reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Co zrobić, gdy sąd nie zawiesił postępowania z urzędu

Co zrobić, gdy sąd nie zawiesił postępowania z urzędu

W przypadku śmierci strony sąd musi zawiesić toczące się postępowanie cywilne. Pominięcie przez sąd tego obowiązku z urzędu może skutkować nieważnością postępowania.

Zawieszenie postępowania

W przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego postępowanie sądowe ulega zawieszeniu z urzędu. Będzie to miało m.in. w sytuacji śmierci strony lub jej przedstawiciela ustawowego, utraty przez nich zdolności procesowej, utraty przez stronę zdolności sądowej lub utraty przez przedstawiciela ustawowego charakteru takiego przedstawiciela.

W tych wszystkich sytuacjach obowiązkiem sądu jest zawieszenie postępowania, co wynika bezpośrednio z art. 174 Kodeksu postępowania cywilnego. Samo zawieszenie ma na celu umożliwienie wejścia do postępowania w miejsce strony jej następców prawnych (np. spadkobierców) lub też nowego przedstawiciela ustawowego.

Nieważność postępowania

Pominięcie przez sąd swojego obowiązku może mieć olbrzymie znaczenie dla całego postępowania, gdyż może skutkować jego nieważnością. Zgodnie bowiem z art. 379 Kodeksu postępowania cywilnego zachodzi ona m.in. w sytuacji, gdy strona nie miała zdolności sądowej lub procesowej, organu powołanego do jej reprezentowania lub przedstawiciela ustawowego, albo gdy pełnomocnik strony nie był należycie umocowany (art. 379 pkt 2).

Oprócz tego podstawą zarzutu może być również art. 379 pkt 5, zgodnie z którym nieważność postępowania zachodzi w przypadku, jeżeli strona została pozbawiona możności swych praw.

Zobacz również serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Apelacja

Takie zarzuty można zawrzeć w apelacji od wyroku. Nie jest to jednak konieczne, jako że w instancji odwoławczej sąd bierze pod uwagę możliwość zajścia przyczyn powodujących nieważność postępowania z urzędu (art. 378 ust. 1 Kodeksu postępowania cywilnego).

Zobacz również serwis: Pozwy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli sąd nie zawiesi postępowania, które miał zawiesić obligatoryjnie postępowanie takie jest nieważne.
Jeżeli sąd nie zawiesi postępowania, które miał zawiesić obligatoryjnie postępowanie takie jest nieważne.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Bryła

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama