reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Strony postępowania > Co to jest interwencja główna?

Co to jest interwencja główna?

Interwencja główna to rzadki przypadek, gdy wobec dwóch stron proces, swoje roszczenia zgłasza trzecia. Pozywa wtedy zawsze obie strony procesu.

Interwencja główna

Interwencja główna jest usprawnieniem samego postępowania w takim przypadku. Zgodnie z art. 75 Kodeksu postępowania cywilnego kto występuje z roszczeniem o rzecz lub prawo, o które sprawa toczy się pomiędzy innymi osobami, może aż do zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji wytoczyć powództwo o tę rzecz lub prawo przeciwko obu stronom.

Sama interwencja główna nie jest konieczna. Osoba, która zgłasza roszczenie przeciwko obu stronom może dochodzić swoich praw w odrębnym procesie.

A zawarł z B umowę kupna samochodu, który należał do tego drugiego. Zapłacił umówioną cenę, jednak nie został mu wydany samochód. Wytoczył więc proces nieuczciwemu sprzedawcy, domagając się wydania przedmiotu sprzedaży. Jak się okazało tydzień wcześniej podobną umowę z B zawarł C. Również zawarł umowę, zapłacił cenę, ale samochód nie został mu wydany. W związku z toczącym się procesem C postanowił wystąpić z interwencją główną, pozywając obie strony procesu.

Zobacz również serwis: W sądzie

Zawieszenie postępowania

Z interwencją główną występuje się przed sąd, przed którym toczy się już proces pomiędzy pozwanymi podmiotami. Oznacza to, że właściwość miejscowa sądu może być inna, niż byłaby w przypadku wytaczania zwykłego powództwa w odrębnym procesie.

W interwencji głównej pozwanym będzie nie tylko sprzedawca, lecz również druga strona procesu. Nie ma przy tym znaczenia, czy łączy ją z interwentem stosunek prawny.

Zobacz również: Warunki formalne pozwu

Wniesienie interwencji głównej rzutuje na pierwotną sprawę. Dlatego też po zawiśnięciu interwencji głównej sąd, w odniesieniu do procesu pomiędzy pozwanym w interwencji, powinien wydać postanowienie o zawieszeniu postępowania. Rozstrzygnięcie bowiem w procesie interwencyjnym o roszczeniach interwenienta będzie rzutowało na kształt rozstrzygnięcia w tej sprawie. Jest to zatem przesłanka do zawieszenia procesu (art. 177 ust. 1 pkt. 2 Kodeksu postępowania cywilnego).

Nie jest to jednak obowiązek sądu i w przypadku, gdy jest to możliwe sprawy mogą zostać połączone do wspólnego rozstrzygnięcia (art. 219 Kodeksu postępowania cywilnego)

Interwencję główną można wnieść aż do zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Interwencja główna to rzadki przypadek, gdy wobec dwóch stron proces, swoje roszczenia zgłasza trzecia.
Interwencja główna to rzadki przypadek, gdy wobec dwóch stron proces, swoje roszczenia zgłasza trzecia.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama