reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Jaka kara za paserstwo

Jaka kara za paserstwo

Karalność paserstwa ustanawia przepis art. 122 Kodeksu wykroczeń. Ustawodawca wyróżnia w nim dwie formy paserstwa: umyślne oraz nieumyślne, za które przewiduje zróżnicowane rodzaje kar. Należy podkreślić, że karalna jest nie tylko forma sprawcza tych czynów, czyli samo paserstwo, ale również usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo.

Paserstwo jest typem czynu zabronionego, który jest popełniany bardzo często. Wskazuje się niekiedy nawet, iż gdyby nie było paserów to nie byłoby też złodziei (bo nie mieliby dla kogo kraść). W związku z powyższym ustawodawca przyjął karalność tego czynu i to zarówno w formie wykroczenia, jak i przestępstwa. Przesłanką mającą wpływ na przedstawione rozróżnienie jest wartość przedmiotu paserstwa, która wynosi 250 zł ( wyjątkiem jest paserstwo kradzionego drewna – granicą wartości jest tu 75 zł)

Rodzaje paserstwa

Zgodnie z tym, co zostało wyżej przedstawione – ustawodawca rozróżnił wykroczenie paserstwa umyślnego (art. 122 § 1 Kodeksu wykroczeń) oraz nieumyślnego (art. 122 § 2 Kodeksu wykroczeń) Paserstwo umyślne zagrożone jest karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny zaś paserstwo nieumyślne podlega karą grzywny do 1 500 złotych albo karą nagany.

Dla porównania przestępstwo paserstwa umyślnego jest zagrożone karą od 3 miesięcy pozbawienia wolności do lat 5 (art. 291 § 1 Kodeksu karnego) zaś przestępstwo paserstwa nieumyślnego jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku (art. 292 § 1 Kodeksu karnego).

Zadaj pytanie: Forum prawników

Charakterystyka paserstwa umyślnego

Wykroczenie paserstwa umyślnego popełnia osoba, która nabywa mienie wiedząc o tym, że pochodzi ono z kradzieży bądź z przywłaszczenia, lub w celu osiągnięcia korzyści majątkowej mienie to przyjmuje lub pomaga w jej ukryciu albo zbyciu. 

Przedstawione znamiona czynu sprowadzają się do tego, że sprawca wie o przestępczym pochodzeniu rzeczy i z pełną premedytacją podejmuje wobec niej jedno ze wskazanych zachowań: kupuje ją, pomaga ją sprzedać, dla korzyści majątkowej mienie to przyjmuje (przechowuje) albo pomaga je gdzieś ukryć (np. trzyma je w swojej szafie, w swoim pokoju). Wskazany zwrot dotyczący chęci uzyskania korzyści majątkowej należy rozumieć szeroko, jako korzyść nie tylko dla sprawcy, ale i dla innych osób (np. dla żony albo dzieci sprawcy).

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Charakterystyka paserstwa nieumyślnego

Wykroczenie paserstwa nieumyślnego popełnia osoba, która nabywa mienie, o którym na podstawie towarzyszących okoliczności powinna i mogła przypuszczać, że zostało uzyskane za pomocą kradzieży lub przywłaszczenia, lub która pomaga w jej zbyciu bądź w celu osiągnięcia korzyści majątkowej mienie to przyjmuje lub pomaga w jego ukryciu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama