reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Odpowiedzialność za wykroczenia > Obrońca w sprawach o wykroczenia

Obrońca w sprawach o wykroczenia

Od 1 sierpnia 2015 r. podejrzany o popełnienie wykroczenia może korzystać z pomocy profesjonalnego prawnika już na etapie postępowania wyjaśniającego.

1 sierpnia 2015 r. weszła w życie zmiana ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, która rozszerzyła zakres prawa do obrony w postępowaniu w sprawach o wykroczenia. Dzięki tej nowelizacji podejrzany o popełnienie wykroczenia może korzystać z pomocy profesjonalnego prawnika już na etapie postępowania wyjaśniającego, zanim sprawa o wykroczenie zostanie rozpoznana przez sąd.

Prawo do obrony przysługuje osobie, co do której istnieje uzasadniona podstawa do sporządzenia przeciwko niej wniosku o ukaranie, z chwilą przystąpienia do jej przesłuchania, po powiadomieniu jej o treści zarzutów albo z chwilą wezwania do złożenia pisemnych wyjaśnień. Ustawa przewiduje też uprzednie pouczenie tej osoby o przysługującym jej prawie – przed jej przesłuchaniem albo wraz z wezwaniem do złożenia pisemnych wyjaśnień.

Zobacz serwis: Wykroczenia

W odniesieniu do obrony na etapie czynności wyjaśniających odpowiednie zastosowanie będą miały regulacje dotyczące obrony obligatoryjnej i wyznaczenia obrońcy z urzędu, którą będą świadczyć uprawnieni do obrony adwokaci lub radcy prawni.

Możliwość korzystania z pomocy obrońcy na etapie czynności wyjaśniających ma istotne znaczenie z punktu widzenia realizacji prawa do obrony w toku całego postępowania w sprawach o wykroczenie. Profesjonalnie prowadzona obrona w tej fazie postępowania pozwala na skuteczniejszą ochronę interesów osoby podejrzanej o popełnienie wykroczenia, co może skutkować zakończeniem postępowania już w tej fazie.

Dzięki nowelizacji podejrzany oraz jego obrońca mogą ubiegać się o udostępnienie akt już na etapie czynności wyjaśniających. Wgląd w akta będzie się odbywał na podstawie przepisów Kodeksu postępowania karnego. Na odmowę ich udostępnienia będzie przysługiwało zażalenie do sądu.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Zmiany zostały wprowadzone w celu dostosowania procedury wykroczeniowej do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 czerwca 2014 r.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama