reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Umowa dzierżawy działkowej, czyli jak nabyć prawo do działki

Umowa dzierżawy działkowej, czyli jak nabyć prawo do działki

Dla ludzi starszych posiadanie rodzinnego ogrodu działkowego jest sposobem na aktywne i twórcze spędzanie czasu. Okazuje się, iż nie tylko emeryci lecz również młode małżeństwa decydują się na taką formę aktywności. Poniżej wskazówki jak nabyć prawo do działki w rodzinnym ogrodzie działkowym.

W Polsce ok. 10% społeczeństwa korzysta z rodzinnych ogrodów działkowych (ROD). ROD stanowi nieodłączny element infrastruktury gminy, który ma na celu zaspokajanie wypoczynkowych i rekreacyjnych potrzeb społeczeństwa poprzez umożliwienie prowadzenia upraw ogrodniczych. Polski Związek Działkowców (PZD) jest ogólnopolskim stowarzyszeniem powołanym do zakładania i prowadzenia rodzinnych ogrodów działkowych. Działa na podstawie ustawy o ROD oraz statutu.

Zobacz serwis: Najem i dzierżawa

Umowa dzierżawy działkowej

Zgodnie z art. 27 ustawy o ROD ustanowienie prawa do działki następuje na podstawie umowy dzierżawy działkowej. Na podstawie § 76 Statutu PZD jest ona zawierana w formie pisemnej pomiędzy PZD a pełnoletnią osobą fizyczną (działkowcem). Umowa może być również zawarta z małżonkiem działkowca, jeżeli żąda ustanowienia prawa do działki wspólnie ze swoim współmałżonkiem. Umowa nie może być zawarta w celu ustanowienia prawa do więcej niż jednej działki.

Małżeństwo nie może posiadać prawa do więcej niż jednej działki na terenie Polski.

Zgodnie z art. 28. Ustawy o ROD przez umowę dzierżawy działkowej stowarzyszenie ogrodowe zobowiązuje się oddać działkowcowi działkę na czas nieoznaczony do używania i pobierania z niej pożytków, a działkowiec zobowiązuje się używać działkę zgodnie z jej przeznaczeniem, przestrzegać regulaminu oraz uiszczać opłaty ogrodowe.

Działkowiec ma prawo zagospodarować działkę i wyposażyć ją w odpowiednie obiekty i urządzenia zgodnie z przepisami ustawy oraz regulaminem.

Umowa dzierżawy działkowej podobnie jak zwykła umowa dzierżawy nie przenosi własności gruntu. Polega na udostępnieniu rzeczy do używania i pobierania pożytków z tym zastrzeżeniem, iż nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych działkowca, stanowią jego własność.

Działkowiec jest obowiązany utrzymywać działkę w należytym stanie, przestrzegać porządku ogrodowego w sposób określony w regulaminie, ponosić wydatki związane z utrzymaniem działki oraz opłaty ogrodowe, a także korzystać z terenu ogólnego i infrastruktury ogrodowej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych działkowców oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.

Zobacz: Umowy

Koszty związane z członkostwem w ROD i PZD

Nie każda osoba nabywając prawo do działki musi obligatoryjnie stać się członkiem PZD. Jednak jeśli wyrazi taka wolę PZD podejmuje uchwałę, na skutek której działkowiec staje się członkiem zwykłym stowarzyszenia. Z członkostwem w PZD wiąże się konieczność uiszczenia opłaty wstępnej (tzw. wpisowego). Zgodnie z uchwała z dnia 26 listopada 2008 r. Krajowej Rady PZD wynosi ono od 150 zł do 500 zł. Okręgowe rady PZD mogą zróżnicować jego wysokość kierując się wielkością miast, sta­tusem rodzinnych ogrodów działkowych (miejski i podmiejski), stanem ich zagospodarowania, a także wiel­kością działek lub liczbą wolnych działek. Przykładowo w ROD „Grobla” w Łomży wpisowe wynosi 200 zł.

Zgodnie z art. 33 ustawy o ROD oraz statutem PZD działkowiec, który jest członkiem PZD jest zobowiązany do uiszczania składki członkowskiej oraz opłat ogrodowych. Składka członkowska na rok 2016 ustalona uchwałą Rady Krajowej PZD wynosiła 6 zł. Opłaty ogrodowe wynoszą 7 gr za m² działki w skali roku (płatne do 30 czerwca).

Działkowiec nie będący członkiem PZD jest zobowiązany do uiszczenia wyłącznie opłat ogrodowych.

Zobacz też: Finanse

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. 2014, poz. 40)
  2. Statutu PZD uchwalony w dniu 2 lipca 2015 r.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 08.03.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa dzierżawy działkowej, czyli jak nabyć prawo do działki/Fot. Fotolia
Umowa dzierżawy działkowej, czyli jak nabyć prawo do działki/Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama