REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak udokumentować zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty?

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska
Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.
Zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty/ Fot. Fotolia
Zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty należy odpowiednio udokumentować. Zmianę miejsca zamieszkania mogą potwierdzać: zaświadczenie potwierdzające zameldowanie, umowa najmu, rachunki za media lub historia transakcji z rachunku bankowego. Dokumenty powinny stanowić załączniki do zażalenia.

Ostatnie lata przyniosły znaczny rozwój rynku obrotu wierzytelnościami. Firmy windykacyjne masowo skupują nasze długi. Sprzyja temu nie tylko kryzys finansowy ostatnich lat, ale również wdrażanie przez Państwo licznych rozwiązań systemowych ułatwiających egzekucję należności (np. elektroniczne postępowanie upominawcze). Wiele z wierzytelności dochodzonych przez firmy windykacyjne jest już przedawniona i w wypadku otrzymania nakazu zapłaty, dłużnik w sprzeciwie od tego nakazu może bronić się m.in. podnosząc przed sądem właśnie zarzut przedawnienia. Jednak upływ czasu może mieć też negatywne konsekwencje dla dłużników. Jest rzeczą normalną, że co kilka, kilkanaście lat zmieniamy miejsce zamieszkania. Po studiach opuszczamy rodzinne domy. W poszukiwaniu pracy wyjeżdżamy za granicę. Zmieniamy mieszkania wraz z powiększeniem rodziny. Jednak firmy windykacyjne kupując długi od banków, czy firm telekomunikacyjnych dysponują jedynie adresami, jakie wskazywaliśmy w umowach z pierwotnymi wierzycielami wiele lat temu.

REKLAMA

Zobacz również: Jak prawidłowo wnieść zarzuty od nakazu zapłaty?

Adres doręczenia nakazu zapłaty

Pozew wysłany na nieaktualny adres dłużnika wraca do sądu z adnotacją „nie podjęto w terminie”. Przesyłka uznana jest więc za prawidłowo doręczoną. Tym samym nakaz się uprawomocnia, a wierzyciel, po uzyskaniu klauzuli wykonalności, kieruje sprawę do postępowania egzekucyjnego. Dopiero gdy komornik ustali aktualny adres dłużnika, pierwszy raz dowiadujemy się o tym, że toczyło się w ogóle jakieś postępowanie sądowe.

Zażalenia na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty

Dłużnik, ma niestety bardzo mało czasu na reakcję. Jednym ze sposobów podjęcia obrony jest złożenie, za pośrednictwem sądu, który orzekał w sprawie - zażalenia na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty. Uzasadnienie zażalenia jest proste: nakaz zapłaty nie został prawidłowo doręczony, w związku z czym nie mógł się uprawomocnić, a więc nie mógł zostać opatrzony klauzulą wykonalności - wniosek: nie może stanowić tytułu wykonawczego w postępowaniu egzekucyjnym.

Dowody - załączniki do zażalenia

Jednak zażalenie to powinno zostać poparte stosownymi dowodami. Z jednej strony należy wykazać, że zostało złożone w ciągu 7 dni od powzięcia informacji o egzekucji – z tym zazwyczaj nie ma problemu. Najwięcej pracy wymaga jednak zorganizowanie dowodów potwierdzających fakt, iż dłużnik w chwili próby doręczenia pozwu miał inne miejsce zamieszkania niż to, które wskazał sądowi wierzyciel. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Nie zawsze wymeldowujemy się z dotychczasowego miejsca zamieszkania, nie mamy umów najmu na piśmie, rachunki przychodzą na nazwisko konkubenta, itd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niedoręczony nakaz zapłaty

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Dowody mogą być najróżniejsze. Dla sądu najbardziej wartościowe są dowody z dokumentów, a najlepiej tzw. dokumenty urzędowe. Najprościej uzyskać z właściwego urzędu zaświadczenie potwierdzające zameldowanie pod nowym adresem. Jeśli wynajmujesz mieszkanie w innym miejscu – umowa najmu, a jeśli jej nie masz to może chociaż na Twoje nazwisko przychodzą na ten adres jakieś pisma, np. rachunki za media. Jeśli wyjechałeś do innego miasta lub kraju – umowa o pracę w tym miejscu lub dokumenty potwierdzające wypłatę wynagrodzenia lub zapłatę lokalnych podatków (trzeba jednak pamiętać o przetłumaczeniu tych dokumentów). Można również poszukać w archiwum poczty elektronicznej potwierdzeń rezerwacji biletów lotniczych. Przydatna może być również historia transakcji z rachunku bankowego – wypłaty z bankomatu w innym mieście/państwie. Mandat za parkowanie, wiza w paszporcie, itd., itp.

Pamiętaj, że data wystawienia ww. dokumentów musi pokrywać się mniej więcej z okresem, w którym sąd próbował doręczyć Ci nakaz zapłaty. Jeśli więc będziesz chciał wykazać, że mieszkałeś pod innym adresem np. w 2010 r., a przedstawisz jedynie ksero swojego dowodu osobistego wystawionego w roku 2011 – to sąd w ogóle nie weźmie tego dowodu pod uwagę.

Wachlarz dowodów na jakie można się powołać jest ogromny i w zasadzie zależy tylko od konkretnej sytuacji i pomysłowości dłużnika. Mimo wszystko zdarza się, że nie jest on w stanie wykazać zmiany miejsca zamieszkania za pomocą dokumentów – wtedy trzeba oprzeć się na tzw. dowodach osobowych, tj. zeznaniach świadków, np. sąsiadów, rodziny, a także własnych wyjaśnieniach.

Autor: Rafał Rojek, radca prawny w kancelarii Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie prawni sp. p., autor bloga przedawnione.pl

Jakie dokumenty są wymagane do postępowania nakazowego?

Co zrobić, gdy nie znamy miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Brak porozumienia rolników po spotkaniu z premierem Tuskiem. Zakończyła się konferencja D. Tuska

  Brak porozumienia rolników po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem."Czekamy na konkrety" - mówił inny z rolników, Szczepan Wójcik. Jak dodał, premier Tusk nie zostawił złudzeń, że jeśli Zielony Ład zostanie obalony, to nie będzie np. dopłat bezpośrednich.

  Wniosek o ochronę międzynarodową - uwaga na nieuczciwych pośredników

  Uwaga na nieuczciwych pośredników przy składaniu wniosku o ochronę międzynarodową - ostrzega Urząd do Spraw Cudzoziemców. Jakie są korzyści z samodzielnego prowadzenia sprawy?

  Komunikat KGP: 1 marca 2024 r. wypłata podwyżek dla policjantów [20% kwoty bazowej]. W marcu na kontach +20% dodatku za stopień. Wyrównania od 1 stycznia 2024 r.

  Jutro policjanci otrzymają na konta wypłaty podwyżek wraz z wyrównaniami od 1 stycznia 2024 r. W przyszłości otrzymają w ten sposób podwyżki z tytułu dodatków za stopień. 

  Opieka senioralna w Polsce: brak podejścia systemowego skutkuje fatalnym w skutkach akcjonizmem

  Na początku należy stwierdzić, że polityka senioralna to niewątpliwie swoisty leitmotiv rządu premiera Donalda Tuska. Nie ma dnia, aby media nie donosiły o działaniach rządu związanych z próbami rozwiązania problemu, który jak miecz Damoklesa wisi nad całą sferą socjalną budżetu państwa, a tak właściwie nad przyszłością społeczno-gospodarczą Polski. A jest nim właśnie opieka senioralna. Kto z politycznych decydentów nie dostrzeże prawdziwej wagi tego problemu, nie ma co liczyć na powodzenie podczas następnych wyborów. I dotyczy to właściwie wszystkich krajów starzejącej się na gwałt Unii Europejskiej.

  REKLAMA

  Przeprowadzasz się? Sprawdź, czy nie musisz zaktualizować PIT-2. Jeśli to przegapisz, grozi ci dopłat podatku. Ale czy wiesz dlaczego?

  Zdarzenia związane z życiem prywatnym pracownika, choćby takie jak przeprowadzka, mogą mieć wpływ na dokonywane przez niego rozliczenia podatkowe. Czasami ich konsekwencją jest nabycie praw, z których podatnik może skorzystać, ale nie musi, ale innym razem mogą wiązać się z ograniczeniem tychże praw, o czym już nie tylko może, ale musi pamiętać dokonując rozliczeń podatkowych.

  Egzekucja z nieruchomości - jak przebiega. Zajęcie, opis i oszacowanie, obwieszczenie o licytacji

  Jednym ze sposobów wyegzekwowania roszczenia należnego wierzycielowi jest przeprowadzenie egzekucji ze składnika majątkowego dłużnika jakim jest nieruchomość. Tytułem wstępu należy dodać, iż postępowanie egzekucyjne może być wszczęte w sytuacji gdy wierzyciel posiada tytuł wykonawczy. 

  Oszustwo nigeryjskie - ostrzeżenie i przykład

  Oszustwo nigeryjskie - na czym polega? Oto przykład oszustwa nigeryjskiego oraz ostrzeżenie NASK przed jego nowymi odmianami.

  Osoby niepełnosprawne z większym dostępem do najpowszechniejszych produktów i usług. Co zakłada nowy projekt?

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze.

  REKLAMA

  Prawne dylematy dotyczące AI. Więcej pytań niż odpowiedzi

  Jakie są problemy prawne związane ze sztuczną inteligencją? Czy prawo powstrzyma rozwój AI?

  Kwota bazowa wzrosła. Od 1 marca dodatkowa emerytura wyższa o więcej niż 700,00 zł. Dożywotnio i bez wniosku. Sprawdź!

  Kwota bazowa wzrosła. Wraz z nią wzrosła wysokość dodatkowej emerytury dla najstarszych seniorów. Od 1 marca 2024 przyznawane im świadczenie honorowe dla stulatków będzie wyższe o 705,88 zł.

  REKLAMA