Kategorie

Czy umowę najmu można zawrzeć przez pełnomocnika?

Zawarcie umowy najmu przez pełnomocnika / fot. fotolia
Zawarcie umowy najmu przez pełnomocnika / fot. fotolia
Pełnomocnictwo umożliwia dokonanie czynności prawnych w imieniu innej osoby. Jest bardzo przydatne, gdy nie możemy osobiście zawrzeć umowy. Czym jest pełnomocnictwo? Czy można go udzielić do wynajęcia w naszym imieniu mieszkania?

Umowa najmu

Umowa najmu zdefiniowana jest w Kodeksie cywilnym jako umowa, przez którą wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Przedmiotem najmu mogą być tylko rzeczy, zarówno ruchomości, jak i nieruchomości.

Przepisy co do zasady nie wymagają szczególnej formy dla umowy najmu, z wyjątkiem najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok. Taka umowa powinna być zawarta na piśmie, a w razie niedochowania tej formy, uważa się że umowa została zawarta na czas nie oznaczony. Ma to wpływ m.in. na możliwość wypowiedzenia takiej umowy i terminy jej wypowiedzenia.

POBIERZ WZÓR: Umowa najmu

Zawarcie umowy

Do zawarcia umowy potrzebne są zgodne oświadczenia woli wszystkich stron umowy, czyli w przypadku umowy najmy – najemcy i wynajmującego. Mogą oni zawrzeć umowę osobiście albo przez swoich przedstawicieli.

Umocowanie do działania w cudzym imieniu może wynikać z ustawy – przedstawicielstwo ustawowe (np. rodzice działający w imieniu swoich małoletnich dzieci), albo z oświadczenia reprezentowanego – pełnomocnictwo.

Pełnomocnictwo

Pełnomocnictwo to opierające się na oświadczeniu reprezentowanego, umocowanie do dokonywania w jego imieniu czynności prawnych, które pociągają za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. Pełnomocnictwo jest jednostronną czynnością prawną. Przyznaje ono innej osobie uprawnienie, ale nie nakłada obowiązku, do dokonywania określonych czynności w imieniu mocodawcy.

POBIERZ WZÓR: Pełnomocnictwo szczególne

Możemy zatem upoważnić określoną osobę do zawarcia umowy najmu – udzielić jej pełnomocnictwa do tej czynności. Wtedy umowa najmu będzie zawarta w naszym imienia, ale nie podpisana przez nas osobiście, tylko przez naszego pełnomocnika.

Zobacz również: Odwołanie pełnomocnictwa

Zakres pełnomocnictwa

Zakres pełnomocnictwa zależy od woli samego mocodawcy. Jednak ustawodawca ograniczył tą swobodę poprzez wyróżnienie 3 rodzajów pełnomocnictwa: ogólnego, rodzajowego, szczególnego. Pełnomocnictwo ogólne dotyczy czynności zwykłego zarządu.

Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymagane jest udzielenie odrębnego pełnomocnictwa – rodzajowego lub szczególnego. Pełnomocnictwo rodzajowe to umocowanie do dokonywania czynności prawnych określonego rodzaju – za wskazaniem rodzaju i przedmiotu tych czynności. Pełnomocnictwo szczególne jest umocowaniem do poszczególnych czynności.

Rodzaj pełnomocnictwa wpływa na jego treść. W dokumencie należy wskazać kto udziela pełnomocnictwa, czy udziela go w imieniu własnym czy np. w imieniu przedsiębiorstwa oraz zakres umocowania.

Jeśli ważność czynności prawnej zależy od dokonania jej w określonej formie, to pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Pełnomocnictwo ogólne musi być zawsze, pod rygorem nieważności udzielone na piśmie.

Umowa przeniesienia własności nieruchomości wymaga pod rygorem nieważności formy aktu notarialnego. Zatem pełnomocnictwo do kupna nieruchomości, musi także być udzielone w formie aktu notarialnego.

Pełnomocnikiem może być osoba fizyczna, która w momencie dokonywania czynności prawnych legitymuje się co najmniej ograniczoną zdolnością do czynności prawnych.

Pani Jola chce wynająć mieszkanie na 2 lata. Nie może jednak sama podpisać umowy, więc udziela pełnomocnictwa do podpisania umowy swojej siostrze. Umowa najmu w tym wypadku musi być zawarta na piśmie, więc pełnomocnictwo dla swojej ważności również wymaga formy pisemnej. 

Agnieszka Galiszewska (Kęsoń)

Zobacz również: Vademecum: Wynajem mieszkania

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  18 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.