| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Pełnomocnictwo > Opłata skarbowa od pełnomocnictwa nie zawsze jest wymagana

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa nie zawsze jest wymagana

Brak załączenia do pozwu dowodu uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa skutkuje wezwaniem do usunięcia braków formalnych i w konsekwencji przedłużeniem postępowania. Warto pamiętać o tym, że nie zawsze jesteśmy zobowiązani płacić opłatę skarbową.

Gdzie należ uiścić opłatę skarbową

Z wyjątkiem powyższych spraw, każdy pełnomocnik procesowy jest obowiązany dokonać opłaty skarbowej od pełnomocnictwa mu dzielonego. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o opłacie skarbowej, obowiązek zapłaty powstaje z chwilą złożenia dokumentu pełnomocnictwa w organie administracji publicznej  lub sądzie. Taka opłata skarbowa w sądowych sprawach cywilnych wynosi 17 zł.

Na podstawie art. 12 omawianej ustawy opłatę skarbową należy uiścić w kasie lub przelewem na rachunek bankowy wójta, burmistrz lub prezydent miasta. Organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach opłaty skarbowej jest organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce złożenia dokumentu.

Jeżeli składamy pozew w Sądzie Rejonowym dla Warszawy – Żoliborza i załączamy do niego pełnomocnictwo to musimy wcześniej dokonać opłaty skarbowej, zaś potwierdzenie uiszczenia tej opłaty dołączyć do pozwu. W tym wypadku opłatę dokonujemy na rachunek bankowy lub w kasie Urzędu Dzielnicy Żoliborz m. st. Warszawy.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. 2016, poz. 1827)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Bojko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »