REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory samorządowe 2018: przestępstwa wyborcze

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Wybory samorządowe 2018: przestępstwa wyborcze/fot. Fotolia
Wybory samorządowe 2018: przestępstwa wyborcze/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa przeciwko wyborom, obywatel ma prawo do wniesienia protestu wyborczego. Jakiego rodzaju wyróżniamy przestępstwa wyborcze i co grozi za ich popełnienie?

Popełnienie przestępstwa przeciwko wyborom stanowi podstawę do złożenia protestu wyborczego. Katalog przestępstw przeciwko wyborom i referendum został wskazany w rozdziale XXXI Kodeksu karnego (dalej: k.k.).

REKLAMA

Naruszenia przebiegu wyborów – art. 248 k.k.

Naruszenie przebiegu wyborów to przestępstwo, którego popełnienie może polegać na:

 • sporządzeniu listy kandydujących lub głosujących, z pominięciem uprawnionych lub wpisaniem osób nieuprawnionych,
 • użyciu podstępu celem nieprawidłowego sporządzenia listy kandydujących lub głosujących, protokołów lub innych dokumentów wyborczych albo referendalnych,
 • zniszczeniu, uszkodzeniu, ukrywaniu, przerabianiu lub podrabianiu protokołów lub innych dokumentów wyborczych albo referendalnych,
 • dopuszczeniu się nadużycia lub dopuszczeniu do nadużycia przy przyjmowaniu lub obliczaniu głosów,
 • odstąpieniu innej osobie przed zakończeniem głosowania niewykorzystanej karty do głosowania lub pozyskaniu od innej osoby w celu wykorzystania w głosowaniu niewykorzystanej karty do głosowania,
 • dopuszczeniu się nadużycia w sporządzaniu list z podpisami obywateli zgłaszających kandydatów w wyborach lub inicjujących referendum.

Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Zakłócanie przebiegu wyborów – art. 249 k.k.

Zgodnie z treścią wskazanego przepisu osobie, która za pomocą groźby, przemocy lub podstępu przeszkadza:

 • w odbyciu zgromadzenia poprzedzającego głosowanie,
 • swobodnemu wykonywaniu prawa do kandydowania lub głosowania,
 • w głosowaniu lub obliczaniu głosów,
 • w sporządzaniu protokołów lub innych dokumentów wyborczych albo referendalnych,

- grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezprawne naruszenie swobody głosowania – art. 250 k.k.

REKLAMA

Bezprawne naruszenie swobody głosowania polega na użyciu przemocy, groźby, podstępu lub nadużyciu stosunku zależności, w celu wywarcia wpływu na sposób głosowania danej osoby, albo zmuszenia jej do głosowania lub powstrzymania od głosowania.

Do naruszenia art. 250 k.k. dojdzie np. w sytuacji, gdy pracodawca nakaże swojemu pracownikowi udział w wyborach wbrew jego woli, pod groźbą nieudzielenia urlopu w wybranym przez pracownika terminie.

Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara więzienia od 3 miesięcy do lat 5

Łapownictwo wyborcze – art. 250a k.k.

Przestępstwo, które chyba najbardziej kojarzy się z wyborami czyli łapownictwo wyborcze, dzielące się na sprzedajność wyborczą oraz przekupstwo wyborcze. Sprzedajność wyborcza to czyn zabroniony polegający na przyjmowaniu przez osobę uprawnioną do głosowania korzyści majątkowej (np. pieniędzy, umorzenia długów) lub osobistej albo na żądaniu takiej korzyści w zamian za głosowanie w określony sposób.

Natomiast przekupstwo wyborcze to udzielanie korzyści w zamian za zachowanie się w określony sposób, a więc np. za głosowanie na określonego kandydata lub powstrzymanie się od udziału w wyborach .

Zarówno sprzedajność jak i przekupstwo podlegają karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W przypadku czynów mniejszej wagi sprawca podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Naruszenie tajności głosowania - art. 251 k.k.

Zgodnie ze wskazanym przepisem, karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, podlega osoba, która wbrew woli głosującego i z naruszeniem przepisów wyborczych, zapoznaje się z treścią jego głosu.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1600 z późn. zm.)

Ustawa z dnia z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 754

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy choroba zawsze chroni przed rozwiązaniem umowy? Sprawdź, jakie są zasady. Czasami pracownik może czuć się bezpiecznie, ale nie zawsze.

  Istnieją przypadki, w których rozwiązanie umowy z nieobecnym, chorym pracownikiem jest dopuszczalne i zgodne z prawem. Muszą jednak zostać spełnione określone warunki, a pracodawca musi przestrzegać zasad.

  Dyrektywa Omnibus działa od ponad roku, a niektóre sklepy wciąż oszukują klientów

  Dyrektywa Omnibus funkcjonuje już od ponad roku, ale jak się okazuje zjawisko oszukiwania klientów nadal może obejmować nawet 10-15% e-handlu. Na szczęście Polacy są czujni, blisko 70% z nich sprawdza historyczne ceny przecenianych produktów w sieci.

  Podwyżki wynagrodzeń nauczycieli - rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw

  W Dzienniku Ustaw, pod poz. 234, zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Edukacji z 19 lutego 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

  ZNP: Wyrównań podwyżek 30% i 33% nie można pomniejszać kosztem nauczycieli. Kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł

  Najmniej zarabiający nauczyciele otrzymają nie tylko wyrównanie do podwyżek 30% i 33% licząc od 1 stycznia 2024 r. Otrzymali już dodatki wyrównawcze do poziomu 4242 zł brutto (pensja minimalna) za styczeń i luty 2024 r. Nie wolno im zabierać równowartości tego dodatku z kwot wyrównania podwyżek 30% i 33%.  

  REKLAMA

  Zakaz używania smartfonów w placówkach oświatowych od 1 września 2024 r.? Jest apel o wprowadzenie tego zakazu

  Zakaz używania smartfonów w placówkach oświatowych od 1 września 2024 r.? Jest apel Instytutu Spraw Obywatelskich o wprowadzenie zakazu.

  Od 500 do 1000 zł dopłaty do kukurydzy. Wnioski o pomoc do 29 lutego 2024 r.

  Od 500 do 1000 zł dopłaty do kukurydzy. Wnioski o pomoc do 29 lutego 2024 r. Biura Powiatowe ARiMR przyjmują wnioski od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

  Od 250 zł do 1000 zł dla rolników. Wnioski o pomoc suszową można składać od 29.02.2024 r. do 15.03.2024 r.

  Nabór wniosków o pomoc suszową. Najbardziej poszkodowani rolnicy mogą liczyć na wsparcie w wysokości 1000 zł na ha uprawy.

  Soczewki kontaktowe. Czy można zrefundować ich zakup, gdy lekarz zalecił używanie okularów? Sprawdź, jakie są zasady.

  Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza. Jednak co to znaczy? Czy pracownikowi, któremu lekarz zaleca używanie okularów korygujących wzrok, pracodawca można zapewnić soczewki kontaktowe?

  REKLAMA

  Uprawnienia dla Ukraińców w Polsce wydłużone do połowy 2024 roku. Planowane jest kolejne przedłużenie. Co obywatele Ukrainy przebywający w Polsce powinni wiedzieć?

  Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Ustawa ta została już opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie 22 lutego 2024 r. Zakłada ona w szczególności przedłużenie uprawnień dla uchodźców wojennych z Ukrainy w Polsce do 30 czerwca 2024 roku. 

  Turystyka dla seniorów i dla osób z niepełnosprawnościami. Czy wrócą bony turystyczne?

  Promocją turystyki dla seniorów i dla osób z niepełnosprawnościami zamierza się zająć resort sportu i turystyki. W środę (21.02.2024 r.) na plenarnym posiedzeniu Sejmu wiceszef resortu sportu i turystyki Piotr Borys przedstawił sprawozdanie na temat realizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym.

  REKLAMA