| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Jaka kara za paserstwo

Jaka kara za paserstwo

Karalność paserstwa ustanawia przepis art. 122 Kodeksu wykroczeń. Ustawodawca wyróżnia w nim dwie formy paserstwa: umyślne oraz nieumyślne, za które przewiduje zróżnicowane rodzaje kar. Należy podkreślić, że karalna jest nie tylko forma sprawcza tych czynów, czyli samo paserstwo, ale również usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo.

Paserstwo jest typem czynu zabronionego, który jest popełniany bardzo często. Wskazuje się niekiedy nawet, iż gdyby nie było paserów to nie byłoby też złodziei (bo nie mieliby dla kogo kraść). W związku z powyższym ustawodawca przyjął karalność tego czynu i to zarówno w formie wykroczenia, jak i przestępstwa. Przesłanką mającą wpływ na przedstawione rozróżnienie jest wartość przedmiotu paserstwa, która wynosi 250 zł ( wyjątkiem jest paserstwo kradzionego drewna – granicą wartości jest tu 75 zł)

Rodzaje paserstwa

Zgodnie z tym, co zostało wyżej przedstawione – ustawodawca rozróżnił wykroczenie paserstwa umyślnego (art. 122 § 1 Kodeksu wykroczeń) oraz nieumyślnego (art. 122 § 2 Kodeksu wykroczeń) Paserstwo umyślne zagrożone jest karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny zaś paserstwo nieumyślne podlega karą grzywny do 1 500 złotych albo karą nagany.

Dla porównania przestępstwo paserstwa umyślnego jest zagrożone karą od 3 miesięcy pozbawienia wolności do lat 5 (art. 291 § 1 Kodeksu karnego) zaś przestępstwo paserstwa nieumyślnego jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku (art. 292 § 1 Kodeksu karnego).

Zadaj pytanie: Forum prawników

Charakterystyka paserstwa umyślnego

Wykroczenie paserstwa umyślnego popełnia osoba, która nabywa mienie wiedząc o tym, że pochodzi ono z kradzieży bądź z przywłaszczenia, lub w celu osiągnięcia korzyści majątkowej mienie to przyjmuje lub pomaga w jej ukryciu albo zbyciu. 

Przedstawione znamiona czynu sprowadzają się do tego, że sprawca wie o przestępczym pochodzeniu rzeczy i z pełną premedytacją podejmuje wobec niej jedno ze wskazanych zachowań: kupuje ją, pomaga ją sprzedać, dla korzyści majątkowej mienie to przyjmuje (przechowuje) albo pomaga je gdzieś ukryć (np. trzyma je w swojej szafie, w swoim pokoju). Wskazany zwrot dotyczący chęci uzyskania korzyści majątkowej należy rozumieć szeroko, jako korzyść nie tylko dla sprawcy, ale i dla innych osób (np. dla żony albo dzieci sprawcy).

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Charakterystyka paserstwa nieumyślnego

Wykroczenie paserstwa nieumyślnego popełnia osoba, która nabywa mienie, o którym na podstawie towarzyszących okoliczności powinna i mogła przypuszczać, że zostało uzyskane za pomocą kradzieży lub przywłaszczenia, lub która pomaga w jej zbyciu bądź w celu osiągnięcia korzyści majątkowej mienie to przyjmuje lub pomaga w jego ukryciu.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »