reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Skazany w postępowaniu > Nagrody i ulgi przyznawane osobom skazanym

Nagrody i ulgi przyznawane osobom skazanym

System nagradzania skazanych stanowi ważny element w procesie resocjalizacji. Motywuje on osadzonych do pożądanych zachowań, co ułatwia zapewnienie ładu i porządku w placówkach penitencjarnych.

Nagrody przyznaje się skazanym, którzy w czasie odbywania kary wyróżnili się dobrym zachowaniem. Przepisy Kodeksu karnego wykonawczego dopuszczają także możliwość przyznania nagrody skazanemu aby zachęcić go do poprawy zachowania. Odpowiednie zachowanie skazanego nie jest jednak wystarczające dla przyznania mu niektórych rodzajów wyróżnień.

1. zezwolenia na widzenie bez dozoru, poza obrębem zakładu karnego, z osobą najbliższą lub osobą godną zaufania, na okres nie przekraczający jednorazowo 30 godzin. Łączna liczba nagród wymienionych w tym punkcie nie może przekraczać 28 w jednym roku;

2. zezwolenia na opuszczenie zakładu karnego bez dozoru, na okres nieprzekraczający jednorazowo 14 dni. Łączny czas trwania nagród wskazanych w tym punkcie nie może przekroczyć 28 dni w jednym roku.

Przedstawione powyżej nagrody można przyznać skazanemu, którego postawa w czasie odbywania kary uzasadnia przypuszczenie, że w czasie pobytu poza zakładem karnym będzie on przestrzegał porządku prawnego. Skazany musi także odbyć karę co najmniej w tej części, po której mógłby być warunkowo przedterminowo zwolniony, lub połowy kary nieprzekraczającej 6 miesięcy.

Skazanemu odbywającemu karę dożywotniego pozbawienia wolności „nagrody wolnością” mogą być przyznane po odbyciu przez niego, co najmniej 15 lat kary.

Omawiane powyżej nagrody przyznaje dyrektor zakładu karnego z urzędu lub na pisemny wniosek przełożonego skazanego. Skazanemu, który korzystając z nagród wolnościowych nadużył zaufania, a w szczególności nie powrócił do zakładu karnego w wyznaczonym terminie, nie udziela się tych nagród przez okres co najmniej 6 miesięcy od udzielenia ostatniej nagrody.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Art. 138 kodeksu karnego wykonawczego przedstawia wyczerpujący katalog nagród, jakie można przyznać skazanym:

1. zezwolenie na dodatkowe lub dłuższe widzenie;
2. zezwolenie na widzenie bez osoby dozorującej;
3. zezwolenie na widzenie w oddzielnym pomieszczeniu, bez osoby dozorującej;
4. zatarcie wszystkich lub niektórych kar dyscyplinarnych;
5. nagroda rzeczowa lub pieniężna;
6. zezwolenie na widzenie bez dozoru, poza obrębem zakładu karnego, z osobą najbliższą lub osobą godną zaufania, na okres nie przekraczający jednorazowo 30 godzin;
7. zezwolenie na opuszczenie zakładu karnego bez dozoru, na okres nie przekraczający jednorazowo 14 dni;
8. pochwała;
9. zezwolenie na częstsze branie udziału w zajęciach kulturalno-oświatowych, z zakresu kultury fizycznej i sportu;
10. zezwolenie na przekazanie osobie wskazanej przez skazanego upominku;
11. zezwolenie na odbywanie widzeń we własnej odzieży;
12. zezwolenie na otrzymanie dodatkowej paczki żywnościowej;
13. zezwolenie na dokonywanie dodatkowych zakupów artykułów żywnościowych i wyrobów tytoniowych oraz przedmiotów dopuszczonych do sprzedaży w zakładzie karnym;
14. zezwolenie na telefoniczne porozumienie się skazanego ze wskazaną przez niego osobą na koszt zakładu karnego.

Zobacz serwis: Sprawy karne

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama