REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory prezydenckie 2025: Ostatnie sondaże przed II turą. Dużo niezdecydowanych i głosujących na "mniejsze zło"

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kto zostanie Prezydentem RP: Trzaskowski czy Nawrocki?
Wybory 2025: Najnowsze sondaże przed II turą. Dużo niezdecydowanych i głosujących na "mniejsze zło"
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Poniżej przedstawiamy najnowsze sondaże wyborcze przed II turą wyborów prezydenckich. Przypomnijmy, że II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 1 czerwca 2025 r. – będzie można w niej głosować albo na Karola Nawrockiego albo na Rafała Trzaskowskiego.

rozwiń >

Sondaż dla "Super Expressu": Trzaskowski - 46 proc., Nawrocki - 41 proc.,

W drugiej turze wyborów prezydenckich kandydat KO Rafał Trzaskowski może liczyć na 46 proc. poparcia, a kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki na 41 proc.; 13 proc. ankietowanych jest niezdecydowanych - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego na zlecenie "Super Expressu", opublikowanego 30 maja.

Z sondażu wynika, że w drugiej turze wyborów prezydenckich, ktore odbeda sie w niedzielę, na lepszy wynik może liczyć kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, na którego chęć oddania głosu wyraziło 46 proc. badanych. Kandydata popieranego przez PiS Karola Nawrockiego wskazało 41 proc. 13 proc. badanych było niezdecydowanych.

"Choć nie są to jeszcze wyniki sondażu poparcia wyborczego, bezpośrednie pytanie o kompetencje i zdolności prezydenckie pokazuje nieco szerszą przewagę obecnego prezydenta Warszawy. Oznacza to, że wizerunkowo i merytorycznie Trzaskowski przekonuje większą część opinii publicznej, co może mieć przełożenie na mobilizację elektoratu w ostatnich dniach kampanii" - czytamy w "Super Expressie".

Sondaż został zrealizowany metodą CAWI na próbie 1039 dorosłych Polaków w dniach 28–29 maja 2025 roku. Próba była reprezentatywna dla obywateli w wieku 18+, a maksymalny błąd oszacowania wynosi około 3 proc. To oznacza, że wynik Rafała Trzaskowskiego wyprzedza Karola Nawrockiego z marginesem dającym realną przewagę, ale nie gwarancję zwycięstwa. (PAP) ero/ itm/

REKLAMA

Sondaż dla WP: Nawrocki - 50,63 proc.; Trzaskowski - 49,37 proc.

W opublikowanym w piątek 30 maja 2025 r. sondażu dla Wirtualnej Polski Karol Nawrocki zdobywa przewagę nad Rafałem Trzaskowskim. Na kandydata popieranego przez PiS zagłosowałoby 50,63 proc. badanych, a na kandydata KO - 49,37 proc. Różnica wynosi 1,26 punktu procentowego.

Badanym - jak zaznaczono, wyłącznie zdecydowanym wyborcom - zadano pytanie: "na którego z kandydatów oddałby/aby Pan/i swój głos?".

Różnica między kandydatami jest niewielka - to zaledwie 1,26 punktu procentowego, co wskazuje na wyrównaną walkę o urząd prezydenta w przededniu wyborów. "W odniesieniu do frekwencji z 2020 roku, kiedy głos oddało 20,6 mln Polaków, taka różnica przekłada się na około 260 tys. głosów" - podał portal.

WP zwraca uwagę, że badanie pokazuje wyraźne różnice między preferencjami kobiet i mężczyzn. W pierwszej z tych grup, Rafał Trzaskowski zdobywa 55,01 proc. głosów, a Karol Nawrocki - 44,99 proc. Wśród mężczyzn prowadzi Nawrocki zdobywając wynik 54,56 proc., podczas gdy Trzaskowski ma poparcie 45,44 proc.

Różnice widoczne są również w zależności od wieku wyborców. W grupie od 18 do 39 lat dominuje Nawrocki z wynikiem 58,58 proc. Trzaskowskiego popierają głównie osoby w wieku od 40 do 59 lat (52,32 proc.) oraz powyżej 60. roku życia (55,73 proc.).

Sondaż Ogólnopolskiej Grupy Badawczej (OGB) przeprowadzono 28 i 29 maja br. metodą CATI na reprezentatywnej próbie 1000 osób. (PAP) bpk/ ktl/

Sondaż Research Partner: Nawrocki 46,1 proc., Trzaskowski 45,8 proc.

Według opublikowanego 29 maja sondażu Research Partner, 46,1 proc. ankietowanych chce poprzeć Karola Nawrockiego, a 45,8 proc. Rafała Trzaskowskiego. 8,1 proc. badanych nie wie, na kogo zagłosuje. Według 32 proc., żaden z nich nie jest dobrym kandydatem na prezydenta.

58,9 proc. ankietowanych zadeklarowało, że na pewno pójdzie do urn wyborczych, a kolejne 12,9 proc. odpowiedziało „raczej tak”, co pozwala szacować frekwencję wyborczą na 71,8 proc.

Z badania wynika, że nieznacznie większym poparciem respondentów cieszy się Karol Nawrocki, którego wskazało 46,1 proc. ankietowanych. Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowałoby 45,8 proc. respondentów. Wśród osób, które zadeklarowały udział w wyborach, decyzji nie podjęło jeszcze 8,1 proc. badanych.

Na pytanie, którego z kandydatów rozpatrują jako mniejsze zło, 51,7 proc. respondentów wskazało prezesa IPN, a 48,3 proc. prezydenta Warszawy. Ankietowani nie mieli możliwości odpowiedzi „trudno powiedzieć”, musieli więc twardo określić swoje preferencje w tym zakresie - podkreślono.

Dla znacznej części społeczeństwa żaden z nich nie jest dobrym kandydatem na prezydenta Polski – taką opinię wyraziło prawie 32 proc. badanych. Wśród pozostałych odpowiedzi 34,2 proc. wskazań otrzymał Rafał Trzaskowski, a Karol Nawrocki 31 proc. Niespełna 3 proc. respondentów uznało, że obaj kandydaci są równie dobrzy.

Ankietowanych zapytano też na jaką partię polityczną by zagłosowali. Na Prawo i Sprawiedliwość wskazało 29,6 proc., na Koalicję Obywatelską 29,2 proc., a na Konfederację 9,5 proc. Potencjalni wyborcy Lewicy to 6,3 proc., Konfederacji Korony Polskiej 5,2 proc., Trzeciej Drogi 4,2 proc., partii Razem 4,0 proc. Grupa 0,6 proc. badanych wskazała na inne ugrupowanie, a 11,3 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 27-28 maja na ogólnopolskiej próbie 1080 osób powyżej 18 roku życia, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. (PAP) kmz/ mok/

Ipsos dla 19:30: Trzaskowski - 49 proc.; Nawrocki - 48 proc.

49 proc. badanych w wyborach prezydenckich odda głos na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, natomiast Karola Nawrockiego popieranego przez PiS wskazało 48 proc., a 3 proc. nie wie na kogo odda głos; frekwencja wyniosłaby 64 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla 19.30, opublikowanego 29 maja 2025 r.

W stosunku do poprzedniego badania tej pracowni z 23 maja Trzaskowski odnotował wzrost poparcia o 2 punkty proc., z kolei Nawrocki spadek o 1 punkt proc.

W najnowszym badaniu Ipsos udział w wyborach zadeklarowało 64 proc. respondentów (spadek o 2 punkty proc.), a 27 proc. badanych odpowiedziało, że nie weźmie udziału w wyborach (spadek o 5 punktów proc.).

Badanie przeprowadzono metodami CATI i CAWI 26-29 maja 2025 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków N=1000. (PAP) pab/ mro/

CBOS: Trzaskowski - 50,3 proc. głosów; Nawrocki - 49,7 proc.

50,3 proc. badanych w drugiej turze wyborów prezydenckich zamierza poprzeć kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, a 49,7 proc. - Karola Nawrockiego, kandydata popieranego przez PiS - wynika z sondażu CBOS, opublikowanego 29 maja 2025 r. Frekwencja wyniosłaby 71,3 proc.

Z szacunkowych wyników badania przygotowanego przez CBOS wynika, że Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze poparłoby 50,3 proc. (przedział ufności od 46 do 54,7 proc.) wyborców, a Karola Nawrockiego 49,7 proc. (przedział ufności od 45,3 do 54 proc.).

CBOS podkreśla, że przy tak wyrównanych wynikach wielkość błędu statystycznego nie pozwala jednoznacznie przewidzieć, kto zostanie zwycięzcą w drugiej turze wyborów prezydenckich. Poziom ufności wynosi 95 proc.

Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI – 89,6 proc.) oraz wywiadów internetowych (CAWI – 10,4 proc.) w okresie 26–28 maja 2025 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000). (PAP) pab/ par/

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sondaż dla "SE": 51 proc. badanych wskazało Karola Nawrockiego jako bardziej niezależnego

51 proc. badanych wskazało popieranego przez PiS kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego jako gwarantującego większą niezależność od popierającej go partii. Kandydata KO Rafała Trzaskowskiego wskazało 49 proc. - wynika z sondażu IBP dla "Super Expressu" opublikowanego 28 maja.

Na zlecenie "Super Expressu" Instytut Badań Pollster przeprowadziło sondaż, w którym sprawdzono jak wyborcy odbierają kandydatów na prezydenta względem środowisk, przez które są popierani oraz relacji kandydatów i liderów tych środowisk.
Z badania przeprowadzonego przez IBP wynika, że Karol Nawrocki jest uznawany za bardziej niezależnego od popierającej go partii. Kandydat popierany przez PiS został wskazany przez 51 proc. ankietowanych.

Kandydata KO Rafała Trzaskowskiego wybrało 49 proc. badanych, uznając go jako gwaranutjącego większą niezależność od lidera partii go popierającej.

Sondaż Instytutu Badań Pollster został przeprowadzony 25 maja br. metodą wywiadu internetowego (CAWI) na próbie 1011 Polaków w wieku powyżej 18 lat. bch/ par/

Sondaż dla RMF FM: 47,5 proc. chce głosować na Trzaskowskiego, 45,9 proc. - na Nawrockiego - 6,6 proc. niezdecydowanych

47,5 proc. respondentów chce głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego, a 45,9 proc. planuje poprzeć Karola Nawrockiego; 6,6 proc. wciąż nie wie, na kogo odda głos - wynika z opublikowanego 28 maja sondażu Opinia24 dla RMF FM.

W sondażu ankietowanych zapytano m.in., czy 1 czerwca zamierzają wziąć udział w drugiej turze wyborów prezydenckich. Na tak postawione pytanie 70 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 15 proc. - "raczej tak". 9 proc. zdecydowanie nie zamierza, a 4 proc. raczej nie zamierza zagłosować w drugiej turze. 2 proc. badanych wybrało opcję "trudno powiedzieć".

Jak informuje portal RMF24, "większa mobilizacja wyborcza jest widoczna wśród kobiet (75 proc. vs 65 proc. mężczyźni), najstarszych wyborców (60 lat lub więcej - 79 proc. vs 18-29-latkowie - 55 proc.), osób z wyższym wykształceniem (81 proc. vs 64 proc. wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe)". "W II turze wyborów - według badania - weźmie udział 83 proc. wyborców, którzy głosowali w I turze oraz 38 proc. elektoratu, który nie wziął w niej udziału" - czytamy.

Kolejne pytanie brzmiało: "na kogo oddał(a)by Pan/i swój głos w drugiej turze wyborów prezydenckich". 47,5 proc. respondentów wskazało Rafała Trzaskowskiego, a 45,9 proc. - Karola Nawrockiego. 6,6 proc. ankietowanych wciąż nie zdecydowało, na kogo odda swój głos.

"Różnica pomiędzy kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a jego rywalem popieranym przez PiS jest naprawdę bardzo mała. Czeka nas więc zacięta walka o każdy głos" - zaznacza redakcja.

Badanie zrealizowano od 25 do 27 maja metodą CATI na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej.
(PAP)dap/ ktl/

Sondaż dla "Super Expressu": Trzaskowski 45,7 proc.; Nawrocki 43,61 proc., 10,69 proc. niezdecydowanych

Według sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski może liczyć w drugiej turze wyborów prezydenckich na 45,7 proc. głosów, a popierany przez PiS Karol Nawrocki na 43,61 proc. Zgodnie z sondażem 10,69 proc. badanych nie wie, na kogo odda głos.

"SE" zauważył, że opublikowany w środę sondaż został przeprowadzony po dynamicznym tygodniu kampanii wyborczej obfitującym w zwroty akcji. Wymienił debatę prezydencką, w której zmierzyli się Trzaskowski i Nawrocki, ich spotkania i rozmowy ze Sławomirem Mentzenem, kandydatem Konfederacji, który w pierwszej turze zdobył trzecią pozycję i poparcie 14,81 proc. wyborców. Portal zauważył, że w niedzielę ulicami Warszawy przeszły dwa marsze z udziałem tych kandydatów.

"Eksperci od polityki spodziewają się, że ostateczna walka będzie zacięta, a liczyć się będzie dosłownie każdy głos" - czytamy.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich 18 maja Trzaskowski (KO) zdobył 31,36 proc. głosów, a popierany przez PiS Nawrocki - 29,54 proc.

Badanie dla "SE" zrealizował Instytut Badań Pollster 25 maja metodą CAWI na próbie 1011 dorosłych Polaków. Struktura próby była reprezentatywna dla obywateli Polski w wieku 18+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 proc. (PAP)
kno/ ktl/

56 proc. uważa, że lepszą pierwszą damą będzie Trzaskowska, a 44 proc., że Nawrocka

Zdaniem 56 proc. ankietowanych w sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" to Małgorzata Trzaskowska, żona kandydata Koalicji Obywatelskiej będzie lepszą pierwszą damą. W ocenie zaś 44 proc. ankietowanych lepszą pierwszą damą będzie Marta Nawrocka, małżonka kandydata popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość.

Instytut Badań Pollster zadał badanym pytanie: "Która z żon kandydatów na prezydenta będzie lepszą pierwsza damą?"

Zdaniem 56 proc. osób Małgorzata Trzaskowska, żona Rafała Trzaskowskiego, będzie lepszą pierwszą damą. Natomiast Marta Nawrocka, żona Karola Nawrockiego, uzyskała 44 proc. głosów.

"Obie panie mocno wspierają swoich mężów w kampanii wyborczej i stoją za nimi murem" - zauważa "SE".

Sondaż dla Wirtualnej Polski: Trzaskowski - 47,4 proc., Nawrocki - 45 proc.; 7,6 proc. niezdecydowanych

Według sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, 47,4 proc. ankietowanych zamierza oddać głos na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, a 45 proc. na kandydata popieranego przez PiS Karola Nawrockiego. 7,6 proc. badanych nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje.

Z sondażu wynika, że 65,2 proc. ankietowanych jest zdecydowanych wziąć udział w II turze wyborów prezydenckich. 8,4 proc. zadeklarowało, że "raczej" weźmie udział w głosowaniu, zaś 8,7 proc. - że "raczej nie". 15,1 proc. respondentów odmówiło pójścia do urn, a 2,7 proc. jeszcze nie zdecydowało.

Rafał Trzaskowski może liczyć - według sondażu - na poparcie na poziomie 47,4 proc., natomiast Karol Nawrocki na 45 proc. 7,6 proc. respondentów nie wie jeszcze, na którego z kandydatów zagłosuje. Jeśli weźmie się pod uwagę jedynie zdecydowanych wyborców, to 51,3 proc. chce oddać głos na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, podczas gdy 48,7 proc. - na popieranego przez PiS Karola Nawrockiego.

Na kandydata KO głos zamierza oddać 59 proc. ankietowanych kobiet i 37 proc. mężczyzn biorących udział w badaniu. Trzaskowskiego wybierają głównie osoby w wieku 40-49 lat (71 proc.), z wykształceniem wyższym (70 proc.) oraz mieszkańcy dużych miast z co najmniej 250 tys. mieszkańców (60 proc.).

Z kolei na kandydata PiS planuje zagłosować połowa pytanych przez United Surveys mężczyzn i 36 proc. kobiet. Do tego głos na niego oddadzą osoby w przedziale 60-69 lat (58 proc.), o wykształceniu podstawowym i zasadniczym zawodowym (60 proc.), a także mieszkańcy wsi (57 proc.).

W sondażu przyjrzano się też preferencjom wyborców tych kandydatów, którzy nie znaleźli się w II turze. W II turze wyborów prezydenckich na kandydata KO planują zagłosować wyborcy: Magdaleny Biejat (98 proc.), Szymona Hołowni (85 proc.), Adriana Zandberga (68 proc.).

Na kandydata PiS chce zagłosować 98 proc. wyborców Grzegorza Brauna i 44 proc. sympatyków Sławomira Mentzena. 35 proc. zwolenników kandydata Konfederacji deklaruje wybór Trzaskowskiego.

Sondaż United Surveys został przeprowadzony dla Wirtualnej Polski 25 i 26 maja. Badanie zrealizowano metodą CATI (wywiady telefoniczne) oraz CAWI (wywiady online) na reprezentatywnej próbie 1000 osób. (PAP)kmz/ ktl/

Sondaż dla "Radia Zet": 36 proc. badanych zdecydowanie nie zagłosuje na Trzaskowskiego, 41 proc. na Nawrockiego

Według sondażu pracowni Opinia24 dla Radia ZET, 36 proc. osób pytanych, jak chętnie zagłosowałoby na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, wybiera odpowiedź: "Zdecydowanie nie zagłosuję, wykluczam to". Jeśli chodzi o Karola Nawrockiego, kandydata popieranego przez PiS, odpowiedź taką wskazuje 41 proc.

Opinia24 w sondażu badającym nastawienie Polaków do kandydatów na prezydenta zadała respondentom dwa pytania. Pierwsze brzmi: "Jak chętnie zagłosowałby Pan / Pani na Rafała Trzaskowskiego?", a drugie, analogicznie: "Jak chętnie zagłosowałby Pan / Pani na Karola Nawrockiego?". Ankietowani mieli do wyboru sześć odpowiedzi: "Bardzo chętnie, jestem w pełni przekonany / przekonana do tego kandydata", "Raczej chętnie, jest OK", "Zagłosuję, choć niechętnie", "Jeszcze rozważam go, nie mówię tak ani nie", "Jestem nieprzekonany / nieprzekonana, raczej nie zagłosuję", "Zdecydowanie nie zagłosuję, wykluczam to".

W sondażu wzięli udział Polacy, którzy zadeklarowali, że będą głosować w II turze wyborów prezydenckich 1 czerwca 2025 r. "Tak" odpowiedziało 77 proc. osób, "nie" – 15 proc. 8 proc. wskazało opcję: "nie wiem".

32 proc. respondentów powiedziało, że bardzo chętnie zagłosuje na Rafała Trzaskowskiego, 13 proc. - raczej chętnie, 6 proc. stwierdziło, że zagłosuje, choć niechętnie, 7 proc. przyznało, że jeszcze rozważa oddanie na niego głosu, 7 proc. raczej na niego nie zagłosuje, a 36 proc. zapowiedziało, że zdecydowanie na niego nie zagłosuje i że wyklucza taka opcję.

W grupie najbardziej przekonanych do głosowania na kandydata Koalicji Obywatelskiej jest więcej kobiet niż mężczyzn. Odpowiedź: „Bardzo chętnie, jestem w pełni przekonany / przekonana do tego kandydata” wskazało 36 proc. pań i 27 proc. panów. Proporcje te wyglądają odwrotnie wśród osób, które zdecydowanie odrzucają możliwość oddania głosu na Trzaskowskiego. 29 proc. kobiet i 43 proc. mężczyzn powiedziało: "Zdecydowanie nie zagłosuję, wykluczam to".

Jeśli chodzi o chęć głosowania na Nawrockiego, 24 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi: "bardzo chętnie, jestem w pełni przekonany do tego kandydata", 15 proc. wskazało, że raczej chętnie na niego zagłosuje, 10 proc. - zagłosuje, choć niechętnie, 7 proc. przyznało, że jeszcze rozważa oddanie na niego głosu, 4 proc. raczej na niego nie zagłosuje, natomiast 41 proc. zdecydowanie na niego nie zagłosuje i wyklucza taka opcję.

Jak wynika z sondażu, także w przypadku Nawrockiego więcej kobiet niż mężczyzn przyznaje, że zagłosuje na niego "bardzo chętnie". Taką odpowiedź wskazuje 36 proc. pań i 27 proc. panów. Z kolei więcej mężczyzn niż kobiet pytanych o chęć głosowania na Nawrockiego wybiera opcję „"Zdecydowanie nie zagłosuję, wykluczam to". Dokładnie - 43 proc. mężczyzn i 29 proc. kobiet.

Sondaż przeprowadziła Opinia24 na zlecenie Radia ZET, w dniach 23-26 maja na reprezentatywnej próbie 1021 Polaków w wieku 18 lat i więcej metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz internetowego (CAWI). (PAP) kmz/ lm/

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polski system emerytalny pod presją. Eksperci ostrzegają: bez reform czekają nas głodowe świadczenia

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w świadectwie pracy? Chodzi o jedną rubrykę. Prezes UODO pisze do MRPiPS

Współczesny rynek pracy wymaga elastyczności, kompetencji i transparentności, a prawo musi podążać za zmianami społecznymi, technologicznymi ale co ciekawe czasami także za prywatnymi decyzjami pracowników. W tym wszystkim istotne znaczenie ma świadectwo pracy, którego wzór jest uregulowany jako załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. 2016 poz. 2292). Co zatem się zmieni?

Koniec z oszukiwaniem w CV. Pracodawcy sprawdzą dyplom a uczelnie będą miały nowy obowiązek

Fałszywy dyplom w CV? Już wkrótce ten problem może odejść do lamusa. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt ustawy, który da pracodawcom narzędzie do weryfikacji wykształcenia kandydatów do pracy. To rewolucja w rekrutacji, która kończy z dotychczasową bezradnością pracodawców wobec przepisów o ochronie danych.

Nowe podatki w budżecie UE po 2028 roku: firmy i konsumenci zapłacą więcej

Unia Europejska planuje głęboką reformę budżetu na lata 2028–2034, której centrum stanowią nowe źródła dochodów – de facto nowe unijne podatki. ETS, CBAM, opłata od e-odpadów, wyższy podatek od plastiku, a także kontrowersyjna składka CORE dla dużych firm mają przynieść blisko 60 mld euro rocznie. Choć środki mają wspierać transformację energetyczną, bezpieczeństwo i konkurencyjność, przedsiębiorcy ostrzegają przed ryzykiem nadmiernego obciążenia, zwłaszcza dla małych i średnich firm.

REKLAMA

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany?

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany? Być może, szczególnie w obliczu gruntownych zmian prawa w zakresie zaliczania do stażu pracy okresu zatrudnienia w ramach JDG i umów zleceń! Co więcej, w polskiej debacie publicznej coraz głośniej wybrzmiewa postulat, który może zrewolucjonizować podejście do praw pracowniczych – wprowadzenie powszechnego tzw. urlopu stażowego. Wówczas nie-pracownicy również skorzystaliby na zmianach. Pomysł, choć nie nowy, nabiera impetu w kontekście rosnącej świadomości na temat potrzeby zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Czy dodatkowe dni wolne, uzależnione od lat spędzonych na rynku pracy, wejdą w życie? W wielu zawodach już tak jest! Być może stanie się to więc powszechnym prawem.

4-dniowy tydzień pracy: hit czy mit? Nabór wniosków od 14 sierpnia do 15 września 2025 r.

Skrócenie tygodnia pracy do czterech dni nie jest już tylko trendem na zachodzie. Jeszcze kilka lat temu koncepcja czterodniowego tygodnia pracy wydawała się futurystycznym eksperymentem. Dziś coraz więcej firm testuje ten model, motywowane realnymi korzyściami: większym zaangażowaniem zespołów, niższą rotacją, a nawet oszczędnościami kosztowymi, np. dzięki programowi pilotażowemu z MRPiPS. Etap II programu to właśnie testowanie zaproponowanego modelu skróconego czasu pracy w środowisku pracy – zaczyna się 1 stycznia 2026 r. i trwa do 31 grudnia 2026 r.

Wzrost wynagrodzeń w budżetówce. Coś się zmienia po 10 latach, ale to nie jest dobra wiadomość

Po raz pierwszy od dekady doszło do bezprecedensowego porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego - zarówno związki zawodowe, jak i organizacje pracodawców jednomyślnie sprzeciwiły się rządowej propozycji zaledwie 3-procentowej podwyżki płac w budżetówce. Uchwała nr 139 RDS, przyjęta 14 lipca 2025 roku, to nie tylko wyraz wspólnego stanowiska wobec zbyt niskiego wzrostu wynagrodzeń, lecz także sygnał narastającego kryzysu w dialogu społecznym i zapowiedź otwartego sporu z rządem.

Okulary za kierownicą: kiedy grozi mandat nawet w wysokości 500 zł? O tym musisz pamiętać

Kierowcy z wadami wzroku powinni zachować szczególną ostrożność. Mimo że jazda w okularach korekcyjnych wydaje się standardowa, w niektórych przypadkach może skutkować mandatem w wysokości nawet 500 zł. Wysokość kary zależy od kodów, które są wpisane w twoim prawie jazdy. Upewnij się, że znasz obowiązujące przepisy, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

REKLAMA

Unia chce słuchać dzieci, zanim uchwali prawo. Nadchodzi rewolucja w legislacji?

Parlament Europejski chce wprowadzenia obowiązkowego testu praw dziecka dla wszystkich nowych przepisów wychodzących z Komisji Europejskiej. – Dzieci wiedzą, czego chcą, i potrafią to jasno powiedzieć – przekonuje Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Bezpieczeństwo w sieci, walka z mową nienawiści, edukacja o prawach i realna pomoc dla ofiar przemocy to tylko część postulatów najmłodszych obywateli UE. Unia słucha ich coraz uważniej – i właśnie to może całkowicie zmienić sposób, w jaki tworzone jest prawo w Europie. Czy nadchodzi era legislacji pisanej oczami dziecka?

5 tys. zł grzywny, konfiskata sprzętu, a nawet areszt za korzystanie z kamery samochodowej. Nowe przepisy są bezlitosne, bo kierowców nie uratuje nawet „nieumyślność”, ale – będą zmiany

W związku z trwającym właśnie sezonem urlopowo-wakacyjnym – wielu Polaków odbywa teraz dłuższe wyprawy samochodowe, korzystając przy tym z rejestratorów obrazu w postaci kamer samochodowych. Motywy rejestrowania jazdy są różne – ale większość kierowców robi to po prostu dla bezpieczeństwa (zarejestrowany obraz pełni funkcję dowodową w przypadku kolizji lub wypadku oraz może okazać się pomocy w namierzaniu „piratów drogowych”), niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że takim – z pozoru nikomu nieszkodzącym działaniem – może nabawić się nie lada problemów. Na szczęście rząd zajął się już tymi „nadmiarowymi” regulacjami, ale ci, którzy będą używać kamer samochodowych w najbliższym czasie – muszą nadal mieć się na baczności.

REKLAMA