reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Czy osoba prawna może żądać pełnomocnika z urzędu?

Czy osoba prawna może żądać pełnomocnika z urzędu?

W procesie cywilnym osoba fizyczna może żądać adwokata z urzędu. A jak jest z osobą prawną? Czy spółka może korzystać z pomocy pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym?

Pełnomocnik dla osoby fizycznej

Przepisy dotyczące postępowania cywilnego dają możliwość skorzystania z pomocy profesjonalnego pełnomocnika z urzędu. Zgodnie z art. 117 Kodeksu postępowania cywilnego strona może domagać się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego z urzędu. Wniosek taki jest możliwy nie tylko w przypadku, gdy strona z uwagi na swoją sytuację majątkową została zwolniona od kosztów sądowych. 

Zobacz również: Adwokat z urzędu

Wniosek o ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika z urzędu wymaga spełnienia dwóch przesłanek. Pierwszą jest stan majątkowy wnioskodawcy, który wskazuje, iż nie stać go na poniesienie kosztów profesjonalnej pomocy. Drugi to celowość ustanowienia pełnomocnika. Obie przesłanki podlegają ocenie sądu. Ten wniosek oddali, jeżeli stwierdzi, iż niezależnie od kiepskiego stanu majątkowego wnioskodawcy, rodzaj sprawy nie uzasadniają potrzeby ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika.

Zobacz przykład: Wniosek o ustanowienie obrońcy z urzędu

Sąd może ustanowić adwokata lub radcę prawnego z urzędu, jeżeli stwierdzi, iż jest to potrzebne, tj. jeżeli stopień skomplikowania sprawy uzasadnia udział profesjonalnego pełnomocnika.

Czy także dla spółki?

W odniesieniu do tego powstaje pytanie, czy takie same uprawnienia przysługują osobom prawnym. Czy mogą one również ubiegać się o adwokata lub radcę prawnego z urzędu? Zgodnie z art. 117 ust. 3 Kodeksu postępowania cywilnego tak. Wedle brzmienia tego przepisu osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna, której ustawa przyznaje zdolność sądową, niezwolniona przez sąd od kosztów sądowych, może domagać się ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika z urzędu, jeżeli wykaże, że nie ma dostatecznych środków na poniesienie kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego.

Spółki mogą ubiegać się o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego z urzędu jeżeli udowodnią, iż nie dysponują dostatecznymi środkami finansowymi, które pozwoliłyby ponieść koszty jego wynagrodzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Strona może domagać się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego z urzędu. /fot.fotolia
Strona może domagać się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego z urzędu. /fot.fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama