reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Czy umowę najmu można zawrzeć przez pełnomocnika?

Czy umowę najmu można zawrzeć przez pełnomocnika?

Pełnomocnictwo umożliwia dokonanie czynności prawnych w imieniu innej osoby. Jest bardzo przydatne, gdy nie możemy osobiście zawrzeć umowy. Czym jest pełnomocnictwo? Czy można go udzielić do wynajęcia w naszym imieniu mieszkania?

Umowa najmu

Umowa najmu zdefiniowana jest w Kodeksie cywilnym jako umowa, przez którą wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Przedmiotem najmu mogą być tylko rzeczy, zarówno ruchomości, jak i nieruchomości.

Przepisy co do zasady nie wymagają szczególnej formy dla umowy najmu, z wyjątkiem najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok. Taka umowa powinna być zawarta na piśmie, a w razie niedochowania tej formy, uważa się że umowa została zawarta na czas nie oznaczony. Ma to wpływ m.in. na możliwość wypowiedzenia takiej umowy i terminy jej wypowiedzenia.

POBIERZ WZÓR: Umowa najmu

Zawarcie umowy

Do zawarcia umowy potrzebne są zgodne oświadczenia woli wszystkich stron umowy, czyli w przypadku umowy najmy – najemcy i wynajmującego. Mogą oni zawrzeć umowę osobiście albo przez swoich przedstawicieli.

Umocowanie do działania w cudzym imieniu może wynikać z ustawy – przedstawicielstwo ustawowe (np. rodzice działający w imieniu swoich małoletnich dzieci), albo z oświadczenia reprezentowanego – pełnomocnictwo.

Pełnomocnictwo

Pełnomocnictwo to opierające się na oświadczeniu reprezentowanego, umocowanie do dokonywania w jego imieniu czynności prawnych, które pociągają za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. Pełnomocnictwo jest jednostronną czynnością prawną. Przyznaje ono innej osobie uprawnienie, ale nie nakłada obowiązku, do dokonywania określonych czynności w imieniu mocodawcy.

POBIERZ WZÓR: Pełnomocnictwo szczególne

Możemy zatem upoważnić określoną osobę do zawarcia umowy najmu – udzielić jej pełnomocnictwa do tej czynności. Wtedy umowa najmu będzie zawarta w naszym imienia, ale nie podpisana przez nas osobiście, tylko przez naszego pełnomocnika.

Zobacz również: Odwołanie pełnomocnictwa

Zakres pełnomocnictwa

Zakres pełnomocnictwa zależy od woli samego mocodawcy. Jednak ustawodawca ograniczył tą swobodę poprzez wyróżnienie 3 rodzajów pełnomocnictwa: ogólnego, rodzajowego, szczególnego. Pełnomocnictwo ogólne dotyczy czynności zwykłego zarządu.

Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymagane jest udzielenie odrębnego pełnomocnictwa – rodzajowego lub szczególnego. Pełnomocnictwo rodzajowe to umocowanie do dokonywania czynności prawnych określonego rodzaju – za wskazaniem rodzaju i przedmiotu tych czynności. Pełnomocnictwo szczególne jest umocowaniem do poszczególnych czynności.

Rodzaj pełnomocnictwa wpływa na jego treść. W dokumencie należy wskazać kto udziela pełnomocnictwa, czy udziela go w imieniu własnym czy np. w imieniu przedsiębiorstwa oraz zakres umocowania.

Jeśli ważność czynności prawnej zależy od dokonania jej w określonej formie, to pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Pełnomocnictwo ogólne musi być zawsze, pod rygorem nieważności udzielone na piśmie.

Umowa przeniesienia własności nieruchomości wymaga pod rygorem nieważności formy aktu notarialnego. Zatem pełnomocnictwo do kupna nieruchomości, musi także być udzielone w formie aktu notarialnego.

Pełnomocnikiem może być osoba fizyczna, która w momencie dokonywania czynności prawnych legitymuje się co najmniej ograniczoną zdolnością do czynności prawnych.

Pani Jola chce wynająć mieszkanie na 2 lata. Nie może jednak sama podpisać umowy, więc udziela pełnomocnictwa do podpisania umowy swojej siostrze. Umowa najmu w tym wypadku musi być zawarta na piśmie, więc pełnomocnictwo dla swojej ważności również wymaga formy pisemnej. 

Agnieszka Galiszewska (Kęsoń)

Zobacz również: Vademecum: Wynajem mieszkania

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama