| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory samorządowe 2014 > Głosowanie korespondencyjne – na czym polega?

Głosowanie korespondencyjne – na czym polega?

„Na czym polega głosowanie korespondencyjne?” to pytanie, które pada coraz częściej w kontekście wyborów samorządowych 2014. Co zrobić, by móc głosować korespondencyjnie? Jak przygotować się do korespondencyjnego udziału w głosowaniu? Czy każdy może głosować korespondencyjnie? Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady głosowania korespondencyjnego.

Możliwość głosowania korespondencyjnego wyłącza udzielenie przez niepełnosprawnego pełnomocnictwa.

Gmina ma obowiązek zapewnić możliwość głosowania drogą korespondencyjną przynajmniej w jednej obwodowej komisji wyborczej.

Głosowanie korespondencyjne niewidomych

Niewidomy, który chce korespondencyjnie wziąć udział w wyborach może obok pakietu wyborczego zażądać nakładki na kartę do głosowania, sporządzonej w alfabecie Braille’a.

Głosowanie korespondencyjne za granicą

Zgodnie z treścią art. 14 par. 1 ustawy Kodeks wyborczy za granicą nie przeprowadza się głosowania w wyborach do władz samorządowych i lokalnych.

Polecamy serwis: Wybory samorządowe 2014

Powszechne głosowanie korespondencyjne

Posłowie PO zgłosili projekt zakładający upowszechnienie głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z nim głosowanie korespondencyjne ma być dostępne dla wszystkich wyborców. Możliwość taka stanowić ma gwarancją powszechności prawa wyborczego. Wskazany standard panuje w wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »