisany przez Panią przypadek)

- działanie osoby trzeciej

- zdarzenia, nie mających charakteru działań ludzkich- siły przyrody

REKLAMA

Roszczenie o zwrot z tytułu bezpodstawnego wzbogacenie jest ograniczone do aktualnego przedmiotu wzbogacenia w chwili żądania zwrotu. Wynika to z art. 409: obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu. Zatem osoba, która wydała pieniądze może się bronić zarzutem, iż nie zdawała sobie sprawy, że wpłynęły one na jej konto z nienależnego źródła.

Cześć druga cytowanego artykułu wprowadza jednak pewien mechanizm chroniący interes osoby zubożonej. Jeżeli osoba wzbogacona zdawała sobie sprawę, iż korzyść jest jej nienależna, a mimo to wyzbyła się jej, jest obowiązana do jej zwrotu. Kluczowym dla stwierdzenia bezpodstawnego wzbogacenia nie jest stan wiedzy otrzymującego, a istnienie obiektywnych przesłanek dających mu prawo do owego wzbogacenia-należy brać tutaj pod uwagę konkretne okoliczności, w których fakt wzbogacenia i wyzbycia korzyści miał miejsce.

W opisywanej przez Panią sytuacji duże znaczenie będzie więc miała wysokość błędnie przelanej kwoty oraz czas, w jakim błąd dostrzeżono i poinformowano o tym bezpodstawnie wzbogaconego.

Warto jeszcze wspomnieć o art.407, zgodnie z którym jeżeli ten, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, rozporządził korzyścią na rzecz osoby trzeciej bezpłatnie, obowiązek wydania korzyści przechodzi na tę osobę trzecią.

Podstawa prawna: art. 405-411 kodeksu cywilnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 ważnych świadczeń dla samotnych rodziców w 2024 r. Ile wynoszą i jak się ubiegać?

Samotni rodzice mogą ubiegać się o szereg świadczeń. Z niektórych mogą korzystać wszyscy rodzice, inne zaś są dedykowane jedynie tym samotnym. Wybraliśmy kilka najistotniejszych. Ile wynoszę w 2024 r.? Jak można się o nie ubiegać? Czy samotni rodzice będą mogli skorzystać również z tzw. babciowego? Oto przydatne zestawienie!

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września, jednak aby mieć szansę na przyznanie pomocy, trzeba spełnić szereg warunków. Nie tylko podczas rekrutacji, ale i w czasie studiów.

1 października 2024 r. rusza program Aktywny rodzic. Opiekunom dzieci będą przysługiwać świadczenia od 400 zł do 1900 zł

Od 1 października 2024 r. opiekunowie dzieci w wieku do 3 lat będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia z programu „Aktywny rodzic”. W zależności od świadczenia opiekunowie będą mogli otrzymać od 400 zł do 1900 zł miesięcznie.

1000 zł miesięcznie dla maturzystów. To stypendium pomostowe. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może dostać?

1000 zł miesięcznie dla tegorocznych maturzystów. Tak działa stypendium pomostowe. Oprócz comiesięcznej wypłaty można też skorzystać z oferty rozwojowej i zagranicznych staży. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może aplikować?

REKLAMA

System kaucyjny coraz bliżej. Za jakie opakowania zwrot kaucji? Ile?

Zgodnie z przyjętymi przepisami system kaucyjny w Polsce ruszy od stycznia 2025 r. Zostały już sprecyzowane rodzaje opakowań objęte systemem, do których będzie doliczana kaucja. Jest także znana wysokość kaucji za jedną sztukę zwracanego opakowania. Opakowania te będą odpowiednio oznakowane.

Praca w handlu w niedzielę powinna być hojnie wynagradzana. Czy zakaz zostanie rozszerzony na branżę gastronomiczną?

Zdaniem szefa PIP Marcina Staneckiego jeżeli praca w handlu miałaby być przywrócona, to powinna być hojnie wynagradzana. Czy taki zakaz jak w handlu powinien dotyczyć także innych branż?

Główny Inspektor Pracy: Trwają analizy nad wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy

W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego skrócenie czasu pracy wpływa m. in. na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i na relacje rodzinne.

ZUS: 1900 zł, 1500 zł albo 500 zł dla rodziców. Wnioski można składać od 1 października. Pierwsze wypłaty najwcześniej w listopadzie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że „Aktywny rodzic” (tzw. babciowe) to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę z opieką nad dziećmi do lat trzech. Wystartuje 1 października 2024 r. i od tego dnia rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski (wyłącznie elektronicznie) o jedno z trzech nowych świadczeń.

REKLAMA

Ponad 760 tys. osób bez pracy. Jak wygląda stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu do innych krajów UE?

GUS podał, że w końcu czerwca 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 4,9 proc. Bez pracy pozostawało 762,2 tys. osób.

Apel krwiodawców wysłuchany. Będzie elastyczny przelicznik donacji składników krwi

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o publicznej służbie krwi. Zmiany przewidują przeniesienie przepisów o przeliczaniu oddanych składników krwi do rozporządzenia. W rozporządzeniu będzie określony elastyczny przelicznik donacji składników krwi oddanych podczas zabiegów aferezy, czyli pobrania bądź usunięcia z krwi określonego składnika.

REKLAMA