reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Najem mieszkania: jakie zabezpieczenia w treści umowy

Najem mieszkania: jakie zabezpieczenia w treści umowy

Spisanie dobrej umowy najmu mieszkania ma istotne znaczenie dla ochrony lokalu wynajmującego. Poszczególne zapisy umowy mogą odpowiednio dyscyplinować najemcę.

Najem

Najem został uregulowany przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 659 ust. 1 przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Stosunek najmu powstaje zatem na mocy umowy. Umowa taka może być zawarta w formie ustnej, niemniej jednak najlepszym rozwiązaniem jest spisanie umowy w formie pisemnej.

Umowa ustna jest tak samo wiążąca jak umowa pisemna. O wiele trudniej jednak udowodnić jej treść przed sądem. Dla bezpieczeństwa warto zatem umowę zawrzeć na piśmie. Treść takiej umowy powinna być podpisana przez obydwie strony.

Zobacz: Wynajem mieszkania - krok  po kroku

Protokół wydania mieszkania

Oddając mieszkanie w najem udostępniamy je innej, często obcej osobie. Zanim to jednak uczynimy warto najpierw dokonać generalnej oceny stanu mieszkania i sprzętów w nim pozostających. Pozwoli to na przyszłość dowodzić nam ewentualnych zniszczeń dokonanych przez lokatorów.

Zawierając umowę warto zatem pomyśleć o dołączeniu do niej, bądź to w samej treści, bądź w formie załącznika protokołu przekazania mieszkania. W treści protokołu, który należałoby sporządzić w obecności najemcy, trzeba szczegółowo opisać stan mieszkania, nie pomijając przy tym opisu znajdujących się w nim mebli oraz sprzętów.

Przy podpisywaniu umowy najmu warto sporządzić protokół przekazania mieszkania, podpisany przez obydwie strony. W treści protokołu należy szczegółowo opisać stan mieszkania oraz sprzętów. Taki protokół może być przydatny w kwestii dochodzenia roszczeń za zniszczenia dokonane przez najemcę, zwłaszcza na etapie postępowania sądowego.

Zobacz serwis: W sądzie

Kaucja

Jednym z częstych rodzajów zabezpieczenia interesów wynajmującego jest kaucja zabezpieczająca. Zgodnie z art. 6 ustawy o ochronie praw lokatorów kaucja zabezpieczenia roszczenia z tytułu najmu lokalu, w tym z tytułu szkód spowodowanych przez najemcę, które nie wynikają z normalnego użytkowania. Kaucja nie może zatem służyć jako zabezpieczenie roszczeń z innego tytułu.

X wynajmuje mieszkanie od Y. Umowa zakłada wpłatę przez X kaucji w wysokości jednomiesięcznego czynszu. Dodatkowo Y sprzedał X telewizor. Kaucja, która zabezpiecza roszczenia z tytułu najmu nie może służyć także jako zabezpieczenie zapłaty ceny telewizora.

Kara umowna

Jednym z istotniejszych sposobów zabezpieczenia interesów wynajmującego jest zawarcie w treści umowy klauzuli kary umownej. Istota kary umownej polega na tym, iż w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania kara umowna należy się wierzycielowi w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości bez względu na wysokość poniesionej szkody. Innymi słowy wynajmujący może żądać od najemcy zapłaty odszkodowania w ustalonej wysokości bez względu na to czy poniósł szkodę.

Możliwość ustalenia kary umownej istnieje jednak tylko w odniesieniu do wykonywania  zobowiązań niepieniężnych. Tym samym kara umowna nie może być ustalona w odniesieniu do obowiązku terminowego regulowania czynszu.

Wynajmujący może zatem zastrzec karę umowną w odniesieniu do obowiązku zwrotu przedmiotu najmu (mieszkania) w stanie niepogorszonym, przy uwzględnieniu normalnego używania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Świder

specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama