REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy umowę najmu można zawrzeć przez pełnomocnika?

Zawarcie umowy najmu przez pełnomocnika / fot. fotolia
Zawarcie umowy najmu przez pełnomocnika / fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pełnomocnictwo umożliwia dokonanie czynności prawnych w imieniu innej osoby. Jest bardzo przydatne, gdy nie możemy osobiście zawrzeć umowy. Czym jest pełnomocnictwo? Czy można go udzielić do wynajęcia w naszym imieniu mieszkania?

Umowa najmu

REKLAMA

Umowa najmu zdefiniowana jest w Kodeksie cywilnym jako umowa, przez którą wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Przedmiotem najmu mogą być tylko rzeczy, zarówno ruchomości, jak i nieruchomości.

Przepisy co do zasady nie wymagają szczególnej formy dla umowy najmu, z wyjątkiem najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok. Taka umowa powinna być zawarta na piśmie, a w razie niedochowania tej formy, uważa się że umowa została zawarta na czas nie oznaczony. Ma to wpływ m.in. na możliwość wypowiedzenia takiej umowy i terminy jej wypowiedzenia.

POBIERZ WZÓR: Umowa najmu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawarcie umowy

Do zawarcia umowy potrzebne są zgodne oświadczenia woli wszystkich stron umowy, czyli w przypadku umowy najmy – najemcy i wynajmującego. Mogą oni zawrzeć umowę osobiście albo przez swoich przedstawicieli.

Umocowanie do działania w cudzym imieniu może wynikać z ustawy – przedstawicielstwo ustawowe (np. rodzice działający w imieniu swoich małoletnich dzieci), albo z oświadczenia reprezentowanego – pełnomocnictwo.

Pełnomocnictwo

Pełnomocnictwo to opierające się na oświadczeniu reprezentowanego, umocowanie do dokonywania w jego imieniu czynności prawnych, które pociągają za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. Pełnomocnictwo jest jednostronną czynnością prawną. Przyznaje ono innej osobie uprawnienie, ale nie nakłada obowiązku, do dokonywania określonych czynności w imieniu mocodawcy.

POBIERZ WZÓR: Pełnomocnictwo szczególne

Możemy zatem upoważnić określoną osobę do zawarcia umowy najmu – udzielić jej pełnomocnictwa do tej czynności. Wtedy umowa najmu będzie zawarta w naszym imienia, ale nie podpisana przez nas osobiście, tylko przez naszego pełnomocnika.

Zobacz również: Odwołanie pełnomocnictwa

Zakres pełnomocnictwa

REKLAMA

Zakres pełnomocnictwa zależy od woli samego mocodawcy. Jednak ustawodawca ograniczył tą swobodę poprzez wyróżnienie 3 rodzajów pełnomocnictwa: ogólnego, rodzajowego, szczególnego. Pełnomocnictwo ogólne dotyczy czynności zwykłego zarządu.

Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymagane jest udzielenie odrębnego pełnomocnictwa – rodzajowego lub szczególnego. Pełnomocnictwo rodzajowe to umocowanie do dokonywania czynności prawnych określonego rodzaju – za wskazaniem rodzaju i przedmiotu tych czynności. Pełnomocnictwo szczególne jest umocowaniem do poszczególnych czynności.

Rodzaj pełnomocnictwa wpływa na jego treść. W dokumencie należy wskazać kto udziela pełnomocnictwa, czy udziela go w imieniu własnym czy np. w imieniu przedsiębiorstwa oraz zakres umocowania.

Jeśli ważność czynności prawnej zależy od dokonania jej w określonej formie, to pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Pełnomocnictwo ogólne musi być zawsze, pod rygorem nieważności udzielone na piśmie.

Umowa przeniesienia własności nieruchomości wymaga pod rygorem nieważności formy aktu notarialnego. Zatem pełnomocnictwo do kupna nieruchomości, musi także być udzielone w formie aktu notarialnego.

Pełnomocnikiem może być osoba fizyczna, która w momencie dokonywania czynności prawnych legitymuje się co najmniej ograniczoną zdolnością do czynności prawnych.

Pani Jola chce wynająć mieszkanie na 2 lata. Nie może jednak sama podpisać umowy, więc udziela pełnomocnictwa do podpisania umowy swojej siostrze. Umowa najmu w tym wypadku musi być zawarta na piśmie, więc pełnomocnictwo dla swojej ważności również wymaga formy pisemnej. 

Agnieszka Galiszewska (Kęsoń)

Zobacz również: Vademecum: Wynajem mieszkania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w Policji?: Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

REKLAMA

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

REKLAMA