Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak maseczki i uniewinnienie. Utrwalona linia orzecznicza?

Brak maseczki i uniewinnienie. Utrwalona linia orzecznicza?
Brak maseczki i uniewinnienie. Utrwalona linia orzecznicza?
shutterstock
Brak maseczki w miejscu publicznym skutkował dla obywatela grzywną. RPO podkreśla, iż SN uwzględnił kasację wobec utrwalonej linii orzeczniczej.

Brak maseczki - kara uchylona przez Sąd Najwyższy

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kolejną kasację na korzyść ukaranego za brak maseczki. Pan Cyprian dostał 300 zł grzywny za brak maseczki w miejscu publicznym w grudniu 2020 r. Wprawdzie w tym czasie obowiązywały już poprawione przez rząd przepisy, umożliwiające zgodne z prawem karanie za takie wykroczenie, to w czasie orzekania obowiązywała inna ustawa niż w czasie popełnienia wykroczenia. W takim przypadku należy stosować przepisy obowiązujące poprzednio, jeżeli są one względniejsze dla sprawcy.

Jak poinformował Rzecznik Praw Obywatelskich Sąd Najwyższy uniewinnił podsądnego „podzielając wszystkie argumenty RPO. Wolno już mówić o istnieniu ugruntowanej linii orzeczniczej – podkreślił”.

Brak maseczki - kara

Sąd Najwyższy uwzględnił znaczą część kasacji dotyczących obostrzeń (w tym maseczek) wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów. RPO wymienia tu m.in. wyroki Sądu Najwyższego z: 26 marca 2021 r., sygn. akt II KK 40/21; 8 kwietnia 2021 r., sygn. akt II KK 75/21; 5 maja 2021 r., sygn. akt V KK 132/21, V KK 126/21, II KK 106/21; 12 maja 2021 r., sygn. akt II KK 76/21, II KK 82/21).

Obowiązek noszenia maseczek został wprowadzony w kwietniu 2020 r., jednak w sposób wadliwy. Rządowe rozporządzenie odwoływało się do ustawy o zwalczeniu chorób zakaźnych i ludzi. Jak podkreślał RPO ustawa pozwalała zobowiązywać do noszenia maseczek ludzi chorych lub podejrzanych o zakażenie, a nie wszystkich. Z tego powodu rzecznik apelował o zmianę przepisów. Na mocy ustawy z 28 października 2020 r. Rada Ministrów uzyskała upoważnienie do ustanowieniu w rozporządzeniu powszechnego nakazu zakrywaniu ust i nosa wraz ze sposobem realizacji tego nakazu. Przedmiotowe przepisy weszły w życie 29 listopada. Nieprzestrzeganie nakazu zostało uznane za wykroczenie.

Wyrok Sądu Najwyższego

W czasie popełnienia przez pana Cypriana przypisanego mu czynu, nie był on zabroniony pod groźbą kary. Jak argumentuje RPO, ne można orzec o odpowiedzialności, jeżeli w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna niż w czasie popełnienia wykroczenia. Należy wtedy stosować ustawę obowiązującą poprzedni - jeżeli jest względniejsza dla sprawcy.

„Zachowanie obwinionego z 22 października 2020 r. nie wypełniło ówcześnie znamion wykroczenia z art. 54 k.w., jak i żadnego innego czynu zabronionego. Wniosek o uchylenie wyroku w całości i uniewinnienie pana Cypriana jest zatem uzasadniony” – podsumował zastępca RPO Stanisław Trociuk.

W uzasadnieniu wyroku Sąd Najwyższy przypomniał, iż art. 54 k.w. ma charakter przepisu blankietowego zupełnego co oznacza, że przypisanie na jego podstawie odpowiedzialności musi zostać poprzedzone ustaleniem o dopuszczeniu się naruszenia przepisów porządkowych o zachowaniu się w miejscach publicznych, które powinny zostać wydane na podstawie konkretnego, ważnego, zgodnego z prawem upoważnienia ustawowego i w granicach tego upoważnienia.

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(23)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Mac32
  2021-10-26 17:34:30
  Trzeba być chorym zwyrodnialcem, by zmuszać ludzi do postępowania, które wcale nie chronią, a przeciwnie szkodzą zdrowiu. Przeprowadzono 67 badań i wszystkie wykazały, że maseczki wcale nie chronią przed wirusem. Poza tym wdychanie własnego dwutlenku węgla jest cholernie szkodliwe dla naszych płuc i zdrowia w ogóle. Podobnie jak ciągle nagabywanie ludzi, na różne sposoby, do udziału w szkodliwym eksperymencie medycznym, jakim są te, wciąż testowane, szczepionki. Popieram w pełni całkowitą dobrowolność wyboru odnośnie szczepień i maseczek, a nie bezsensowny przymus, a co za tym idzie, bezprawnymi sankcjami oraz szykanami wobec osób, które nie chcą brać udziału w tym eksperymencie.
  12
  pokażodpowiedzi (3)
 • maruda
  2021-11-25 21:00:48
  O ile mnie pamięć nie myli ale covi-19 nie jest chorobą zakaźną więc jak to jest z tą ustawą zgodna jest z prawem i konstytucją czy też nie.
  4
 • Stanisłąw 1950
  2021-09-29 21:41:01
  Dzisiaj jechałem trolejbusem nr 158/ Lublin/. Połowa młodzieży nie miała maseczek. Spoglądali ironicznie na starsze osoby i pogardliwie wypowiadali się stylu patrz jak śmiesznie wyglądają stare trupy w maskach. Bałem się odezwać. Postępowanie RPO zostanie opacznie zrozumiane przez w/w
  87
  pokażodpowiedzi (5)
 • maruda
  2021-12-14 17:14:49
  Mam pytanie do prawników , są różne opinie wśród nich na temat noszenia maseczek ale czy ci którzy w swoich wypowiedziach mówią że można przed sądem udowodnić że taki zakaz jest bezprawny czy oni sami na rozprawy chodzą w maseczkach czy też bez.
  1
 • Smerf
  2022-01-26 19:50:05
  Jaka pandemia jeżeli rząd czy GUS nie publikują rzetelnych danych o zakażeniach natomiast informacje nawet na pasku w TVP nie są dokładne np już jest zakażonych jest 54 tysiące tylko nie piszą czy ta liczba dotyczy jednego miesiąca tygodnia czy 10 dni? Na zapytania obywatelskie rząd nie odpowiada lub odpowiada że nie posiada danych?
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Co wiesz o PUE ZUS?
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/30
Co oznacza skrót PUE ZUS?
Platforma Usług Ekonomicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Powszechne Usługi Elektroniczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
RPO pyta NSA o zasady zwolnień podatkowych darowizn od najbliższych
Obywatele nie wiedzą, czy chcąc skorzystać ze zwolnienia podatkowego przy darowiźnie pieniężnej od osób najbliższych, mają udokumentować ją wyłącznie przelewem, czy też możliwa jest wypłata środków gotówką, a następnie wpłata ich na własny rachunek. Wobec rozbieżności w orzecznictwie i dla urzeczywistnienia konstytucyjnej zasady zaufania obywateli do państwa i prawa, Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł pytanie prawne do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
UE: naruszanie sankcji jako przestępstwo
Rada UE podjęła w poniedziałek jednogłośną decyzję o dodaniu naruszania sankcji do unijnego wykazu przestępstw. To pierwszy krok do umożliwienia w przyszłości konfiskowania aktywów osób i podmiotów obchodzących sankcje i skazanych za to prawomocnym wyrokiem.
Kto podpisuje umowy w imieniu spółki komandytowej?
Spółka komandytowa może być uczestnikiem obrotu gospodarczego i w tym celu staje się stroną umowy gospodarczej. Jednak, podpisanie umowy w imieniu spółki komandytowej przez niewłaściwą osobę może skutkować nawet jej nieważnością.
Ostatni moment, do 30 listopada małe firmy składają wniosek o tani prąd
30 listopada to ważna data dla małych i średnich firm, samorządów i podmiotów samorządowych i innych. W tym dniu mija termin na złożenie wniosku, aby skorzystać z obniżonej taryfy za energię w kwocie 785 zł za MWh – powiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Inflacja pogorszyła dobrobyt finansowy Polaków [RAPORT]
Z raportu Intrum wynika, iż skutki inflacji odczuwa już 9 na 10 (87%) osób w Polsce. Z kolei 7 na 10 (71%) przyznaje wprost, że obniżyła ona ich dobrobyt finansowy, definiowany m.in., jako zdolność do płacenia rachunków na czas i możliwość odkładania gotówki na „czarną godzinę”.
Zamykanie jednoosobowych firm. Kto wraca na etat?
W ostatnich miesiącach upadało lub zawieszało działalność więcej firm niż powstawało nowych, co można nazwać tendencją niespotykaną wcześniej. Jak mówią eksperci Północnej Izby Gospodarczej w najtrudniejszej sytuacji są takie sektory jak: księgowość, marketing, doradztwo kredytowe, doradztwo w sprawie nieruchomości czy ubezpieczenia.
Wyłudzenia dotacji dla firm podczas pandemii - CBA i policja zatrzymały 5 osób
Centralne Biuro Antykorupcyjne i policja zatrzymały pięć osób, które miały wyłudzić środki z pomocy dla firm podczas pandemii - dowiedziała się PAP. Kupili 30 firm i fałszując dokumentację uzyskali nienależne dotacje z rządowych tarcz antykryzysowych.
Błaszczak: w 2023 r. wydatki Polski na obronność wyniosą 3 proc. PKB
Obronność Polski. W 2023 roku wydatki Polski na obronność wyniosą 3 proc. PKB — powiedział 26 listopada w Toruniu wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że polską racją stanu jest wspieranie euroatlantyckich aspiracji Ukrainy i Gruzji.
Papież: za przemocą wobec kobiet stoją też modele zachowań proponowane w mediach
Przemoc wobec kobiet. Papież Franciszek wyraził w opinię, że za przemocą wobec kobiet stoją też modele zachowań prezentowane w mediach. Mówił o tym podczas spotkania z delegacją włoskiej policji, po obchodzonym w piątek Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.
Niebieska karta
Niebieska Karta to procedura obejmująca ogół czynności urzędowych w związku z uzasadnionym podejrzeniem przemocy w rodzinie.
Odpowiedzialność właścicieli posesji za odśnieżanie chodnika
Czysty chodnik zyskuje na znaczeniu w sezonie zimowym. Jego nieodśnieżenie może skutkować mandatem, bądź też pozwem osoby, która upadła na chodniku, za który odpowiadamy.
Jakie uprawnienia ma biegły sądowy psychiatra?
Biegły sądowy nie udziela świadczeń zdrowotnych. Zgodnie z przepisami prawa, osoba która jest badana przez biegłych, w ramach opiniowania sądowo-psychiatrycznego, nie jest pacjentem.
Termin i metody składania dokumentów w sprawie pomocy klęskowej
Czas na składanie wniosków o wsparcie dla rodzin rolniczych w ramach „pomocy klęskowej” mija 30 listopada. W tym samym dniu upływa termin na dostarczenie kopii faktur lub innych dokumentów potwierdzających sprzedaż produktów rolnych. Trzeba pamiętać o tym, że o zachowaniu terminu złożenia dokumentów decyduje data ich wpływu do placówki ARiMR.
Dom do 70 m2 z ułatwioną z uproszczoną procedurą – warunki budowy
Budując dom o powierzchni do 70 m2 możesz skorzystać z uproszczonej procedury. Jak to zrobić?
Rząd zamraża ceny gazu w 2023 r. na poziomie z 2022 r. plus VAT - projekt ustawy przyjęty
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Celem ustawy jest zamrożenie cen gazu dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. Zwrot VAT z kryterium dochodowym.
MS pracuje nad uregulowaniem usług tzw. kancelarii odszkodowawczych
Ministerstwo Sprawiedliwości opracowuje projekt ustawy, który wprowadza m.in. rozwiązania mające zapobiegać przetrzymywaniu przez kancelarie odszkodowawcze pieniędzy należnych. Tak wynika z odpowiedzi udzielonej Rzecznikowi Praw Obywatelskich.
MRiT: 40,5 tys. zarządów sukcesyjnych
40,5 tys. powołanych zarządców sukcesyjnych. to dotychczasowy bilans ustawy o zarządzie sukcesyjnym, która weszła w życie 25 listopada 2018 r.
Oświadczenie o zwiększeniu limitu na prąd w aplikacji mObywatel
W aplikacji mObywatel złożymy oświadczenie dotyczące zwiększenia limitu na energię elektryczną. Jakie dokumenty są potrzebne?
Placówki ochrony zdrowia wdrażają koordynowaną opiekę nad pacjentem
NFZ podpisał 90 umów z placówkami ochrony zdrowia wdrażającymi koordynowaną opiekę nad pacjentem, a wnioski w tej sprawie złożyły 172 kolejne ośrodki. "Organizacja opieki koordynowanej to strzał w dziesiątkę" – ocenił w piątek prezes Funduszu Filip Nowak.
Co trzecia kobieta na świecie doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej
Przemoc wobec kobiet ma miejsce w każdym kraju; fakty są szokujące – w Unii Europejskiej i na całym świecie - powiedział w Brukseli rzecznik KE Christian Wigand z okazji obchodzonego w piątek Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Jedna na trzy kobiety doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej; jedna na pięć dziewcząt jest ofiarą wykorzystywania seksualnego dzieci; rośnie przemoc w Internecie - wyliczał.
Taryfy na gaz dla gospodarstw domowych zamrożone na poziomie z 2022
W 2023 roku taryfy na gaz dla gospodarstw domowych będą zamrożone na poziomie z tego roku - zapowiedziała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zaznaczyła, że dla najuboższych przewidziano dodatek gazowy.
Ostatnie 6 dni na złożenie wniosku o 300+
Spóźnialskim zostało zaledwie sześć dni na wysłanie do ZUS wniosku o 300+. Mogą to zrobić o dowolnej porze dnia i nocy korzystając z aplikacji mZUS.
Raty kredytu bez WIBOR. Zielone światło dla złotówkowiczów?
Ostatnie orzeczenie Sądu Okręgowego w Katowicach wywołało niemałe zainteresowanie w środowisku złotówkowiczów. Sąd zdecydował o tzw. zabezpieczeniu powództwa, w ramach którego kredytobiorca złotówkowy będzie spłacał raty kredytu z wyłączeniem stawki WIBOR do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy. Oznacza to drastyczne zmniejszenie wysokości raty kredytu. Nie jest to jeszcze wyrok sądu, ale na pewno ważny sygnał dla osób posiadających kredyty złotówkowe ze stawką WIBOR.
Zmiana definicji gwałtu?
Obecnie obowiązujący przepis w Kodeksie karnym stanowi, że do gwałtu dochodzi, gdy ktoś doprowadza do obcowania płciowego "przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem". O zmianę tego zapisu apeluje m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich odwołując się do aktów prawa międzynarodowego, w tym do Konwencji przeciw przemocy wobec kobiet, proponując, by definicja gwałtu była oparta na braku zgody na współżycie, a nie na konieczności stawiania widocznego oporu.
Rady Nadzorcze odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo. Na co zwrócić uwagę?
Nowelizacja kodeksu spółek handlowych nakłada istotne obowiązki na rady nadzorcze i wyposaża je w narzędzia kontroli, które mogą przyczynić się do poprawy stanu zabezpieczeń przed atakami hakerów.