REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmienić harmonogram dozoru elektronicznego?

Jak zmienić harmonogram dozoru elektronicznego?/ fot. Fotolia
Jak zmienić harmonogram dozoru elektronicznego?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego jest formą odbywania kary w warunkach wolnościowych. Po spełnieniu szeregu przesłanek skazany może starać się o odbywanie kary w domu, z zastosowaniem tzw. elektronicznej „bransolety”. Jednym z elementów wniosku o udzielenie zgody na dozór elektroniczny jest załączony przez skazanego harmonogram czy też plan dnia dozoru elektronicznego. 

Czym jest harmonogram dozoru elektronicznego?

Odbywanie kary pozbawienia wolności w domu łączy się dla skazanego z udogodnieniem polegającym na tym, że w konkretnie oznaczonym czasie i dla konkretnie oznaczonych celów, skazany może opuścić miejsce odbywania kary (nie oznacza to jednak zdjęcia bransolety, skazany nadal pozostaje pod kontrolą podmiotu dozorującego).

REKLAMA

REKLAMA

Aby opuszczenie miejsca zamieszkania było możliwe, wraz z wnioskiem o udzielenie dozoru elektrycznego skazany musi do sądu penitencjarnego przedłożyć plan dnia, czy też plan tygodnia, który może przybrać formę np. tabelki takiej jak plan lekcji, z uwzględnieniem soboty i niedzieli. Dla każdego dnia skazany powinien wskazać co i w jakich godzinach będzie robił, przy czym maksymalny czas przebywania skazanego poza miejscem zamieszkania wynosi 12 godzin dziennie.

Sąd penitencjarny zgodnie z treścią art. 43na kodeksu karnego wykonawczego określi przedziały czasu w ciągu doby i w poszczególnych dniach tygodnia, w których skazany ma prawo się oddalić z miejsca stałego pobytu lub innego wskazanego miejsca na okres nieprzekraczający 12 godzin dziennie, w szczególności w celu:

  1. świadczenia pracy;
  2. wykonywania praktyk religijnych lub korzystania z posług religijnych;
  3. sprawowania opieki nad osobą małoletnią, osobą niedołężną lub chorą;
  4. kształcenia i samokształcenia oraz wykonywania twórczości własnej;
  5. korzystania z urządzeń lub zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych;
  6. komunikowania się z obrońcą, pełnomocnikiem oraz wybranym przez siebie przedstawicielem;
  7. komunikowania się z podmiotami, o których mowa w art. 38 § 1;
  8. utrzymywania więzi z rodziną lub innymi bliskimi osobami;
  9. korzystania z opieki medycznej lub udziału w terapii;
  10. dokonania niezbędnych zakupów.

REKLAMA

Harmonogram przygotowany przez skazanego zawsze podlega weryfikacji przez sąd, oznacza to, że sąd nie musi zgodzić się z jego treścią. W pierwszej kolejności sąd weźmie pod uwagę zawsze te zobowiązania, które mogą mieć w jego ocenie oddziaływać na skazanego resocjalizująco, jak np. wykonywana praca, nauka, opieka i pomoc starszym lub chorym członkom rodziny, zobowiązania wobec dzieci, leczenie i rehabilitacja. Ustawodawca zdecydował jednak, że skazany będzie mógł w czasie odbywania kary korzystać z zajęć sportowych lub kulturalnych oraz spędzać czas na utrzymywaniu więzi z rodziną.

Do harmonogramu należy ponadto załączyć dokumenty, które udowodnią, że skazany faktycznie we wskazanym czasie, będzie wykonywał wskazane czynności, może być to zatem grafik z zakładu pracy, plan lekcji dziecka lub ustalone terminy rehabilitacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy jednak pamiętać, że przedstawiony harmonogram nie powinien wypełniać w całości przysługujących skazanemu 12 godzin poza miejscem zamieszkania, gdyż sąd penitencjarny może uznać, odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego nie spełni jej celów.

Zmiana harmonogramu odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego.

W uzasadnionych przypadkach sąd penitencjarny może zmienić przedziały czasu w ciągu doby i w poszczególnych dniach tygodnia. Może to być podyktowane np. zmianą czasu pracy skazanego, planu lekcji bądź gdy jakieś zobowiązanie skazanego „wypada” z jego planu dnia. Przy składaniu wniosku o zmianę harmonogramu, należy mieć na uwadze, czy zmiana ta nie powoduje wydłużenia czasu pozostawania skazanego poza miejscem odbywania kary na czas przekraczający 12 godzin w danym dniu, wtedy wniosek taki nie zostanie uwzględniony.

Jeżeli natomiast chodzi o nagłe sytuacje losowe, w uzasadnionych przypadkach, gdy niezbędne jest szybkie dokonanie zmiany, przedziały czasu w ciągu doby i w poszczególnych dniach tygodnia mogą zostać dokonane także przez sądowego kuratora zawodowego, który niezwłocznie informuje o tym sąd i wprowadza informacje do systemu komunikacyjno-monitorującego. Sąd może takie zmiany uchylić lub wprowadzić do nich swoje zmiany.

Jak zmienić harmonogram?

Aby zmienić harmonogram należy złożyć do sądu pisemny wniosek z informacją o zaistniałych zmianach i prośbą o wprowadzenie modyfikacji w obecnym harmonogramie. Wniosek nie ma żadnej konkretnej formy, powinien jednak wskazywać na osobę wnioskującego, sygnaturę sprawy, okoliczności, które uległy zmianie i zawierać dokumenty na potwierdzenie wprowadzonych zmian.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

REKLAMA

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA