| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Jak uniknąć zastępczej kary pozbawienia wolności w przypadku nie wykonania kary ograniczenia wolności?

Jak uniknąć zastępczej kary pozbawienia wolności w przypadku nie wykonania kary ograniczenia wolności?

W stosunku do Ciebie zapadł wyrok karny skazujący. Sąd wymierzył Ci karę ograniczenia wolności w postaci wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne. Po uprawomocnieniu się wyroku i przekazaniu akt do sekcji wykonani orzeczeń, kurator zawodowy wezwał Cię do stawiennictwa celem ustalenia miejsca, rodzaju i terminu rozpoczęcia pracy. Ponieważ na dane spotkanie nie stawiłeś się, pomimo stawiennictwa nie rozpocząłeś wykonania uzgodnionej pracy bądź rozpocząłeś ale jej nie ukończyłeś - kurator przesłał do sądu wniosek o zamianę w stosunku do Ciebie kary ograniczenia wolności na zastępczą karę pozbawienia wolności.

Co zrobić aby uniknąć zastępczej kary pozbawienia wolności?

- Przede wszystkim należy skontaktować się z kuratorem i usprawiedliwić swoje niestawiennictwo na spotkaniu bądź przyczyny braku rozpoczęcia w wyznaczony terminie pracy, a także uzgodnić z nim nowy termin rozpoczęcia wykonywania kary ograniczenia wolności. Jeżeli kurator wyrazi na to to zgodę, bądź jeżeli sąd uzna za należycie usprawiedliwione przyczyny nie podjęcia pracy w określonym terminie, istnieje duża szansa iż nie uwzględni wniosku kuratora w przedmiocie orzeczenia zastępczej kary pozbawienia wolności.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Co zrobić jeżeli sąd orzekł już w stosunku do Ciebie zastępczą karę pozbawienia wolności?

- W takim wypadku należy złożyć pisemne oświadczenie iż podejmiesz się odbywania kary ograniczenia wolności a także że poddasz się wszelkim rygorom z nią związanym. Na zasadzie art. 65a k.k.w., sąd może bowiem w każdym czasie wstrzymać wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności w wypadku gdy skazany złoży przedmiotowe oświadczenie na piśmie. Co jednak istotne, nie jest dopuszczalne ponowne wstrzymanie wykonania tej samej zastępczej kary pozbawienia wolności.

W razie gdy skazany wykonał część kary ograniczenia wolności, okres zastępczej kary pozbawienia wolności będzie odpowiadał tej części kary ograniczenia wolności, która nie została wykonana. W takim wypadku jeden dzień zastępczej kary pozbawienia wolności będzie równy dwóm dniom kary ograniczenia wolności.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Zarówno na postanowienie w przedmiocie orzeczenia zastępczej kary pozbawienia wolności, jak i nie uwzględnienia wniosku skazanego o wstrzymanie wykonani zastępczej kary pozbawienia wolności z uwagi na złożone pisemne oświadczenie, przysługuje zażalenie.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »