reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Czym dzierżawa różni się od leasingu

Czym dzierżawa różni się od leasingu

Zarówno umowa dzierżawy jak i umowa leasingu pozwala na korzystanie z rzeczy. Jednakże mimo tego pozornego podobieństwa obydwie umowy różnią się od siebie.

Umowa leasingu

Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać rzecz korzystającemu do używania albo do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Umowę leasingu od niedawna reguluje kodeks cywilny. Poświęcone są jej art. 709 (1)-709(18) k.c.

POBIERZ WZÓR: Umowa dzierżawy

Umowa dzierżawy

Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

Umowa dzierżawy regulowana jest w art. 693- 709 k.c.

Podstawowe różnice

Różnica 1: Kto może być stroną umowy

Finansującym może być jedynie przedsiębiorca. Tak więc osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej nie może być finansującym. O umowie w której chociaż jedna osoba musi być przedsiębiorca mówimy – umowa jednostronnie profesjonalna. Z taką sytuacją mamy tu do czynienia.

Takich obostrzeń nie wprowadzono wobec umowy dzierżawy. Umowę dzierżawy mogą zawrzeć zarówno dwie osoby nie prowadzące działalności gospodarczej jak i dwóch przedsiębiorców. Możemy mieć też mieć miejsce przypadek mieszany, gdy profesjonalista zawiera umowę z konsumentem.

Różnica 2: Czas na jaki zawiera się umowę

Umowę leasingu można zawrzeć jedynie na czas oznaczony. To znaczy, że w umowie trzeba podać zawsze termin w którym najpóźniej umowa wygaśnie.

Umowę dzierżawy można zawrzeć natomiast zarówno na czas określony (miesiąc, rok, 10 lat, 50 lat) jak i na czas nieokreślony.

Różnica 3: Wynagrodzenie

Przepisy kodeksu cywilnego podają minimalne wynagrodzenie jakie musi zapłacić korzystający finansującemu przy umowie leasingu. Musi ono być równej co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Polski ustawodawca nie określił natomiast ani maksymalnej ani minimalnej wysokości czynszu przy umowie dzierżawy. Czynsz ten może być jednak określone w pieniądzu, w postaci innego świadczenia lub części ułamkowej pożytków.

Różnica 4: Forma umowy

Umowa leasingu pod rygorem nieważności musi być zawarta na piśmie. Oznacza to tyle, że umowa leasingu zawarta w innej formie niż pisemna jest nie ważna.

Umowa dzierżawy może być zawarta w dowolnej formie. Z tym jednak zastrzeżeniem że umowa zawarta na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. Umowa nie zawarta na piśmie, inaczej niż w wypadku leasingu, jest ważna tylko, że poczytuje się umowę za zawartą na czas nieoznaczony.

Różnica 5: Przedmiot umowy

Przedmiotem umowy leasingu mogą być wyłącznie rzeczy.

Przedmiotem umowy dzierżawy mogą być zarówno rzeczy jak i prawa.

Podstawa prawna: kodeks cywilny


reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa dzierżawy a leasing
Umowa dzierżawy a leasing

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama