reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Co to jest obrót konsumencki

Co to jest obrót konsumencki

Wiele instytucji prawa cywilnego związanych jest z tak zwanym obrotem konsumenckim. Chodzi w tym wypadku o sytuacje gdy konsument zawiera umowę z przedsiębiorcą. Zgodnie z ogólnymi założeniami prawo w takich relacjach powinno chronić konsumenta przed bezprawnym działaniem przedsiębiorcy.

W dalszej kolejności należy zastanowić się czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może być konsumentem. Na to pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. Ktoś kto prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą lub czyni to w formie spółki cywilnej może być konsumentem. Istotne jest to aby dokonywana przez niego czynność prawna nie miała związku z przedmiotem działalności gospodarczej.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą w zakresie prac remontowych kupując gwoździe nie będzie konsumentem, natomiast domorosły majsterkowicz kupujący te same gwoździe traktowany będzie jako konsument.

Przedsiębiorca

Przedsiębiorca to osoba prowadząca działalność gospodarczą. W kodeksie cywilnym zdefiniowany jest on w następujący sposób: przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna, ułomna osoba prawna prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że przedsiębiorcą może być każdy podmiot prawa cywilnego a więc i osoba fizyczna i osoba prawna a także jednostka organizacyjna nie będąca osobą prawną ale posiadająca pewną zdolność prawną. Przedsiębiorcą może być zatem człowiek (osoba fizyczna), spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (osoba prawna), spółka jawna (ułomna osoba prawna).

Po drugie aby być przedsiębiorcą trzeba prowadzić działalność gospodarczą. Działalność gospodarcza to zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej: zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Inne podmioty

Warto również zauważyć, że istnieją w obrocie prawnym podmioty, które nie są ani konsumentami ani przedsiębiorcami. Przykładem takiego podmiotu jest na przykład stowarzyszenie nie prowadzące działalności gospodarczej. Nie będzie ono nigdy konsumentem, zatem nie będzie miało dodatkowej ochrony w wypadku umów zawieranych z przedsiębiorcą.

Zawierając natomiast umowę z konsumentem będzie traktowany jako podmiot o takich samych prawach. Wtedy będziemy mieli do czynienia z obrotem powszechnym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy mamy do czynienia z obrotem konsumenckim? Fot. Fotolia
Kiedy mamy do czynienia z obrotem konsumenckim? Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama