REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem mieszkania - krok po kroku

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Przeczytaj co warto wiedzieć o najmie mieszkania.
Przeczytaj co warto wiedzieć o najmie mieszkania.

REKLAMA

REKLAMA

Co powinniśmy wiedzieć o wynajmowaniu mieszkań? Jakie prawa mają najemcy, a jakie obowiązki? Na co zwrócić umowę przy sporządzaniu umowy i dlaczego warto być ostrożnym i skrupulatnym przy odbiorze mieszkania? Tutaj znajdziesz odpowiedź.

Wynajmowanie mieszkanie to często droga przez mękę. Niestety nie zawsze problemy kończą się wraz z podpisaniem umowy. Zanim podpiszemy się pod nią warto dowiedzieć się czegoś na temat ram prawnych wynajmu mieszkania. Tutaj zdobędziesz podstawowe informacje oraz dowiesz się gdzie pogłębić swoją wiedzę. Skorzystaj również z naszej obszernej bazy wzorów pism i umów.

REKLAMA

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Obowiązek meldunkowy?

Jeszcze do niedawna był tyleż powszechnych, co i powszechnie nieprzestrzeganym prawem. Obowiązek meldunkowy spoczywa także na najemca i to w dodatku pod groźbą finansowej kary. Sytuacja ta ulegnie zmianie od 1 sierpnia 2011 r. Sam obowiązek meldunkowy jednak pozostanie.

Czytaj: Co dalej z obowiązkiem meldunkowym?

Czytaj: Meldunek to obowiązek najemcy, nie wynajmującego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Protokół odbioru mieszkania?

Dobrze spisania umowa najmu powinna być w miarę szczegółowa. Jeżeli wynajmujący żąda kaucji trzeba taki fakt zawrzeć w umowie. Nie mniej istotne jest dokładne opisanie mieszkania. Obowiązkiem najemcy jest oddanie mieszkania w stanie niepogorszonym. Przy odbiorze warto zatem spisać protokół i dokładnie opisać stan mieszkania. Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj: Co zawrzeć w umowie najmu mieszkania i jak dochodzić roszczeń?

Najem przez agencję?

Szukając mieszkania bardzo często natykamy się na oferty z agencji. Co powinniśmy wiedzieć jeżeli decydujemy się skorzystać z usług profesjonalnego pośrednika?

Czytaj: Co warto wiedzieć o umowie z agencją nieruchomości?

Czytaj: Czy agencji zawsze trzeba płacić prowizję przy wynajmie?

Malowanie ścian

O obowiązkach najemcy bardzo często przypominamy sobie, gdy zbliża się koniec naszej umowy. Wtedy przeważnie zaczynamy się zastanawiać jakie naprawy mogą obciążać nas, czyli najemców. Częstym problemem jest kwestia malowania ścian. Czy to obowiązek najemcy?

Czytaj: Czy najemca musi odmalować ściany?


Wypowiedzenie umowy

Równie palącym problemem może być kwestia wypowiedzenia umowy. Nie zawsze bowiem taka możliwość będzie możliwa. W sytuacji zawarcia umowy na czas określony, wypowiedzenie będzie możliwe tylko wtedy, gdy taka możliwość została przewidziana w umowie, a wypowiedzenie może nastąpić tylko w wypadkach przewidzianych przez umowę. Z kolei wypowiedzenie umowy przez wynajmującego podlega ścisłemu ograniczeniu.

Czytaj: Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania

Czytaj: Jak i kiedy wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu mieszkania?

Kto naprawia mieszkanie?

Bardzo ważnym jest również ustalenie na kim ciąży obowiązek napraw w mieszkaniu. W tej kwestii należy odróżnić sytuacje w których określone naprawy powinien wykonać wynajmujący, od drobnych napraw, które obciążają najemcę. Na wynajmującym spoczywają obowiązki utrzymania w należytym stanie, porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku, służących do wspólnego użytku mieszkańców, oraz jego otoczenia; dokonywanie napraw budynku, jego pomieszczeń i urządzeń (art. 6a ustawy o ochronie praw lokatorów).

Czytaj: Jak wyegzekwować utrzymanie w należytym stanie przedmiotu najmu?

Najemca powinien pamiętać również o tym, że dokonywanie zmian w mieszkaniu jest ograniczone. W określonych sytuacjach najemca nie musi prosić wynajmującego zgodę na daną zmianę. Będzie tak np. w przypadku założenia linii telefonicznej. W innych sytuacjach jednak przeważnie zgoda wynajmującego będzie konieczna.

Czytaj: Czy można wyremontować lokal bez zgody wynajmującego?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe prawo UE ma zapewniać m.in. przejrzystość finansowania mediów

Europejskie Prawo o Wolności Mediów (ang. European Media Freedom Act, EMFA) weszło w życie. Wcześniej Unia Europejska nie miała wspólnych przepisów chroniących media.

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

REKLAMA

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Unieważniono maturę. Kara za upublicznienie zdjęcia arkuszy [matura 2024 r. język polski, 7 V 2024 r.]

Informację przekazał dyrektor CKE dr. Marcin Smolik.

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

REKLAMA

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

24 dni w sanatorium na koszt ZUS-u. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

REKLAMA