reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Jak uniknąć zastępczej kary pozbawienia wolności w przypadku nie wykonania kary ograniczenia wolności?

Jak uniknąć zastępczej kary pozbawienia wolności w przypadku nie wykonania kary ograniczenia wolności?

W stosunku do Ciebie zapadł wyrok karny skazujący. Sąd wymierzył Ci karę ograniczenia wolności w postaci wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne. Po uprawomocnieniu się wyroku i przekazaniu akt do sekcji wykonani orzeczeń, kurator zawodowy wezwał Cię do stawiennictwa celem ustalenia miejsca, rodzaju i terminu rozpoczęcia pracy. Ponieważ na dane spotkanie nie stawiłeś się, pomimo stawiennictwa nie rozpocząłeś wykonania uzgodnionej pracy bądź rozpocząłeś ale jej nie ukończyłeś - kurator przesłał do sądu wniosek o zamianę w stosunku do Ciebie kary ograniczenia wolności na zastępczą karę pozbawienia wolności.

Co zrobić aby uniknąć zastępczej kary pozbawienia wolności?

- Przede wszystkim należy skontaktować się z kuratorem i usprawiedliwić swoje niestawiennictwo na spotkaniu bądź przyczyny braku rozpoczęcia w wyznaczony terminie pracy, a także uzgodnić z nim nowy termin rozpoczęcia wykonywania kary ograniczenia wolności. Jeżeli kurator wyrazi na to to zgodę, bądź jeżeli sąd uzna za należycie usprawiedliwione przyczyny nie podjęcia pracy w określonym terminie, istnieje duża szansa iż nie uwzględni wniosku kuratora w przedmiocie orzeczenia zastępczej kary pozbawienia wolności.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Co zrobić jeżeli sąd orzekł już w stosunku do Ciebie zastępczą karę pozbawienia wolności?

- W takim wypadku należy złożyć pisemne oświadczenie iż podejmiesz się odbywania kary ograniczenia wolności a także że poddasz się wszelkim rygorom z nią związanym. Na zasadzie art. 65a k.k.w., sąd może bowiem w każdym czasie wstrzymać wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności w wypadku gdy skazany złoży przedmiotowe oświadczenie na piśmie. Co jednak istotne, nie jest dopuszczalne ponowne wstrzymanie wykonania tej samej zastępczej kary pozbawienia wolności.

W razie gdy skazany wykonał część kary ograniczenia wolności, okres zastępczej kary pozbawienia wolności będzie odpowiadał tej części kary ograniczenia wolności, która nie została wykonana. W takim wypadku jeden dzień zastępczej kary pozbawienia wolności będzie równy dwóm dniom kary ograniczenia wolności.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Zarówno na postanowienie w przedmiocie orzeczenia zastępczej kary pozbawienia wolności, jak i nie uwzględnienia wniosku skazanego o wstrzymanie wykonani zastępczej kary pozbawienia wolności z uwagi na złożone pisemne oświadczenie, przysługuje zażalenie.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak uniknąć zastępczej kary pozbawienia wolności w przypadku nie wykonania kary ograniczenia wolności? /fot. Fotolia
Jak uniknąć zastępczej kary pozbawienia wolności w przypadku nie wykonania kary ograniczenia wolności? /fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama