REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak udokumentować zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska
Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.
Zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty/ Fot. Fotolia
Zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty należy odpowiednio udokumentować. Zmianę miejsca zamieszkania mogą potwierdzać: zaświadczenie potwierdzające zameldowanie, umowa najmu, rachunki za media lub historia transakcji z rachunku bankowego. Dokumenty powinny stanowić załączniki do zażalenia.

Ostatnie lata przyniosły znaczny rozwój rynku obrotu wierzytelnościami. Firmy windykacyjne masowo skupują nasze długi. Sprzyja temu nie tylko kryzys finansowy ostatnich lat, ale również wdrażanie przez Państwo licznych rozwiązań systemowych ułatwiających egzekucję należności (np. elektroniczne postępowanie upominawcze). Wiele z wierzytelności dochodzonych przez firmy windykacyjne jest już przedawniona i w wypadku otrzymania nakazu zapłaty, dłużnik w sprzeciwie od tego nakazu może bronić się m.in. podnosząc przed sądem właśnie zarzut przedawnienia. Jednak upływ czasu może mieć też negatywne konsekwencje dla dłużników. Jest rzeczą normalną, że co kilka, kilkanaście lat zmieniamy miejsce zamieszkania. Po studiach opuszczamy rodzinne domy. W poszukiwaniu pracy wyjeżdżamy za granicę. Zmieniamy mieszkania wraz z powiększeniem rodziny. Jednak firmy windykacyjne kupując długi od banków, czy firm telekomunikacyjnych dysponują jedynie adresami, jakie wskazywaliśmy w umowach z pierwotnymi wierzycielami wiele lat temu.

REKLAMA

Zobacz również: Jak prawidłowo wnieść zarzuty od nakazu zapłaty?

Adres doręczenia nakazu zapłaty

Pozew wysłany na nieaktualny adres dłużnika wraca do sądu z adnotacją „nie podjęto w terminie”. Przesyłka uznana jest więc za prawidłowo doręczoną. Tym samym nakaz się uprawomocnia, a wierzyciel, po uzyskaniu klauzuli wykonalności, kieruje sprawę do postępowania egzekucyjnego. Dopiero gdy komornik ustali aktualny adres dłużnika, pierwszy raz dowiadujemy się o tym, że toczyło się w ogóle jakieś postępowanie sądowe.

Zażalenia na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty

Dłużnik, ma niestety bardzo mało czasu na reakcję. Jednym ze sposobów podjęcia obrony jest złożenie, za pośrednictwem sądu, który orzekał w sprawie - zażalenia na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty. Uzasadnienie zażalenia jest proste: nakaz zapłaty nie został prawidłowo doręczony, w związku z czym nie mógł się uprawomocnić, a więc nie mógł zostać opatrzony klauzulą wykonalności - wniosek: nie może stanowić tytułu wykonawczego w postępowaniu egzekucyjnym.

Dowody - załączniki do zażalenia

Jednak zażalenie to powinno zostać poparte stosownymi dowodami. Z jednej strony należy wykazać, że zostało złożone w ciągu 7 dni od powzięcia informacji o egzekucji – z tym zazwyczaj nie ma problemu. Najwięcej pracy wymaga jednak zorganizowanie dowodów potwierdzających fakt, iż dłużnik w chwili próby doręczenia pozwu miał inne miejsce zamieszkania niż to, które wskazał sądowi wierzyciel. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Nie zawsze wymeldowujemy się z dotychczasowego miejsca zamieszkania, nie mamy umów najmu na piśmie, rachunki przychodzą na nazwisko konkubenta, itd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niedoręczony nakaz zapłaty

REKLAMA

Dowody mogą być najróżniejsze. Dla sądu najbardziej wartościowe są dowody z dokumentów, a najlepiej tzw. dokumenty urzędowe. Najprościej uzyskać z właściwego urzędu zaświadczenie potwierdzające zameldowanie pod nowym adresem. Jeśli wynajmujesz mieszkanie w innym miejscu – umowa najmu, a jeśli jej nie masz to może chociaż na Twoje nazwisko przychodzą na ten adres jakieś pisma, np. rachunki za media. Jeśli wyjechałeś do innego miasta lub kraju – umowa o pracę w tym miejscu lub dokumenty potwierdzające wypłatę wynagrodzenia lub zapłatę lokalnych podatków (trzeba jednak pamiętać o przetłumaczeniu tych dokumentów). Można również poszukać w archiwum poczty elektronicznej potwierdzeń rezerwacji biletów lotniczych. Przydatna może być również historia transakcji z rachunku bankowego – wypłaty z bankomatu w innym mieście/państwie. Mandat za parkowanie, wiza w paszporcie, itd., itp.

Pamiętaj, że data wystawienia ww. dokumentów musi pokrywać się mniej więcej z okresem, w którym sąd próbował doręczyć Ci nakaz zapłaty. Jeśli więc będziesz chciał wykazać, że mieszkałeś pod innym adresem np. w 2010 r., a przedstawisz jedynie ksero swojego dowodu osobistego wystawionego w roku 2011 – to sąd w ogóle nie weźmie tego dowodu pod uwagę.

Wachlarz dowodów na jakie można się powołać jest ogromny i w zasadzie zależy tylko od konkretnej sytuacji i pomysłowości dłużnika. Mimo wszystko zdarza się, że nie jest on w stanie wykazać zmiany miejsca zamieszkania za pomocą dokumentów – wtedy trzeba oprzeć się na tzw. dowodach osobowych, tj. zeznaniach świadków, np. sąsiadów, rodziny, a także własnych wyjaśnieniach.

Autor: Rafał Rojek, radca prawny w kancelarii Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie prawni sp. p., autor bloga przedawnione.pl

Jakie dokumenty są wymagane do postępowania nakazowego?

Co zrobić, gdy nie znamy miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego?

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Już 30 emerytów wygrało. ZUS musi przeliczyć im emerytury. Przykładowo o 2800 zł w górę. Kolejni emeryci czekają [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.

Emeryt wywalczył ponowne przeliczenie emerytury i podwyżkę o około 2800 zł miesięcznie. Tak znaczna podwyżka wynika z wyroku Sądu Okręgowego Warszawa – Praga w Warszawie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 14 marca 2025 r. (sygn. akt VII U 1462/24). Wyrok w wykonaniu innego wyroku - tym razem Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. Spór dotyczył ponownego przeliczenia emerytury niesłusznie pomniejszonej o korzyści z emerytury wcześniejszej. Takie pomniejszenie pokrzywdziło co najmniej 150 000 osób w okresie od 2013 r. do dzisiaj.

Niepełnosprawni w pułapce systemu. Ekspert: To nie pomoc, to segregacja

Świadczenia dla niepełnosprawnych to gąszcz wykluczających się przepisów, który bardziej dzieli niż wspiera – uważa Piotr Figiel z fundacji Nowe Spojrzenie. W rozmowie z Infor.pl ekspert wskazuje, że obecne rozwiązania nie tylko nie odpowiadają na rzeczywiste potrzeby, ale też faworyzują wybrane grupy, pozostawiając resztę bez wsparcia. Tak się tworzy dyskryminacja.

Ekspertka BCC: Zakaz zawarcia umowy za mniejsze wynagrodzenie niż przewidziane w ogłoszeniu i zagrożenie karami jest niewłaściwym podejściem ustawodawcy

Przyjęta przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy, którą nakłada na pracodawców obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę wysokości proponowanego wynagrodzenia. W ocenie ekspertek BCC, brak konsultacji społecznych tak ważnego projektu to poważny błąd.

Nowy sondaż prezydencki: Scenariusze drugiej tury – kto ma największe szanse? [SONDA]

Najnowszy sondaż Instytutu Pollster ujawnia aktualne preferencje Polaków tuż przed wyborami prezydenckimi. Kto zostanie nowym prezydentem RP? Co wydarzy się w drugiej turze?

REKLAMA

Uzdrowiskowa Karta Korzyści: co daje i dla kogo?

Wciąż niewiele osób wie, że można uzyskać spore zniżki i profity posiadając specjalną kartę. To właśnie: Uzdrowiskowa Karta Korzyści(UKK) daje różne przywileje i rabaty. Jak można dostać Uzdrowiskową Kartę Korzyści, komu przysługuje i co daje? Podpowiadamy.

Koniec ze spowiadaniem dzieci poniżej 18 roku życia, bo „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”? Sprawą zajęła się komisja sejmowa

Trwa sezon Pierwszych Komunii Świętych w Kościele katolickim, a wraz z nim – wiele dzieci przystępuje do spowiedzi. W październiku 2024 r., do Sejmu została wniesiona petycja obywatelska, w której jej autorzy wnieśli o podjęcie przez Komisję inicjatywy ustawodawczej, której skutkiem byłoby wprowadzenie zakazu „spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia w Kościele katolickim i innych kościołach, jeśli ją stosują”, ponieważ w ich ocenie – „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”. Nie chodzi jednak wyłącznie o praktyki kościoła Katolickiego, ale wszystkich związków wyznaniowych, które stosują spowiedź indywidualną. Petycja ta, była przedmiotem obrad Komisji do Spraw Petycji w dniu 3 kwietnia br.

Od sprzedaży nieruchomości trzeba będzie zapłacić wyższy podatek. Wyrok NSA wywraca rynek nieruchomości i staje się nowym narzędziem do kontroli podatkowych w rękach fiskusa

Zakup mieszkań, remont przy niskim nakładzie finansowym, a następnie sprzedaż z zyskiem stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu lokalami mieszkalnymi – orzekł NSA w wyroku o sygn. II FSK 823/22. O zarobkowym charakterze takich działań świadczy również fakt braku osobistego użytkowania nieruchomości. To niekorzystne rozstrzygnięcie dla tzw. flipperów, którzy od teraz będą zobowiązani do odprowadzania wyższych podatków, oraz będą musieli zarejestrować swoją działalność.

Orzeczenie z ZUS. Co daje w 2025 roku i czego dotyczą zmiany planowane na rok 2026?

Jakie świadczenia może uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoba z niepełnosprawnościami? Jak wygląda orzecznictwo ZUS i co może się wkrótce zmienić? Prezentujemy najważniejsze informacje.

REKLAMA

Marek Woch – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na prezydenta 2025]

Marek Woch – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Marek Woch? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Traktat polsko-francuski w Nancy podpisany. Przewiduje wzajemną pomoc w razie zagrożenia

Macron i Tusk podpisali traktat polsko-francuski w Nancy. Przewiduje m.in. wzajemną pomoc w razie zagrożenia, w tym pomoc militarną. Czy w razie zagrożenia Polski Francja byłaby w stanie zareagować w ciągu 30 dni?

REKLAMA