Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe grzywny za wykroczenia – opinia RPO

Wyższe grzywny za wykroczenia – opinia RPO
Wyższe grzywny za wykroczenia – opinia RPO
shutterstock
Wyższe grzywny za wykroczenia mogą być – zdaniem RPO - narzędziem walki z protestami społecznymi.

Grzywny za wykroczenia - nowy projekt

Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił marszałek Sejmu Elżbiecie Witek opinię na temat rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o druk sejmowy 1504. Jak podkreśla RPO projekt ten budzi liczne zastrzeżenia z perspektywy ochrony praw i wolności obywatelskich. „Już sam jego tytuł ma na celu zakamuflowanie poważnych zmian w prawie wykroczeń, zwłaszcza zmianę ustawowej definicji wykroczenia oraz bardzo drastyczne podniesienie sankcji za nie” – czytamy na stronie internetowej rzecznika.

Otwarta definicja wykroczenia

Przechodząc do merytorycznej analizy przepisów, RPO odniósł się do proponowanej nowelizacji art. 1 § 1 Kodeksu wykroczeń, który obecnie ma następujące brzmienie:

„Odpowiedzialności za wykroczenie podlega ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5000 złotych lub nagany.”. Projektowana zmiana polega na dopisaniu na jego końcu słów „chyba że niniejsza ustawa stanowi inaczej.”.

„Wprowadzając to zastrzeżenie, projektodawca proponuje zatem wprowadzenie otwartej definicji wykroczenia. W przypadkach wskazanych w k.w. możliwe będzie bowiem przypisanie odpowiedzialności za wykroczenie osobie, która popełniła czyn niespełniający którejś z przesłanek wskazanych w art. 1 § 1 k.w., w szczególności taki, który nie będzie społecznie szkodliwy lub zagrożony będzie karą rodzajowo inną, niż te wskazane w art. 1 § 1 k.w” – pisze rzecznik.

Zaostrzenie odpowiedzialności za wykroczenia

Jego zdaniem pozostałe zmiany proponowane w k.w. należy oceniać łącznie z projektowaną nowelizacją k.p.s.w., ponieważ projektowane przepisy wspólnie stanowią znaczne zaostrzenie odpowiedzialności za wykroczenia zagrożone karą grzywny.

Zgodnie z projektem maksymalna wysokość grzywny grożąca za wykroczenia z Rozdziału XI k.w. (Wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji) wynosić ma 30.000 zł, a zatem sześciokrotność podstawowego maksymalnego wymiaru grzywny wynikającego z art. 24 § 1 k.w. Minimalna grzywna za wskazane wykroczenia nominalnie pozostać ma na poziomie 20 zł, jednak projekt jednocześnie przewiduje modyfikację wielu indywidualnych wykroczeń z Rozdziału XI k.w. wprowadzając w przypadku ich popełnienia minimalny wymiar grzywny na poziomie 1.500, 2.500, czy nawet 3.000 zł.

Wyższe grzywny za wykroczenia

Ponadto projekt przewiduje drastyczne zwiększenie sankcji za niektóre wykroczenia drogowe. Reguluje też maksymalną wysokość grzywny w postępowaniu mandatowym. Jak wskazuje RPO, maksymalna wysokość grzywny wzrośnie w przypadku podstawowym 10-krotnie.

Nowe przepisy pozwolą na wymierzenie w postępowaniu mandatowym grzywny w wysokości 8000 zł za wykroczenie polegające na niewskazaniu, na żądanie uprawnionego organu, komu sprawca powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie. „Byłaby to najwyższa regulowana w k.w. grzywna jaką można by wymierzyć w postępowaniu mandatowym - za czyn o relatywnie niewielkim ciężarze gatunkowym” – argumentuje Marcin Wiącek.

Rzecznik krytycznie odnosi się też do wprowadzenia „taryfikatora”, który ma określać wysokość grzywny w postępowaniu mandatowym za poszczególne wykroczenia. Zdaniem RPO, istnieje realne ryzyko, że pułap grzywien zostanie określony na nadmiernie wysokim poziomie.

„Projekt niesie też z sobą zagrożenie, że nowe, wysokie grzywny, w tym te nakładane w postępowaniu mandatowym będą stosowane jako narzędzie walki z przejawami aktywizmu społecznego i protestami społecznymi. W przypadku publicznych demonstracji polegających chociażby na wchodzeniu na jezdnię z transparentami możliwe będzie wymierzenie grzywny do 30.000 zł (lub do 5.000 zł w postępowaniu mandatowym) w oparciu o naruszenie przepisów o ruchu drogowym podlegające penalizacji na zasadzie art. 97 k.w. Instrumenty te, w połączeniu z innymi wprowadzonymi przepisami prawa wykroczeń, np. z art. 65a k.w., będą mogły zostać wykorzystywane jako narzędzie służące zniechęceniu do korzystania z konstytucyjnego prawa do pokojowych zgromadzeń (w tym szczególnie zgromadzeń spontanicznych) i wyrażania sprzeciwu” – podkreśla RPO w piśmie do Marszałek Sejmu.

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Co wiesz o PUE ZUS?
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/30
  Co oznacza skrót PUE ZUS?
  Platforma Usług Ekonomicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
  Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
  Powszechne Usługi Elektroniczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszt rekompensat związanych z zamrożeniem cen gazu: prawie 30 mld zł
  Koszt rekompensat z tytułu stosowania ceny maksymalnej oraz stawek dystrybucji paliw gazowych dla niektórych odbiorców paliw gazowych wyniesie ok. 29 mld zł - zakłada projekt ustawy o zamrożeniu cen gazu na 2023 r., który w poniedziałek opublikowano na stronie Sejmu.
  Firmy energetyczne zobowiązane do utrzymywania zwiększonych zapasów paliw
  Wchodzi w życie rozporządzenie zobowiązujące część firm energetycznych do utrzymywania zwiększonych zapasów węgla i oleju opałowego oraz do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa energetycznego kraju, ciągłości dostaw energii.
  Limit ceny rosyjskiej ropy, kolejne sankcje
  Polska chce, aby decyzji o wprowadzaniu limitu na cenę rosyjskiej ropy towarzyszył kolejny pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji – wynika ze źródeł PAP. Rozmowy w tej sprawie trwają w Brukseli. Polska czeka na propozycję kolejnego pakietu ze strony Komisji Europejskiej.
  ZUS: ostatni moment na wniosek o wyprawkę szkolną "Dobry start"[300 plus]
  Środa 30 listopada to ostatni dzień na złożenie wniosku o wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start". Od 14 listopada tego roku można to zrobić także za pomocą aplikacji mobilnej mZUS - przypomina w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
  RPO pyta NSA o zasady zwolnień podatkowych darowizn od najbliższych
  Obywatele nie wiedzą, czy chcąc skorzystać ze zwolnienia podatkowego przy darowiźnie pieniężnej od osób najbliższych, mają udokumentować ją wyłącznie przelewem, czy też możliwa jest wypłata środków gotówką, a następnie wpłata ich na własny rachunek. Wobec rozbieżności w orzecznictwie i dla urzeczywistnienia konstytucyjnej zasady zaufania obywateli do państwa i prawa, Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł pytanie prawne do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
  UE: naruszanie sankcji jako przestępstwo
  Rada UE podjęła w poniedziałek jednogłośną decyzję o dodaniu naruszania sankcji do unijnego wykazu przestępstw. To pierwszy krok do umożliwienia w przyszłości konfiskowania aktywów osób i podmiotów obchodzących sankcje i skazanych za to prawomocnym wyrokiem.
  Kto podpisuje umowy w imieniu spółki komandytowej?
  Spółka komandytowa może być uczestnikiem obrotu gospodarczego i w tym celu staje się stroną umowy gospodarczej. Jednak, podpisanie umowy w imieniu spółki komandytowej przez niewłaściwą osobę może skutkować nawet jej nieważnością.
  Ostatni moment, do 30 listopada małe firmy składają wniosek o tani prąd
  30 listopada to ważna data dla małych i średnich firm, samorządów i podmiotów samorządowych i innych. W tym dniu mija termin na złożenie wniosku, aby skorzystać z obniżonej taryfy za energię w kwocie 785 zł za MWh – powiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
  Inflacja pogorszyła dobrobyt finansowy Polaków [RAPORT]
  Z raportu Intrum wynika, iż skutki inflacji odczuwa już 9 na 10 (87%) osób w Polsce. Z kolei 7 na 10 (71%) przyznaje wprost, że obniżyła ona ich dobrobyt finansowy, definiowany m.in., jako zdolność do płacenia rachunków na czas i możliwość odkładania gotówki na „czarną godzinę”.
  Zamykanie jednoosobowych firm. Kto wraca na etat?
  W ostatnich miesiącach upadało lub zawieszało działalność więcej firm niż powstawało nowych, co można nazwać tendencją niespotykaną wcześniej. Jak mówią eksperci Północnej Izby Gospodarczej w najtrudniejszej sytuacji są takie sektory jak: księgowość, marketing, doradztwo kredytowe, doradztwo w sprawie nieruchomości czy ubezpieczenia.
  Wyłudzenia dotacji dla firm podczas pandemii - CBA i policja zatrzymały 5 osób
  Centralne Biuro Antykorupcyjne i policja zatrzymały pięć osób, które miały wyłudzić środki z pomocy dla firm podczas pandemii - dowiedziała się PAP. Kupili 30 firm i fałszując dokumentację uzyskali nienależne dotacje z rządowych tarcz antykryzysowych.
  Błaszczak: w 2023 r. wydatki Polski na obronność wyniosą 3 proc. PKB
  Obronność Polski. W 2023 roku wydatki Polski na obronność wyniosą 3 proc. PKB — powiedział 26 listopada w Toruniu wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że polską racją stanu jest wspieranie euroatlantyckich aspiracji Ukrainy i Gruzji.
  Papież: za przemocą wobec kobiet stoją też modele zachowań proponowane w mediach
  Przemoc wobec kobiet. Papież Franciszek wyraził w opinię, że za przemocą wobec kobiet stoją też modele zachowań prezentowane w mediach. Mówił o tym podczas spotkania z delegacją włoskiej policji, po obchodzonym w piątek Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.
  Niebieska karta
  Niebieska Karta to procedura obejmująca ogół czynności urzędowych w związku z uzasadnionym podejrzeniem przemocy w rodzinie.
  Odpowiedzialność właścicieli posesji za odśnieżanie chodnika
  Czysty chodnik zyskuje na znaczeniu w sezonie zimowym. Jego nieodśnieżenie może skutkować mandatem, bądź też pozwem osoby, która upadła na chodniku, za który odpowiadamy.
  Jakie uprawnienia ma biegły sądowy psychiatra?
  Biegły sądowy nie udziela świadczeń zdrowotnych. Zgodnie z przepisami prawa, osoba która jest badana przez biegłych, w ramach opiniowania sądowo-psychiatrycznego, nie jest pacjentem.
  Termin i metody składania dokumentów w sprawie pomocy klęskowej
  Czas na składanie wniosków o wsparcie dla rodzin rolniczych w ramach „pomocy klęskowej” mija 30 listopada. W tym samym dniu upływa termin na dostarczenie kopii faktur lub innych dokumentów potwierdzających sprzedaż produktów rolnych. Trzeba pamiętać o tym, że o zachowaniu terminu złożenia dokumentów decyduje data ich wpływu do placówki ARiMR.
  Dom do 70 m2 z ułatwioną z uproszczoną procedurą – warunki budowy
  Budując dom o powierzchni do 70 m2 możesz skorzystać z uproszczonej procedury. Jak to zrobić?
  Rząd zamraża ceny gazu w 2023 r. na poziomie z 2022 r. plus VAT - projekt ustawy przyjęty
  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Celem ustawy jest zamrożenie cen gazu dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. Zwrot VAT z kryterium dochodowym.
  MS pracuje nad uregulowaniem usług tzw. kancelarii odszkodowawczych
  Ministerstwo Sprawiedliwości opracowuje projekt ustawy, który wprowadza m.in. rozwiązania mające zapobiegać przetrzymywaniu przez kancelarie odszkodowawcze pieniędzy należnych. Tak wynika z odpowiedzi udzielonej Rzecznikowi Praw Obywatelskich.
  MRiT: 40,5 tys. zarządów sukcesyjnych
  40,5 tys. powołanych zarządców sukcesyjnych. to dotychczasowy bilans ustawy o zarządzie sukcesyjnym, która weszła w życie 25 listopada 2018 r.
  Oświadczenie o zwiększeniu limitu na prąd w aplikacji mObywatel
  W aplikacji mObywatel złożymy oświadczenie dotyczące zwiększenia limitu na energię elektryczną. Jakie dokumenty są potrzebne?
  Placówki ochrony zdrowia wdrażają koordynowaną opiekę nad pacjentem
  NFZ podpisał 90 umów z placówkami ochrony zdrowia wdrażającymi koordynowaną opiekę nad pacjentem, a wnioski w tej sprawie złożyły 172 kolejne ośrodki. "Organizacja opieki koordynowanej to strzał w dziesiątkę" – ocenił w piątek prezes Funduszu Filip Nowak.
  Co trzecia kobieta na świecie doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej
  Przemoc wobec kobiet ma miejsce w każdym kraju; fakty są szokujące – w Unii Europejskiej i na całym świecie - powiedział w Brukseli rzecznik KE Christian Wigand z okazji obchodzonego w piątek Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Jedna na trzy kobiety doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej; jedna na pięć dziewcząt jest ofiarą wykorzystywania seksualnego dzieci; rośnie przemoc w Internecie - wyliczał.
  Taryfy na gaz dla gospodarstw domowych zamrożone na poziomie z 2022
  W 2023 roku taryfy na gaz dla gospodarstw domowych będą zamrożone na poziomie z tego roku - zapowiedziała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zaznaczyła, że dla najuboższych przewidziano dodatek gazowy.