reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Czy nazwa pisma procesowego ma znaczenie

Czy nazwa pisma procesowego ma znaczenie

Skierowałem do sądu pozew, który jak się później okazało powinienem nazwać wnioskiem. Czy złe oznaczenie tytułu pisma może spowodować, że zostanie ono zwrócone stronie?

Nie. Złe oznaczenie rodzaju pisma nie stanowi braku formalnego. W sytuacji, gdy zamiast wniosku wniesiemy pozew sąd i tak je rozpatrzy. Wynika to z podstawowej zasady, iż pismo jest rozpatrywane zgodnie z treścią, a nie jego tytułem.

Treść pisma

Zgodnie z treścią art. 130 ust. 1 Kodeksu postępowania cywilnego mylne oznaczenie pisma procesowego lub innego oczywiste niedokładności nie stanowią przeszkody do nadania pismu biegu i rozpoznania go w trybie właściwym.

Oznacza to, że nawet pisma zawierające niewielkie braki formalne (jak np. określenie pisma jako pozew, zamiast wniosek) będzie rozpoznane przez sąd, jeżeli mimo pewnych braków formalnych pozwalając na odczytanie rzeczywistych intencji strony i wywołanie właściwych skutków pisma procesowego.

Jan zamiast wniosku wniósł pozew o zasiedzenie nieruchomości.

Zobacz również serwis: Pozwy

Kiedy będzie brak formalny

Zwrotu pisma lub wezwania do uzupełnienia braków formalnych można za to się spodziewać w przypadku, gdy wystąpią inne uchybienia. Przykładowo za brak formalny będzie uznane pominięcie jednego z podstawowych elementów pisma procesowego, które są wymienione w art. 126 Kodeksu postępowania cywilnego.

Zgodnie z treścią tego artykułu pismo procesowe powinno zawierać:

  • oznaczenie sądu do którego jest kierowane, jak również imię i nazwisko lub siedzibę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
  • oznaczenie rodzaju pisma;
  • osnowę oświadczenia lub wniosku wraz z przytoczeniem dowodów na potwierdzenie wskazanych okoliczności;
  • podpis strony, jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
  • wymienienie załączników.

Oczywiście są to jedynie podstawowe wymagania, jakie musi spełnić każde pismo procesowe. W konkretnych przypadkach ustawa może również wskazywać inne wymagania.

W przypadku pozwu, zgodnie z art. 187 Kodeksu postępowania cywilnego, oprócz elementów wymienionych wyżej, należy również wskazać dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna. Oprócz tego wymagane jest również przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających roszczenie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu.

Zobacz również: Co zrobić z nakazem zapłaty

Na podstawie:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Złe oznaczenie nazwy pisma nie jest podstawą do jego zwrócenia stronie.
Złe oznaczenie nazwy pisma nie jest podstawą do jego zwrócenia stronie.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama