Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa dzierżawy działkowej, czyli jak nabyć prawo do działki

Elżbieta Chojnowska
Umowa dzierżawy działkowej, czyli jak nabyć prawo do działki/Fot. Fotolia
Umowa dzierżawy działkowej, czyli jak nabyć prawo do działki/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dla ludzi starszych posiadanie rodzinnego ogrodu działkowego jest sposobem na aktywne i twórcze spędzanie czasu. Okazuje się, iż nie tylko emeryci lecz również młode małżeństwa decydują się na taką formę aktywności. Poniżej wskazówki jak nabyć prawo do działki w rodzinnym ogrodzie działkowym.

W Polsce ok. 10% społeczeństwa korzysta z rodzinnych ogrodów działkowych (ROD). ROD stanowi nieodłączny element infrastruktury gminy, który ma na celu zaspokajanie wypoczynkowych i rekreacyjnych potrzeb społeczeństwa poprzez umożliwienie prowadzenia upraw ogrodniczych. Polski Związek Działkowców (PZD) jest ogólnopolskim stowarzyszeniem powołanym do zakładania i prowadzenia rodzinnych ogrodów działkowych. Działa na podstawie ustawy o ROD oraz statutu.

REKLAMA

Zobacz serwis: Najem i dzierżawa

Umowa dzierżawy działkowej

Zgodnie z art. 27 ustawy o ROD ustanowienie prawa do działki następuje na podstawie umowy dzierżawy działkowej. Na podstawie § 76 Statutu PZD jest ona zawierana w formie pisemnej pomiędzy PZD a pełnoletnią osobą fizyczną (działkowcem). Umowa może być również zawarta z małżonkiem działkowca, jeżeli żąda ustanowienia prawa do działki wspólnie ze swoim współmałżonkiem. Umowa nie może być zawarta w celu ustanowienia prawa do więcej niż jednej działki.

Małżeństwo nie może posiadać prawa do więcej niż jednej działki na terenie Polski.

Zgodnie z art. 28. Ustawy o ROD przez umowę dzierżawy działkowej stowarzyszenie ogrodowe zobowiązuje się oddać działkowcowi działkę na czas nieoznaczony do używania i pobierania z niej pożytków, a działkowiec zobowiązuje się używać działkę zgodnie z jej przeznaczeniem, przestrzegać regulaminu oraz uiszczać opłaty ogrodowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działkowiec ma prawo zagospodarować działkę i wyposażyć ją w odpowiednie obiekty i urządzenia zgodnie z przepisami ustawy oraz regulaminem.

REKLAMA

Umowa dzierżawy działkowej podobnie jak zwykła umowa dzierżawy nie przenosi własności gruntu. Polega na udostępnieniu rzeczy do używania i pobierania pożytków z tym zastrzeżeniem, iż nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych działkowca, stanowią jego własność.

Działkowiec jest obowiązany utrzymywać działkę w należytym stanie, przestrzegać porządku ogrodowego w sposób określony w regulaminie, ponosić wydatki związane z utrzymaniem działki oraz opłaty ogrodowe, a także korzystać z terenu ogólnego i infrastruktury ogrodowej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych działkowców oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.

Zobacz: Umowy

Koszty związane z członkostwem w ROD i PZD

REKLAMA

Nie każda osoba nabywając prawo do działki musi obligatoryjnie stać się członkiem PZD. Jednak jeśli wyrazi taka wolę PZD podejmuje uchwałę, na skutek której działkowiec staje się członkiem zwykłym stowarzyszenia. Z członkostwem w PZD wiąże się konieczność uiszczenia opłaty wstępnej (tzw. wpisowego). Zgodnie z uchwała z dnia 26 listopada 2008 r. Krajowej Rady PZD wynosi ono od 150 zł do 500 zł. Okręgowe rady PZD mogą zróżnicować jego wysokość kierując się wielkością miast, sta­tusem rodzinnych ogrodów działkowych (miejski i podmiejski), stanem ich zagospodarowania, a także wiel­kością działek lub liczbą wolnych działek. Przykładowo w ROD „Grobla” w Łomży wpisowe wynosi 200 zł.

Zgodnie z art. 33 ustawy o ROD oraz statutem PZD działkowiec, który jest członkiem PZD jest zobowiązany do uiszczania składki członkowskiej oraz opłat ogrodowych. Składka członkowska na rok 2016 ustalona uchwałą Rady Krajowej PZD wynosiła 6 zł. Opłaty ogrodowe wynoszą 7 gr za m² działki w skali roku (płatne do 30 czerwca).

Działkowiec nie będący członkiem PZD jest zobowiązany do uiszczenia wyłącznie opłat ogrodowych.

Zobacz też: Finanse

Podstawa prawna:

 1. Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. 2014, poz. 40)
 2. Statutu PZD uchwalony w dniu 2 lipca 2015 r.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe kary już od 1 października. Nawet 20 lat więzienia dla pijanych kierowców

  Według dziennych statystyk, prowadzonych przez polską Policję, od początku roku zatrzymano ponad 70 000 pijanych kierowców. Już 1 października dojdzie do kolejnego zaostrzenia przepisów. Czy wyższe kary za jazdę na podwójnym gazie sprawią, że rodzime drogi staną się bezpieczniejsze?

  Wybory 2023. Do kiedy można się zgłosić na bezpłatny transport? Wkrótce mija termin!

  Bezpłatny transport do lub z lokalu wyborczego. Zamiar skorzystania można zgłosić w gminie do 2 października. Do 5 października gminy podadzą do publicznej wiadomości, jak będzie zorganizowany przewóz pasażerów w dniu wyborów. 

  Jak inflacja wpływa na ubezpieczenia? Rzecznik Finansowy przygotował analizę

  Eksperci Biura Rzecznika Finansowego przygotowali specjalne opracowanie. Możemy dowiedzieć się z niego czym jest inflacja i jak wpływa na umowy ubezpieczenia, jakie konsekwencje niesie za sobą tzw. nadubezpieczenie lub niedoubezpieczenie mienia, jakie działania podjąć, aby zminimalizować skutki inflacji i uchronić się przed otrzymaniem świadczenia w wysokości, nie pozwalającej na pokrycie poniesionej szkody.

  24 dni w sanatorium z ZUS. Kto może skorzystać z rehabilitacji?

  Rehabilitacja z ZUS może odbywać się w systemie ambulatoryjnym albo stacjonarnym. W przypadku tej drugiej- kuracjusz może spędzić ponad trzy tygodnie na wjeździe w sanatorium. 

  REKLAMA

  Mowa nienawiści

  Mowa nienawiści (tzw. hate speech) to zjawisko, które może występować zarówno w przestrzeni online, jak i offline. Ma ono poważne negatywne skutki społeczne. Na mowę nienawiści są szczególnie narażone dzieci.

  Czym jest świadczenie rehabilitacyjne i komu przysługuje?

  Zdarza się, iż z powodu długotrwałej choroby czy konieczności rehabilitacji powrót do pracy nie jest jeszcze możliwy. Wielu pracowników zastanawia się wówczas nad możliwością otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego. Co to za rozwiązanie? Komu przysługuje i na jak długo? Prezentujemy najważniejsze informacje.

  Minister Telus: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus powiedział: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja.

  Wydatki związane z edukacją dziecka mogą być problemem, gdy brakuje alimentów

  Dla w sumie 6,446 mln młodych ludzi 1 września rozpoczął się rok szkolny 2023/2024. Wśród nich jest ok. 1,46 mln przedszkolaków oraz 4,66 mln uczniów szkół podstawowych i średnich. Dla zdecydowanej większości tych żaków nowy rok szkolny to czas potężnych wyzwań i sukcesów. Stres związany z edukacją pociech nie omija także rodziców, od których również w tym zakresie wymaga się bardzo dużo – od zaangażowania, wspierania szkolnych inicjatyw, po finansowanie m.in. wycieczek, licznych atrakcji czy dodatkowych lekcji lub zajęć pozalekcyjnych. 

  REKLAMA

  Trolling

  Trolling stanowi obecnie poważne zagrożenie w komunikacji pomiędzy użytkownikami Internetu. Jakie metody obrażania w sieci najczęściej spotykamy i w jaki sposób możemy się przed nimi chronić?

  "Następca tronu Dubaju" oszukał seniora na ponad 70 tys. zł

  Kolejna ofiara oszustwa "na legendę". 76-letni mieszkaniec Krakowa stracił ponad 70 tys. zł. Policja apeluje o rozsądek i zachowanie czujności.

  REKLAMA