REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory 2023. Rekord frekwencji ustanowiła Warszawa. Głosowało 84,92 proc. uprawnionych warszawiaków

Rekord frekwencji ustanowiła Warszawa
Rekord frekwencji ustanowiła Warszawa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spośród 11 największych polskich miast, najlepszą frekwencją w wyborach do Sejmu może się pochwalić Warszawa – 84,92 proc., na drugim miejscu uplasował się Poznań – 82,92 proc., a na trzecim Kraków – 81,95 proc. Na ostatnim miejscu w tym zestawieniu jest Lublin, gdzie udział w głosowaniu wzięło 75,79 proc. uprawnionych. Takie dane podała Państwowa Komisja Wyborcza. 

Na stronie PKW opublikowane dane o frekwencji w wyborach do Sejmu w 11 największych polskich miastach, czyli tych zamieszkanych przez ponad 250 tys. mieszkańców. Średnia frekwencja w tych miastach wyniosła 81,36 proc. Frekwencja w wyborach do Sejmu w skali całego kraju to 74,38 proc.

REKLAMA

Frekwencja w Warszawie

Najwyższą frekwencją może pochwalić się Warszawa, wyniosła ona 84,92 proc. W stolicy uprawnionych do głosowania było 1 357 214 osób, a liczba ważnych kart wyjętych z urn wyborczych wyniosła 1 152 583. 

W podziale na dzielnice, najwięcej osób zagłosowało w Wilanowie – 90,88 proc., a najmniej na Pradze Północ – 78,69 proc.

Frekwencja w Poznaniu

Drugą najwyższą frekwencję wśród miast zanotowano w Poznaniu – 82,92 proc. W stolicy Wielkopolski uprawnionych do głosowania było 408 994 osoby, a ważnych kart było 339 152. 

Frekwencja w Krakowie

Na trzecim miejscu pod względem frekwencji znalazł Kraków z wynikiem 81,95 proc. Uprawnionych do głosowania było 613 943 mieszkańców Krakowa, a kart ważnych było 503 101.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Frekwencja w innych miastach

Na kolejnych miejscach z najwyższą frekwencją znalazły się: 

  • Gdańsk – 81,50 proc., 
  • Wrocław – 81,16 proc., 
  • Łódź – 79,28 proc., 
  • Katowice – 78,73 proc., 
  • Szczecin – 77,88 proc.

Na trzech ostatnich miejscach pod względem najwyższej frekwencji uplasowały się: 

  • Białystok – 77,64 proc., 
  • Bydgoszcz – 77,54 proc.,
  • Lublin – 75,79 proc.

 (PAP)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Orzeł
    2023-10-18 10:22:19
    W W-wie jest najwięcej rodzin wywodzących sie z komunistycznego obozu utrwalaczy władzy ludowej (to jest ubeków,esbeków,milicji,ormowców,WSI,LWP,PZPR i wszelkiej maści dewiantów) więc nic dziwnego że Ryży wygrał.
    0
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kupujesz śledzia na Wigilię. A sprawdziłeś, czy ma niebieski certyfikat MSC? Karp powinien mieć zielony certyfikat ASC

Kupując śledzia (także inną rybę) na wigilijny stół, warto wcześniej sprawdzić, czy ma ona certyfikat MSC - co oznacza, że pochodzi ona z tzw. zrównoważonych połowów. Dlaczego to ważne? Nadmierne, niekontrolowane połowy ryb powodują, że wiele gatunków (np. śledź) zmniejsza co roku swoją liczebność. Okazuje się, że brak odpowiedzialnych działań co do zarządzania rybołówstwem doprowadził do sytuacji, że ważne łowiska śledzi straciły certyfikaty MSC.

11 grudnia w Sejmie. "Demokratycznych emocji nie zabraknie"

11 grudnia w Sejmie. "Zarządzam przerwę w posiedzeniu do dnia 11 grudnia 2023 r. do godz. 10. (…) Demokratycznych emocji z pewnością nie zabraknie. Ważne dni dla Polskiej demokracji" – powiedział ogłaszając przerwę marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Zamrożenie cen prądu 2024. Jest ustawa!

Zamrożeniem cen prądu do połowy 2024 roku. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw, której celem jest zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 r. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Czy trzeba przerejestrować samochód od 1 stycznia 2024 r.?

Od 1 stycznia 2024 roku wejdą w życie zmiany w zakresie konieczności przerejestrowania pojazdów używanych, które dotyczą zarówno właścicieli prywatnych,  jak i dealerów oraz handlarzy samochodami. Niedopełnienie obowiązku zakończy się karą w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.

REKLAMA

M. Morawiecki: jutro wprowadzam rozporządzeniem 0% VAT na 2024 r. A Sejm niech zajmuje się dalej srebrnym przyciskiem na Youtube

M. Morawiecki: W piątek lub sobotę podpiszę rozporządzenie w sprawie zerowej stawki VAT na żywność w 2024 roku

Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego? Czy wniosek o postawienie w stan oskarżenie ma szanse na przyjęcie przez Sejm

Trybunał Stanu to organ, przed którym odpowiedzialność za naruszenie Konstytucji lub ustaw ponoszą osoby piastujące najwyższe stanowiska państwowe. Wśród nich znajduje się prezes Narodowego Banku Polskiego. Większość w Sejmie X kadencji zapowiada postawienie przed Trybunałem sprawującego ten urząd Adama Glapińskiego. Czy wniosek o Trybunał dla prezesa NBP ma szanse na przyjęcie w Sejmie? Dlaczego nie należy się spodziewać, by przed Trybunałem stanęli dotychczasowi członkowie rządu? Wyjaśniamy. 

Jeszcze przed 2024 r. pracownicy będą chcieli wykorzystać 2 dni wolnego. Pracodawca musi się zgodzić. Jeśli nie, grozi mu grzywna do 30 000 zł

Sprawdź komu jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej. Pamiętaj, że pozostał już tylko grudzień na to, żeby je wykorzystać – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30 000 zł.

Zasiłek pobierany przez rodzica w Niemczech a świadczenie Kindergeld

W obliczu coraz częstszych pytań dotyczących praw rodziców do Kindergeld w Niemczech, konieczne jest zrozumienie złożonych regulacji dotyczących tego świadczenia. Czy rodzic pobierający zasiłek w Niemczech ma prawo do Kindergeld na swoje dzieci? Oto kilka kluczowych kwestii, które warto wziąć pod uwagę.

REKLAMA

Doręczenia transgraniczne w Unii Europejskiej. Czy trzeba tłumaczyć pozew wraz z załącznikami?

W dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym coraz częściej zdarza się, że sprawy sądowe obejmują strony z różnych państw członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym, istotne jest zrozumienie kluczowych aspektów procedur transgranicznych, zwłaszcza w kontekście inicjacji sporów.

Sąd Najwyższy: Referendum 15 października było ważne, chociaż jego wyniki nie są wiążące

Sąd Najwyższy stwierdził w czwartek 7 grudnia 2023 r. ważność referendum ogólnokrajowego przeprowadzonego 15 października razem z wyborami parlamentarnymi. W referendum Polacy odpowiadali m.in. na pytania o wyprzedaż majątku państwowego i likwidację bariery na granicy z Białorusią. Wobec tego, że frekwencja w referendum była mniejsza niż 50 proc., jego wyniki nie są wiążące.

REKLAMA