REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaką formę umowy wybrać?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Jaka powinna być forma zawieranej umowy?
Jaka powinna być forma zawieranej umowy?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wybierając formę zawieranej umowy powinniśmy pamiętać o tym czego wymaga od nas prawo, a także czy dana forma w sposób dostateczny zabezpieczy nasze interesy.

Wybór formy to podstawowa czynność przy zawieraniu umowy. Jeżeli przepisy prawa nie określają wymaganej formy, wtedy też możemy umowę zawrzeć w sposób dowolny. Oznacza to również, że umowa może być zawarta również ustnie.

REKLAMA

Jest to podstawowa forma zawierania umowy, jak również najpowszechniejsza. Tym, którym umowa kojarzy się przede wszystkim z kawałkiem papieru, paragrafami oraz podpisami stron, należy przypomnieć, że każdy z nas, każdego dnia zawiera ustne umowy, czy to w piekarni, sklepie, czy nawet wsiadając do autobusu.

Zobacz również serwis: Umowy

Jaką formę umowy wybrać?

REKLAMA

Zawierając umowę powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach. Forma może mieć wpływ na ważność samej czynności prawnej, jaką jest umowa. Jeżeli zatem przepisy prawa wymagają od nas zachowania określonej formy, to powinniśmy spełnić ten obowiązek.

Skutki niedochowania zależą przede wszystkim od tego jaka jest wymagana forma. Zgodnie z art. 73 Kodeksu cywilnego jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną, czynność dokonana bez zastrzeżonej formy jest nieważna tylko wtedy, gdy ustawa tak przewiduje. W innym przypadku skutki będą jedynie procesowe, a strona nie będzie mogła powoływać dowodu ze świadków ani z przesłuchania stron na okoliczność zawarcia umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inaczej będzie jednak wtedy, gdy prawo przewiduje dla umowy inną formę szczególną (np. formę pisemną z datą pewną, akt notarialny). Wtedy też niedochowanie takiej formy powoduje nieważność, chyba że co innego wynika z przepisów ustawy.

W formie pisemnej pod rygorem nieważności powinna być zawarta umowa spółki jawnej. Formy pisemnej, bez rygoru nieważności, wymagają od umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych przepisy prawa telekomunikacyjnego.

Zobacz również serwis: Konsument - telekomunikacja

Stwierdzenie pismem

REKLAMA

Czytając przepisy dotyczące zawierania danej umowy należy również zwrócić uwagę na poszczególne sformułowania. Bardzo często przepisy np. Kodeksu cywilnego posługują wyrażenie, zgodnie z którym umowa powinna być „stwierdzona pismem” lub też, że powinna być sporządzona „w formie pisemnej”.

Nie są to tożsame wyrażenia i ma to szereg konsekwencji. Po pierwsze „stwierdzenie pismem” nie oznacza wymogu formy pisemnego. Po drugie z racji tego, że minimalnym wymogiem formy pisemnej jest własnoręczny podpis (sama treść czynności może być napisana na komputerze), stwierdzenie pismem nie wymaga podpisu.

W takiej sytuacji wysłanie faksem umowy będzie „stwierdzeniem pismem”, natomiast nie będzie stanowiło formy pisemnej z racji braku własnoręcznego podpisu, a co najwyżej tylko jego kopii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach i spełniających warunki

Po zmianach, które weszły w życie na początku tego roku więcej osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem; pozwólcie dzieciom wypocząć

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

REKLAMA

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

REKLAMA

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA