reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Nakaz zapłaty > Jak udokumentować zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty?

Jak udokumentować zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty?

Zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty należy odpowiednio udokumentować. Zmianę miejsca zamieszkania mogą potwierdzać: zaświadczenie potwierdzające zameldowanie, umowa najmu, rachunki za media lub historia transakcji z rachunku bankowego. Dokumenty powinny stanowić załączniki do zażalenia.

Ostatnie lata przyniosły znaczny rozwój rynku obrotu wierzytelnościami. Firmy windykacyjne masowo skupują nasze długi. Sprzyja temu nie tylko kryzys finansowy ostatnich lat, ale również wdrażanie przez Państwo licznych rozwiązań systemowych ułatwiających egzekucję należności (np. elektroniczne postępowanie upominawcze). Wiele z wierzytelności dochodzonych przez firmy windykacyjne jest już przedawniona i w wypadku otrzymania nakazu zapłaty, dłużnik w sprzeciwie od tego nakazu może bronić się m.in. podnosząc przed sądem właśnie zarzut przedawnienia. Jednak upływ czasu może mieć też negatywne konsekwencje dla dłużników. Jest rzeczą normalną, że co kilka, kilkanaście lat zmieniamy miejsce zamieszkania. Po studiach opuszczamy rodzinne domy. W poszukiwaniu pracy wyjeżdżamy za granicę. Zmieniamy mieszkania wraz z powiększeniem rodziny. Jednak firmy windykacyjne kupując długi od banków, czy firm telekomunikacyjnych dysponują jedynie adresami, jakie wskazywaliśmy w umowach z pierwotnymi wierzycielami wiele lat temu.

Zobacz również: Jak prawidłowo wnieść zarzuty od nakazu zapłaty?

Adres doręczenia nakazu zapłaty

Pozew wysłany na nieaktualny adres dłużnika wraca do sądu z adnotacją „nie podjęto w terminie”. Przesyłka uznana jest więc za prawidłowo doręczoną. Tym samym nakaz się uprawomocnia, a wierzyciel, po uzyskaniu klauzuli wykonalności, kieruje sprawę do postępowania egzekucyjnego. Dopiero gdy komornik ustali aktualny adres dłużnika, pierwszy raz dowiadujemy się o tym, że toczyło się w ogóle jakieś postępowanie sądowe.

Zażalenia na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty

Dłużnik, ma niestety bardzo mało czasu na reakcję. Jednym ze sposobów podjęcia obrony jest złożenie, za pośrednictwem sądu, który orzekał w sprawie - zażalenia na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty. Uzasadnienie zażalenia jest proste: nakaz zapłaty nie został prawidłowo doręczony, w związku z czym nie mógł się uprawomocnić, a więc nie mógł zostać opatrzony klauzulą wykonalności - wniosek: nie może stanowić tytułu wykonawczego w postępowaniu egzekucyjnym.

Dowody - załączniki do zażalenia

Jednak zażalenie to powinno zostać poparte stosownymi dowodami. Z jednej strony należy wykazać, że zostało złożone w ciągu 7 dni od powzięcia informacji o egzekucji – z tym zazwyczaj nie ma problemu. Najwięcej pracy wymaga jednak zorganizowanie dowodów potwierdzających fakt, iż dłużnik w chwili próby doręczenia pozwu miał inne miejsce zamieszkania niż to, które wskazał sądowi wierzyciel. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Nie zawsze wymeldowujemy się z dotychczasowego miejsca zamieszkania, nie mamy umów najmu na piśmie, rachunki przychodzą na nazwisko konkubenta, itd.

Niedoręczony nakaz zapłaty

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 12.11.2014

Ekspert:

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty/ Fot. Fotolia
Zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty/ Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama