REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest interwencja główna?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Interwencja główna to rzadki przypadek, gdy wobec dwóch stron proces, swoje roszczenia zgłasza trzecia.
Interwencja główna to rzadki przypadek, gdy wobec dwóch stron proces, swoje roszczenia zgłasza trzecia.

REKLAMA

REKLAMA

Interwencja główna to rzadki przypadek, gdy wobec dwóch stron proces, swoje roszczenia zgłasza trzecia. Pozywa wtedy zawsze obie strony procesu.

Interwencja główna

Interwencja główna jest usprawnieniem samego postępowania w takim przypadku. Zgodnie z art. 75 Kodeksu postępowania cywilnego kto występuje z roszczeniem o rzecz lub prawo, o które sprawa toczy się pomiędzy innymi osobami, może aż do zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji wytoczyć powództwo o tę rzecz lub prawo przeciwko obu stronom.

REKLAMA

Sama interwencja główna nie jest konieczna. Osoba, która zgłasza roszczenie przeciwko obu stronom może dochodzić swoich praw w odrębnym procesie.

A zawarł z B umowę kupna samochodu, który należał do tego drugiego. Zapłacił umówioną cenę, jednak nie został mu wydany samochód. Wytoczył więc proces nieuczciwemu sprzedawcy, domagając się wydania przedmiotu sprzedaży. Jak się okazało tydzień wcześniej podobną umowę z B zawarł C. Również zawarł umowę, zapłacił cenę, ale samochód nie został mu wydany. W związku z toczącym się procesem C postanowił wystąpić z interwencją główną, pozywając obie strony procesu.

Zobacz również serwis: W sądzie

Zawieszenie postępowania

Z interwencją główną występuje się przed sąd, przed którym toczy się już proces pomiędzy pozwanymi podmiotami. Oznacza to, że właściwość miejscowa sądu może być inna, niż byłaby w przypadku wytaczania zwykłego powództwa w odrębnym procesie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W interwencji głównej pozwanym będzie nie tylko sprzedawca, lecz również druga strona procesu. Nie ma przy tym znaczenia, czy łączy ją z interwentem stosunek prawny.

Zobacz również: Warunki formalne pozwu

Wniesienie interwencji głównej rzutuje na pierwotną sprawę. Dlatego też po zawiśnięciu interwencji głównej sąd, w odniesieniu do procesu pomiędzy pozwanym w interwencji, powinien wydać postanowienie o zawieszeniu postępowania. Rozstrzygnięcie bowiem w procesie interwencyjnym o roszczeniach interwenienta będzie rzutowało na kształt rozstrzygnięcia w tej sprawie. Jest to zatem przesłanka do zawieszenia procesu (art. 177 ust. 1 pkt. 2 Kodeksu postępowania cywilnego).

Nie jest to jednak obowiązek sądu i w przypadku, gdy jest to możliwe sprawy mogą zostać połączone do wspólnego rozstrzygnięcia (art. 219 Kodeksu postępowania cywilnego)

Interwencję główną można wnieść aż do zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA