| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Odpowiedzialność za wykroczenia > Obrońca w sprawach o wykroczenia

Obrońca w sprawach o wykroczenia

Od 1 sierpnia 2015 r. podejrzany o popełnienie wykroczenia może korzystać z pomocy profesjonalnego prawnika już na etapie postępowania wyjaśniającego.

1 sierpnia 2015 r. weszła w życie zmiana ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, która rozszerzyła zakres prawa do obrony w postępowaniu w sprawach o wykroczenia. Dzięki tej nowelizacji podejrzany o popełnienie wykroczenia może korzystać z pomocy profesjonalnego prawnika już na etapie postępowania wyjaśniającego, zanim sprawa o wykroczenie zostanie rozpoznana przez sąd.

Prawo do obrony przysługuje osobie, co do której istnieje uzasadniona podstawa do sporządzenia przeciwko niej wniosku o ukaranie, z chwilą przystąpienia do jej przesłuchania, po powiadomieniu jej o treści zarzutów albo z chwilą wezwania do złożenia pisemnych wyjaśnień. Ustawa przewiduje też uprzednie pouczenie tej osoby o przysługującym jej prawie – przed jej przesłuchaniem albo wraz z wezwaniem do złożenia pisemnych wyjaśnień.

Zobacz serwis: Wykroczenia

W odniesieniu do obrony na etapie czynności wyjaśniających odpowiednie zastosowanie będą miały regulacje dotyczące obrony obligatoryjnej i wyznaczenia obrońcy z urzędu, którą będą świadczyć uprawnieni do obrony adwokaci lub radcy prawni.

Możliwość korzystania z pomocy obrońcy na etapie czynności wyjaśniających ma istotne znaczenie z punktu widzenia realizacji prawa do obrony w toku całego postępowania w sprawach o wykroczenie. Profesjonalnie prowadzona obrona w tej fazie postępowania pozwala na skuteczniejszą ochronę interesów osoby podejrzanej o popełnienie wykroczenia, co może skutkować zakończeniem postępowania już w tej fazie.

Dzięki nowelizacji podejrzany oraz jego obrońca mogą ubiegać się o udostępnienie akt już na etapie czynności wyjaśniających. Wgląd w akta będzie się odbywał na podstawie przepisów Kodeksu postępowania karnego. Na odmowę ich udostępnienia będzie przysługiwało zażalenie do sądu.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Zmiany zostały wprowadzone w celu dostosowania procedury wykroczeniowej do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 czerwca 2014 r.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »